עוד מעט נגמר החופש הגדול, אנחנו כבר מרגישים את הוצאותיה של שנת הלימודים הקרובה וממש מעבר לפינה מחכות גם ההוצאות לקראת החגים... ההוצאה הכספית יכולה להגיע עד אלפי שקלים למשפחה. איך עושים את זה נכון?

חזרה ללימודים – כמה זה עולה לנו?

מותגים

עיתון גלובס חקר ומצא כי סל מוצרים ממותג לבית הספר (קלמר "בוב ספוג", מחברות "הלו קיטי"...) יעלה בין 1,000 ל 1,500 שקלים ואילו סל זהה של מוצרים לא ממותגים עשוי לנוע בין 90 ל- 130 שקלים. וכל מילה נוספת מיותרת...

תכנון מראש

כדאי ואף רצוי לבדוק לפרטי פרטים מה הציוד שהילד צריך. אם תחסכו במוצרים המיותרים תוכלו להשקיע בדברים הנדרשים באמת. עם מעט תשומת לב תוכלו להתאים את המחברות ועטיפות הספרים דבר שלא גורר הוצאה יקרה, אך שולח את הילד לבית הספר עם תחושה טובה.

קנו בדיוק לפי הרשימה, ואל תוסיפו כל מה שהילד רואה ורוצה.

זכרו להציב לילד גבולות, ולהסביר לו למה אתם קונים לו את המוצר הזול יותר. הילד לא יוציא ציון פחות טוב באומנות אם יהיו לו 12 צבעי פנדה ולא חבילת ענק של 24 צבעים. הוא גם לא ישכח פחות את תיקיית האומנות בבית כי שילמתם עליה 50 ₪, והוא לא יכין את שיעורי הבית טוב יותר בזכות היומן הממותג והיקר שקניתם לו. אפשר לפצל את הקניה לשתי חנויות, אם למשל ראיתם מבצע על תיק בחנות אחת, אבל מחירי מכשירי הכתיבה זולים יותר בחנות אחרת.

 

קופונים

הדרך לחסוך עוברת בקופונים ובמועדוני צרכנות.

לצד מבצעים נקודתיים, מומלץ לחפש הנחות באמצעות קופונים ובאמצעות שוברים שנרכשים מראש דרך מועדוני צרכנות או האתרים הרלוונטיים.

 

ילקוט

ילקוט פשוט ממוצא סיני אפשר למצוא במחיר של חפיסת סיגריות, אך לא תמיד ילקוטים אלו בריאים. כאבי הגב של הילד יחד עם האיכות הירודה עשויים למנוע מכם לעשות את הרכישה הזו. אם תקנו תיק אורטופדי (לא ממותג אך איכותי) הסיכוי גדול שהוא יחזיק מעמד שנים ארוכות וישאיר את הילד עם גב בריא ורצון ללכת לבית הספר.

אם בחרתם לקנות תיק ממותג, כמו בבגדים גם בתיקים יש קולקציות: דגם משנה שעברה יעלה לכם עשרות אחוזים פחות מתיק עם הציור העדכני ביותר של "דיסני". חפשו את חנות היבואן או היצרן, המוצרים בחנויות המפעל, הן בדרך כלל הרבה יותר זולות. תיק בחנות המפעל ירד עד לחצי מהמחיר שיעלה אותו הילקוט בקניון.

 

שימור הילקוט והקלמר

עם סיום השנה שלפו מהתיק את כל הכריכים שנותרו בו. את הקלמר רוקנו משאריות החידודים וכלי הכתיבה, הכניסו אותם למכונה עם רוכסנים פתוחים, וכבסו בכביסה המומלצת על ידי היצרן. התיק והקלמר יצאו כמו חדשים עם ריח טוב של שנה חדשה.

 

ספרים משומשים

ספרים משומשים עולים פחות מחצי המחיר של ספרים חדשים.

חנויות הספרים מוכרות בדרך כלל גם ספרים משומשים אך צריך לבקש, אל תתביישו! היום זה טרנד, מספיק הורים הבינו שאין טעם לקנות ספרים במאות שקלים כאשר מרבית הסיכויים שבשנה הבאה הם כבר לא יהיו רלוונטיים. אותן חנויות גם קונות ספרים משומשים טובים, אמנם לא באותה עלות בה הן מוכרות אותן, אבל כל שקל הוא שקל. עוד רעיון, תוכלו לעשות "עסקה" עם ילד מבית הספר שזה עתה סיים את הכיתה אליה ילדיכם עולה, כך תוכלו לקבל את כל הספרים מילד ששמר על ספריו.

 

עטיפות למחברות

עטפו את המחברות בעטיפות של הכוכבים האהובים עליהם, וכך תוכלו לחסוך על קניית מחברות ממותגות.

 

השוואת מחירים

ישנם פערים של מאות אחוזים בין רשת לרשת כמו גם החנויות הפרטיות המוכרות ציוד לבית הספר. 

כאשר מדובר באזורים שבהם ניתן למצוא בקרבת מקום לפחות שלוש חנויות מרשתות שונות, התחרות המקומית מובטחת והסיכויים לתפוס מבצעים אמיתיים עולה. אל תתעצלו להשוות מחירים בין הספקים השונים.

 

איפה ומתי עושים את הקניות?

את הרכישה לבית הספר אתם יכולים לעשות בחנות יוקרתית שמתמחה בכלי כתיבה, אך גם רשתות המזון הגדולות מוכרות ציוד כתיבה במחירים זולים מאוד ולעיתים עד חצי מחיר.

כדאי להתחיל את הקנייה כמה שיותר מוקדם, אבל לא לפני שהמבצעים מתחילים. לקראת סוף אוגוסט חנויות הציוד לבית הספר מלאות בילדים והורים, וקשה מתוך הלחץ והבלגן שבחנות להסתכל על המחירים ולבחור בנחת.

אל תקנו את כל המוצרים בבת אחת! קנו רק את המוצרים הנדרשים לכם לתחילת השנה. את כל שאר המוצרים, קנו כשבועיים לאחר תחילת שנת הלימודים, בתקופה זו המחירים יורדים משמעותית, כיוון שהמשווקים מהמרים על כך (ובדרך כלל צודקים בהימור שלהם) שההורים יקנו הכול טרם תחילת שנת הלימודים.

תשלומים שוטפים

בתחילת כל שנה, דורש בית הספר מההורים, לשלם סכום כסף לפעולות רווחה בית ספריות: טיולים סיורים, חוגים, סל תרבות וכדומה. בחלק מהמוסדות, ישנה אפשרות לשלם את התשלומים האלה במהלך השנה ואף לחלקם לתשלומים, חשוב מאוד לבדוק האם גם בבית ספרו של ילדכם קיימת אפשרות כזאת באמצעות המזכירה הבית ספרית (לא לשכוח לקחת בחשבון את התשלומים לבית הספר בתכנון הוצאות המשפחה).

ילדים

אל תלכו עם הילדים לקניות! קנו אתם את המוצרים הבסיסיים כמו: מחברות, דפדפות, כלי כתיבה וקחו את הילדים לסיבוב קצר יותר, והגבילו אותם לשניים עד שלושה מוצרים, בתקציב מסוים.

 

 

שלכם,

יפעת

 

 

על הכותבת:
יפעת בכר,
מנכ"ל "אפשר גם אחרת"
הרצאות, סדנאות וליווי כלכלי למשפחות
חמשת הצעדים לחופש כלכלי
טלפון: 053-62-80809 | אתר: www.efshargam.com
הצטרפו אלי בפייסבוק  https://www.facebook.com/efshargam

 


עוד באותו נושא

החופשה של סופי

נועה נוסעת לחופשה בחיפה ונאלצת להשאיר את כלבתה האהובה סופי אצל דודתה. סופי ונועה מעולם לא נפרדו, והפרדה קשה להן. אבל סופי, כלבה שובבה וידידותית, לומדת להסתגל למציאות החדשה ואפילו להנות ממנה.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!