התפקיד ההורי הוא תפקיד מורכב ותובעני המצריך השקעה, כישורים ומיומנויות רבות על מנת להצליח וליהנות ממנו.

פיתוח מערכת יחסים בין הורים וילדים המבוססת על אמון היא אחת מהדרכים להצלחה בהורות.

 

על מנת להצליח ליהנות מהמשפחה ומהילדים חייבים ההורים להכיר עקרונות יסוד ולהבין:

  • מה מתרחש בתוך מערכת יחסים?
  • מה ההסבר לאירועים שונים במערכת יחסים?
  • איך פותרים חילוקי דעות בדרך המתחשבת בצרכי ההורים והילדים גם יחד?
  • איך מלמדים את הילדים מיומנויות אלו?

 

אבל איך עושים את זה? מהם העקרונות לפיתוח מערכת יחסים בריאה עם ילדים ואיך מצליחים ליהנות מאווירה רגועה בבית ומשיתוף פעולה ללא מאבקים...?

 

תפיסת כבוד האדם כערך מוביל

מתן כבוד לילד הוא אחד מהגורמים המרכזיים לביסוס מערכת יחסים טובה עם הילדים. הבסיס להצלחה ביישום יסוד הכבוד הוא הקשבה לילד. הקשבה אמיתית, עם רצון להבין מה הצורך שלו, מה הוא מרגיש באותו רגע ולהצליח להתייחס לרגשות ולצרכים הללו.

כבוד מתבטא ביצירת קשר עין עם הילד כשהוא מדבר איתנו, באמירת אמת ללא סילוף המציאות וללא מניפולציות יביא לכך שהילד ילמד שאפשר לסמוך עלינו, מה שיאפשר לנו לתקשר איתו בקלות ולקבל ממנו שיתוף פעולה כשנצטרך.

בנוסף, הבעת כבוד יכולה לבוא לידי ביטוי בשיתוף שלו בבחירות שנעשות לגביו-בהאכלה, בהלבשה ובטיפול. ילדים שמעניקים להם את האפשרות להיות עצמאיים ומאפשרים להם להביע את דעתם משתפים יותר פעולה כיוון שהם חשים שיש מי שמקשיב להם והם לומדים להתחשב גם הם בדעתם של הוריהם.

הורים שמצליחים להעניק לילדם את הכבוד הראוי לו כאדם - זוכים ליהנות מרוגע ומהרבה פחות מאבקים וויכוחים.

 

מגע יומיומי המביע אהבה וקבלה ללא תנאי

ילדים זקוקים למגע יומיומי מהוריהם. לעיתים קרובות אנו נוטים להימנע ממגע עם הילדים שלנו כאשר אנחנו כועסים עליהם או כאשר הם מגיעים לגילאים בוגרים.

הצורך במגע הוא צורך ראשוני באותה מידה כמו הצורך למזון!

ג'ון בולבי, פסיכיאטר ילדים בריטי שפיתח את תיאורית ההתקשרות ציין בעקבות מחקריו ש"להיעדר מערכת יחסים חמה יכולות להיות השלכות חמורות ובלתי הפיכות על בריאות הנפש".

חבקו את ילדיכם ונשקו אותם בכל הזדמנות. הקפדה על יסוד זה (גם במשחק או ברצון להראות לילד שייכות ואהבה ובמיוחד בשעת מצוקה- "מגע מנחם") היא הכרחית לבניית מערכת יחסים החמה ביניכם וליצירת שיתוף הפעולה פורה וילדים רגועים יותר.

 

פיתוח דימוי עצמי חיובי

חיזוק הילד ועידודו מוביל להעלאת תושת המסוגלות והביטחון העצמי של הילד. הכרה במאמץ ובהשתדלות מחזקת את הילד ומעוררת בו מוטיבציה להמשיך ולנסות, להאמין בעצמו ולמצוא פתרון לבעיות גם ללא התערבות ההורים- מה שיפחית את העומס המוטל עליהם גם כך.

 

החופש הגדול מזמן חוויות משותפות רבות של הורים עם ילדיהם.

מי שיצליח ליישם באופן יומיומי את ההמלצות המובאות כאן, יחוש בהתקרבות של ילדיו ויזכה לאפשרות ליהנות איתם גם בתקופה מאתגרת זו.

והצעד הראשון שלכם בדרך לשם, הוא פשוט להאמין שזה אפשרי!

 

 

על הכותבת:
שרונה כהן,
מלווה ומנחת הורים, MA בחינוך
טלפון: 050-7626-452
לדף הפייסבוק "בגובה העיניים להצליח עם ילדים"
לקבלת ספרון טיפים להורים במתנה אני מזמינה אתכם להיכנס לקישור-
לחצו לקבלת ספרון טיפים להורים במתנה

 


עוד באותו נושא

טיפים למניעה וטיפול בעקיצות יתושים

עם בוא האביב ומזג האוויר המתחמם סובלים רבים מעקיצות יתושים, ההופכות בעיקר למטרד אך גם עלולות להתפתח לתופעות אלרגיות או מחלות, כגון מלריה, קדחת הנילוס המערבי, קדחת צהובה ודלקת קרום המוח. יתושים נפוצים בעיקר במקומות בהם ישנם מים מתוקים או מלוחים עומדים וכאשר ישנה לחות והטמפרטורה גבוהה.  

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?