בשנים האחרונות הפך הפחד מטרור ומלחמה לאחד הפחדים הנפוצים ביותר בקרב ילדים בכל העולם. ילדים רבים בתחושה שהעולם לא בטוח, שאנשים שהם לא מכירים רוצים לפגוע בהם, ושאפילו ההורים שלהם אינם יכולים להגן עליהם.

לצערנו באזורים מסוימים בארץ ילדים חווים טרור כדרך חיים. יום-יום הם לומדים לצפות ל"לא נודע" כדרך להתגבר עליו ולשרוד. הם חוששים שבשעת מקלחת או בדרכם ללימודים תישמע אזעקה (או תוכרז הסיסמא "צבע אדום"). חלקם ישנים עם ההורים מכיוון שהם מפחדים לישון לבד, אחרים לא יכולים לשחק בחוץ בכל שעה ושעה לפי רצונם וכד'.

 

הפגיעה בשגרה היומית והחשיפה לטרור עלולות להשפיע על הקשר בין ההורה לילד ולהוביל למתח ולחרדות בתא המשפחתי. נוסף על כך, אף שרוב הילדים מגלים חוסן כאשר הם נחשפים לאירוע טראומתי, אחדים מהם עלולים לפתח סימפטומים שישפיעו על תפקודם היומיומי.

 

הסימפטומים שמתלווים לאירועי טרור ומלחמה נרחבים ומשתנים מילד לילד וממשפחה למשפחה. מדובר בשילוב של מאפיינים הקשורים לאירוע מעורר החרדה, לגיל הילד ולמינו, למידת החשיפה לאירוע, לסוג האירוע,לאופי ההתקשרות ההורית וכמובן, לעזרה ולתמיכה שהילד מקבל בזמן האירוע ואחריו.

יש ילדים שעלולים לחוות ביעותי לילה או חלומות חוזרים על האירוע הטראומתי. הם עלולים להתקשות להירדם או להתעורר במהלך הלילה. אחרים יכולים לפתח בעיות התנהגות, כעס, אלימות, בכי ורגזנות או להידרדר בלימודים. מהם שיפתחו רצון לנקמה ויתקשו להתרכז במשימות שונות במהלך היום. יש שאף ינסו להימנע מהגעה למקומות שמזכירים להם את אירוע הטרור. לילדים צעירים קשה לבטא במילים את תחושותיהם ואת פחדיהם, ואילו ילדים מבוגרים יותר יכולים להשתמש ביכולת המילולית שלהם לתיאור חששותיהם וחרדותיהם.

 

ללא קשר לקבוצת הגיל שהילד משתייך אליה, חשוב לזכור שאירוע טרור משפיע על כל המשפחה, ושילדים צעירים סומכים על הוריהם ופונים אליהם לתמיכה והכוונה. הקשר בין ילדים להוריהם הוא אחד המרכיבים החשובים והמשמעותיים ביותר לבניית חוסן אצל ילדים החשופים לאירועי טרור. הם מחפשים אצל הוריהם סימנים ורמזים שיעזרו להם לפרש את האירוע ולהעניק לו משמעות. הורים שקשובים לצרכים של ילדיהם ונמצאים לצידם בשעת מצוקה יוכלו לעזור להם להסתגל למציאות זו ולהתגבר עליה.

 

ספר זה הוא כלי להורים ולילדים לשימוש במצבי מצוקה ולחץ בכלל ובמצבי טרור ומלחמה בפרט. הוא משלב טכניקות טיפוליות והתערבויות שהספרות המקצועית מצאה כמועילות ביותר לילדים שחוו טראומה.

 

הספר כולל גם הדרכה בוויסות רגשי, בזיהוי רגשות ובביטוי רגשי, פיתוח מיומנויות שונות להתמודדות, פיתוח מודעות והקשבה עצמית ופיתוח תחושת מסוגלות אישית אצל הילד.

 

הספר מיועד לעזור להורים ולילדים להתמודד עם קשיים ופחדים באמצעות כלים ומיומנויות להתמודדות עם החרדה. בסוף הספר מובאת הדרכה מפורטת בנוגע לשימוש בו והתאמתו לכל ילד וכן גם המלצות לפעילויות טיפוליות נוספות שניתן לבצע יחד.

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

חוות דעת

הספר "להיות גיבור על" הנו סיפור ייחודי ונוגע ללב על חברות, שבאמצעותו משלבת הסופרת ד" בר-הלפרן טכניקות רבות שמסייעות לילדים להתגבר על פחדים בכלל ועל הפחד ממלחמה וטרור באופן ספציפי יותר.

 

"להיות גיבור על" הוא ספר חובה בכל בית בארץ, בו גדלים ילדים תחת איומי טרור ומלחמה, ובכל ארגז כלים טיפולי המיועד לילדים אלו החווים טראומה מסוג זה על בסיס יומי. ד"ר בר-הלפרן מספקת לילדי ישראל הסובלים מגל האזעקות הנוכחי שפע של רעיונות ודרכים להתמודדות עם טראומות נפשיות שרבים מהם נאלצים לחוות לנוכח התגברות הטרור.

 

גיבור הספר הוא בילי, כלבלב חביב שגדל באזור מוכה טרור שהאזעקות מהדהדות בו פעמים רבות ביום, ועל חברתו דין-דין שמחליטים יום אחד לצאת לחפש גיבור-על שיציל את העולם. באמצעות מסעם של בילי ודין-דין, פחדיהם, ניצחונותיהם וכל מה שהם לומדים בדרך מפתחים הילדים מיומנויות של חוסן ועמידות נפשית במצבי מצוקה וחרדה.

 

זהו כלי נפלא להורים ולילדים שחוו ושחווים מצבי לחץ, מצוקה והסובלים מפוסט טראומה בכלל, ומצבים הקשורים לטרור ולמלחמה בפרט.

 

ד"ר מירי בר-הלפרן היא פסיכולוגית קלינית, מומחית לטיפול בטראומה וחרדות של ילדים ונוער. היא סיימה בהצטיינות את הלימודים באוניברסיטת הרטפורד והתמחתה בבתי החולים של הרווארד. את הספר "להיות גיבור על" היא כתבה כחלק מעבודת הדוקטורט והוא מבוסס על מחקרים בתחום הטראומה והביבליותרפיה. הספר משלב טכניקות כגון הקשבות, טיפול התנהגותי-קוגנטיבי ושיטות שונות להרפייה.

מאגלי לייטם MA, היא סטודנטית לפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטת הרטפורד. בזמנה הפנוי היא נהנית לאייר. בעידודה של מירי בר-הלפרן, קיבלה על עצמה לראשונה את האתגר לאייר ספר ילדים וכעת היא עובדת על ספר ילדים נוסף.

 

ספר חובה.

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?