כל אימא בחברה המערבית תתמודד עם השאלה כיצד לשלב בין חיים מקצועיים להורות.

אם היית חיה בחברה מסורתית, סביר להניח שהיית שמה את התינוק במנשא על הגב ויוצאת לעבוד יחד עם שאר הנשים. בחברה שלנו את מקבלת חופשת לידה של חצי שנה, מתוכה רק שלושה חודשים בתשלום. הרבה אימהות מרגישות שזה לא מספיק, ובוחרות להישאר בבית עם הילד תקופה ארוכה יותר, של שנה עד שלוש שנים. כשאם בהמשך יהיו לידות נוספות, התקופה מחוץ למעגל העבודה יכולה להימשך שנים ארוכות.

 

ברוב המשפחות תהיה האמא זו שנשארת בבית עם הילדים, אך ישנם גם מקרים בהם האבא בוחר להתמקד בגידול הילדים. הזמן בבית עם הילדים הוא מתנה יקרת ערך הן עבור הילדים והן עבור ההורה. עם זאת, תקופה זו גם מלווה באתגרים- מכוון שאנו חיים בתא משפחתי מצומצם ולא בקהילות, בתקופה זו נתקשה לתת מענה לצורך שלנו להיות בחברת מבוגרים אחרים ויתכן ונחוש בדידות. בנוסף, קיים הצורך בפרנסה והרצון להגשמה עצמית בחיים המקצועיים.

 

כאשר הילדים גדלים ונכנסים למסגרות חינוכיות שונות, זאת הזדמנות לחזור לעבודה. יתכן ואת מרגישה שאת זקוקה לשינוי זה, אך עדיין זהו צעד שמלווה בחששות: מאיפה בעצם להתחיל? כיצד להסתגל לשינויים הצפויים? יכול להיות שהתחום המקצועי שלך עבר שינויים, ומה שבטוח את עברת שינויים בשנים אלו. אינך חוזרת למה שהיה לפני הלידה, אלא מתחילה פרק חדש בחיים.

 

הכשרה מקצועית

בחלק מהמקרים הכשרה מקצועית היא הצעד הראשון לקראת חזרה לעבודה. אם את רוצה לחזור לעבוד במקצוע הקודם, יכול להיות שתרצי לקחת קורסי השתלמות על מנת להתעדכן בחידושים שנכנסו לתחום בשנים האחרונות או לרענן את הידע המקצועי שהיה לך. החזרה לעבודה אחרי שנים של גידול ילדים היא גם הזדמנות לבחון את החיים המקצועיים שלך מחדש: האם העבודה הקודמת שלך העניקה לך תחושת סיפוק והגשמה עצמית? באיזה תפקיד תוכלי להגשים את הפוטנציאל שלך בצורה הטובה ביותר? האם עבודה במקצוע שלך עונה לצרכים החדשים שלך כאימא (למשל מספיק זמן פנוי עם הילדים)? חווית האימהות משנה ומבגרת אותנו - האם העבודה הקודמת עדיין מתאימה למי שאת כיום? יכול להיות שתגיעי למסקנה שאת רוצה לעבור הסבה מקצועית שתאפשר לך לבטא את המקצועיות שלך מחד, ולהיות זמינה לילדיך מאידך. מכללות שונות בארץ, לדוגמא זו, מציעות תכניות לימוד ייעודיות לצורך הסבת אקדמאים להוראה. למעשה, הצעד הראשון לקראת יציאה לעבודה הוא ההחלטה כיצד את רוצה לחלק את זמנך בין הבית לעבודה.

 

מציאת עבודה

שלב זה כולל חיפוש מקומות עבודה רלוונטיים, ריענון קורות החיים שלך ויציאה לראיונות עבודה. המחשבה שעלייך לגשת לראיונות עבודה אחרי הפסקה של שנים יכולה להיות מלחיצה: כיצד לשכנע את מי שעומד מולך שהשנים בבית עם הילדים לא גרמו לך להיות "חלודה" מבחינה מקצועית, ושאת מתאימה וראויה לקבל את העבודה? טבעי שיעלו תחושות של חוסר בטחון, אך חשוב שתמצאי מחדש את המקום בו את מאמינה בעצמך וביכולות שלך. נסי לחשוב גם מה את לוקחת אתך מהתקופה האחרונה- למשל, יותר ידע בחינוך, בגרות רגשית, כלים בתקשורת ועוד. מומלץ להתכונן לראיון, לחשוב מראש על שאלות אפשריות ותשובות, אך גם לשמור על ספונטניות ולא להישמע "מתוכננת" מדי. זכרי שאחרי הראיון הראשון זה כבר יזרום בקלות יותר. למרות שמדובר במעמד רציני, טוב גם לשמור על קלילות מסוימת- גם אם לא תתקבלי זה לא סוף העולם, יהיו עוד הזדמנויות, תני אמון שהדבר הנכון עבורך יגיע. זכרי גם שראיון עבודה הוא בחינה הדדית- גם את בודקת אם זאת הצעת עבודה שמתאימה לך.

 

הסתגלות לשגרת חיים חדשה

התקבלת לעבודה וזה מרגש אך טבעי שבנוסף לשמחה יעלו גם חששות. מדובר בשינוי משמעותי באורח החיים שלך, והתקופה הקרובה תהיה תקופת הסתגלות למצב החדש. יתכן גם שתרגישי תחושת אבדן ועצב- אבדן החופש שלך או האבדן הזמן עם הילדים. הגוף והנפש יצטרכו להתרגל למצב החדש, ויתכן מאד שתרגישי עייפות או עומס רגשי- כעת עליך להוכיח את עצמך במקום העבודה החדש וגם להיות פנויה רגשית עבור הילדים. גם אם הילד העיר אותך באמצע הלילה, למחרת בבוקר את צריכה לתפקד כרגיל בעבודה. למעשה כל המשפחה צריכה להתמודד יחד עם השינויים- הילדים מסתגלים למסגרת חינוכית חדשה, או אם כבר היו בה קודם אז עכשיו כבר אי אפשר להגיע מאוחר לגן כי אימא צריכה להגיע בזמן לעבודה. בין בני הזוג נדרשת חלוקת תפקידים חדשה, בנוגע למטלות הבית וגידול הילדים (למשל, מי לוקח את הילדים מהגן) והאבא נדרש כעת  לקחת יותר אחראיות. חשוב ליצור בבית אווירה של תמיכה הדדית, בה כולם יכולים להביע מהם הרגשות והצרכים שעולם, ולקבל הקשבה ואמפתיה. טוב להכין מראש את הילדים לשינוי הצפוי, ובמידת האפשר גם לתת להם תקופת הסתגלות במסגרת חינוך לפני שהאימא חוזרת לעבודה.

 

 

שיהיה בהצלחה!!

 

 

שלכן,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?