בהמשך למאמר הקודם בסדרה, בו הושם דגש על חשיבה ופרשנות של ילדים לגבי התמרורים והסימונים בדרך, הפעם בחרתי להתמקד ברובד נוסף שהנו מאתגר עבור ילדים בדרכים: התנועה ויחס הילדים לדרך על פיה.

זהירות בדרכים - לילדים אין בלמים – חלק ב

בתפיסתם של ילדים ניתן להבין את המושגים תנועה ומהירות כשהם רואים למשל בעל חיים או אדם רץ, זאת כיוון שקיימים שינויים בולטים במבנה הגוף של החיה או האדם כשהוא בתנועה מהירה. הצעדים ארוכים ומהירים יותר, הגוף מתמתח ומתגמש, אצל כלב האוזניים והשיער נמשכים אחורה וכדומה. אבל בניגוד ליצור חי, במכונית אין הבדל בצורתה בזמן נסיעה ובזמן חניה. תכונותיה החיצוניות אינן משתנות, וכשהיא בתנועה היא נראית אותו דבר כמו בעמידה.

לכן, ילדים מתקשים להבין כשהמכונית נוסעת וגם אם כן, הם לא יצליחו להעריך את המהירות שלה ולא את המרחק שלהם מהמכונית. חישובי המהירות חייבים להביא בחשבון את השינויים ביחס שבין המכונית לבין הסביבה. אבחנה בין דמות לרקע ואבחנה בתנועה אינן מפותחות מספיק אצל ילדים.

 

אך לא רק את מהירות המכונית הם לא יוכלו להעריך נכון, אלא גם את המרחק מהם כשתעצור.

ילדים עד גיל 10 חושבים כי מכונית נוסעת יכולה לעצור בו במקום כאשר הנהג מחליט, זאת מכיוון שהם משחקים עם מכונית-צעצוע, מזיזים אותה עם היד ויכולים לעצור את מכונית הצעצוע בכל זמן ומרחק. תפיסה מוטעית זו מנחה אותם גם לגבי מכוניות אמתיות בכביש.

עד גיל 10 ילדים מתקשים לנתח ולפרש מצב מורכב בכביש. הם מסוגלים לקלוט ולעבד רק חלק מנתוני הדרך והסביבה, ההתייחסות שלהם רק לחלק מהתמונה עלולה לגרום לפירוש מוטעה של נתוני התנועה, ובשל כך קבלת ההחלטות יכולה להיות שגויה.

לדוגמא: קטנוע נוסע ליד רכב מסחרי. הילד יתמקד ברכב הגדול והצבעוני, כלומר, ברכב המסחרי, ויתעלם מרוכב האופנוע. כשהרכב מסחרי יעבור, הילד יכול לקבל החלטה שגויה ולרדת לכביש כי בתפיסה שלו הקטנוע לא נחשב ליד הרכב המסחרי.

לכן, עלינו כנהגים לקחת בחשבון בזמן שאנחנו נוסעים באזורים בהם מסתובבים ילדים כגון, בתי ספר, מתנ"סים, גני ילדים שעלינו להוריד את המהירות ולהגביר את הערנות, כי אנחנו לא יכולים לצפות את ההתנהגות של הילדים גם כשהם רואים את הרכב שלנו מתקרב.

 

במאמר הבא אכתוב על המבנה הפיזי של הילדים והמגבלות שלו, ועל ההשלכה של זה כלפי הדרך והתנועה.

 

 

על הכותב:
ששי גניש,
נשוי ואב לילד בן שש וחצי
מורה לתיאוריה
טלפון: 054-4450208
מוזמנים לשאול ולהתייעץ בעמוד הפייסבוק "לימודי תיאוריה עם שגית וששי"

 


עוד באותו נושא

נס גדול היה פה

חג החנוכה הינו חג מלא קסם, אור, מטעמים, ריחות ועם זאת מביא איתו לא מעט סכנות. שמירה על כללי הבטיחות תעזור לכולנו

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!