למה כדאי לעודד ילדים לנהל יומן אישי? היומן האישי מאפשר לילד חוויה מיוחדת במינה, שאין שניה לה: היומן מעניק לו אוזן קשבת לסודות הכי כמוסים בלי שיפוטיות ובלי ביקורתיות, הוא מניח לילד לשפוך את הלב בחופשיות.

שלום יומני...

אולי רק טיפול פסיכולוגי יקר או שיחה עם חבר קרוב במיוחד היו יכולים לאפשר את אותו הדבר, אם היו זמינים לו בכל שעה נתונה.

 

אין ספק שיתרונותיו של היומן הם מרובים: הכתיבה עצמה היא עבור רוב בני האדם פעולה מרגיעה, העלאת החוויות על הכתב מאפשרת פריקה והקלה של ממש, התיאור המילולי של האירועים שקרו עוזר להבנת הסיטואציה שהייתה וגם המצב בו נמצאים בהווה, ובנוסף לכל אלו יש לציין כמובן גם את הערך העצום שכתיבת יומן מביא עמו לאוצר המילים וכשרון הכתיבה של הילד...

 

אבל לפני שאתם רצים לקנות מחברות מעוצבות ומושיבים את הילדים לכתוב, הנה כמה דגשים חשובים.

 

התמדה

כתיבת יומן זהו הרגל חדש, וכמו כל הרגל זה דורש כוח רצון והתמדה. כהורים אנחנו יכולים לעזור לילד להצליח ולהתמיד בהרגל הזה בכך שנעודד אותו לכתוב במועדים ובשעות קבועות. למשל: כל ערב לפני השינה על החוויות שעברו עליו באותו יום, או אולי אם יצאנו למקום מסוים אפשר לקחת את היומן ולהזכיר לילד לרשום ולתעד בזמן אמת את החוויות, ועוד. (באופן אישי אני תמיד לוקחת פנקס לכל ילד בו הוא כותב חוויות מחוץ לבית ואח"כ מדביק ביומן שמחכה לו בבית במקום המסתור. הם גם אוהבים בבית לגזור ולהדביק את כל התמונות מהפרוספקטים שקיבלו באטרקציות השונות בהן ביקרנו...).

 

כללים ליומן

זה כל הכיף: לכתיבת יומן אין כללים! הכל מותר. וגם... יומן אישי הוא יומן סודי. לאמא ואבא אסור להציץ בו. בכלל. הכל מתבסס על אמון. לשמחתי, הבנים שלי ויתרו על הסודיות והם מדי פעם בוחרים לתת לי הצצה לשירים שכתבו או כמה מילים על איזה יום מיוחד שתיארו ביומנם.

אם הילד אוהב כתיבה וטוב בה, הוא יכול לכתוב עמודים על גבי עמודים עם תיאורים של רגשות וחוויות, טיולים ומקומות שביקר והיה בהם.

מצד שני, אם הילד צעיר או מתקשה בכתיבה, אפשר להציע לו לערוך רשימות. למשל, רשימה של המקומות שהיית רוצה לבקר בהם בחופש. או רשימה של החברים הכי אהובים עליך בכיתה. אפשר לצלם את המקומות שהוא ביקר בהם ולהדביק ולהניח לו לרשום רק את הכותרת והתאריך. כמו שכבר כתבתי קודם, הילדים שלי אוהבים לגזור ולהדביק את התמונות מפרוספקטים של אטרקציות שאנחנו מבקרים בהן מדי פעם. כל הדברים האלו מצטברים ביחד גם הם כעבור תקופה ליומן מקסים.

 

מחשבה יוצרת מציאות

כתיבה נכונה ביומן יכולה לסייע לילד ולשפר את מצבו הנפשי והגופני אם יתמיד לכתוב דברים חיוביים ואופטימיים, בה בשעה שאם יתמיד לכתוב ולבטא ביומנו רק את רגשותיו השליליים, את תלונותיו וטענותיו הדבר עשוי לטווח הרחוק להזיק לבריאותו ולהנציח את המצב.

אגב, זה אך טבעי שילדים שבאופיים נוהגים להסתכל על השלילי ירשמו ביומן את הדברים השליליים שקרו להם במשך היום וישכחו לציין את החיובי שקרה להם. עלינו ההורים מוטל להזכיר להם גם את החיובי שבחיים.

 

מה עושים? יומן אישי אבל... אמנם זהו יומנו האישי של הילד ואני בהחלט עומדת מאחורי הדברים שלי ולא מעודדת אתכם חס וחלילה להציץ בו, אבל, ביחד עם זאת, אני טוענת שניתן מדי פעם לבצע גם תרגילים של כתיבה מונחית.

ולמה הכוונה? מדי פעם כשאתם מזכירים לילד לכתוב ביומנו האישי הציעו לו תרגיל בכתיבה. אתם יכולים להציע שאת התרגיל הוא יבצע על דף נפרד מהיומן על מנת שתוכלו לראות את מה שכתב, או שיבצע אותו בתוך היומן עצמו ואז אם יתחשק לו לשתף אתכם הוא ישתף ואם לא- לא...

 

רעיונות לכתיבה

תודות. הכרת תודה היא כלי אדיר ליצירת מציאות. הכן רשימה של תודות: לה‘, להורים, ליקום – כמה שיותר תודות יותר טוב. על מה להודות? על כל מה שקורה בחייך ואתה מרוצה ממנו ושמח עליו. סעיף ב‘: הכן את אותה רשימה אבל הפעם רשום תודות על מה שאתה רוצה שיקרה לך.

 

תיעוד הצלחות. בכל תחום בחיים אם יש משהו שאתה שואף להשיג אותו – התחל למדוד אותו. לדוגמא אם אתה רוצה לשפר ציון במקצוע מסויים- רשום מה הציון שלך כעת באותו מקצוע ומעכשיו רשום בכל חודש כמה קיבלת במקצוע זה. אם אתה שואף לרדת במשקל, רשום מה המשקל שלך כעת ומדוד אותו כל שבוע. אם אתה שואף לרוץ מהר יותר- אותו דבר.

כל עוד אתה לא עושה כך- היומן שלך מנציח אך ורק את מי שאתה בנקודת הזמן הזו ולא תוכל להתקדם ממנה לשום מקום.

 

עמוד הרעיונות. הכן ביומן שלך עמוד מיוחד לרעיונות המקוריים שלך. פרט אותם כמה שיותר כולל שרטוטים, הסברים וכד‘. על כל אחד מהם כתוב למה הוא טוב בעיניך ומי לדעתך יתלהב ממנו הכי הרבה.

 

מטרות. בפורמט דומה לעמוד הרעיונות: עמוד המטרות שלי. מהן המטרות שאני מציב לעצמי, עם תאריך יעד לכל מטרה. ניתן כמובן להוסיף עונש ופרס שהילד יעניק לעצמו במידה שיצליח לעמוד במטרה או ייכשל בה.

 

אני רוצה להזמין אתכם לטור חדש כאן באמאבא: "שלום יומני - כתיבה מונחית של יומן אישי אופטימי", אשר בו יתפרסמו החל מהיום משימות כתיבה מונחית אופטימיות לניהול יומן אישי לילדים (וגם לכל מי שרוצה). אתם מוזמנים לעקוב, להדפיס את המשימות, וכמובן – לבצע אותן להנאתכם (מי שרוצה מוזמן גם לשתף אותי דרך המייל או עמוד הפייסבוק, זה ישמח אותי מאד).

 

 

שלכם,
ליאת גולדשטיין
האמא של אמ‏אבא

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!