כל תאונת דרכים מתרחשת באופן מפתיע שאיננו ניתן לחיזוי מראש. הסיבות לתאונה, לעומת זאת, במקרים רבים נובעות מהגורם האנושי דווקא. ומה קורה כשיש ילדים ברכב?

ילדים ברכב - נסיעה רגועה ובטוחה עם ילדים

נהג ששוחח בטלפון הנייד, לא שמר מרחק או נהג בחוסר ריכוז – אלו רק חלק מהדוגמאות לנהיגה מסוכנת. ונהיגה עם ילדים ברכב, לעתים קרובות הופכת גם היא את הנסיעה ל"נסיעה בסיכון". הילדים מרעישים, רבים, גונבים את תשומת הלב של הנהג ומפריעים בנהיגה.

 

נהג המודע להימצאותו של אחד או יותר מגורמי הסיכון עוד לפני שהוא נכנס אל הרכב, יכול לנקוט בפעולות, לייצר סביבת נהיגה בטוחה יותר ולמנוע את התאונה הבאה.

 

מה אפשר לעשות כדי להשיג נסיעה רגועה ובטוחה עם ילדים?

התארגנות לנסיעה

עוד לפני שאתם יוצאים מהבית, שבו עם הילדים והסבירו להם מהם כללי הנסיעה שלכם.

לדוגמא: "לא נוסעים לפני שכולם חגורים", "לא רבים ומשתוללים בזמן הנסיעה". "מותר להביא דיסק להשמעה בזמן הנסיעה", ועוד.

וכמובן, אם קבעתם חוק, הקפידו לעמוד בו...

כמו כן קבעו ביחד מה מותר לקחת לנסיעה, האם מותר לקחת צעצועים, חטיפים וכד‘, כדי שהכל יהיה ברור וידוע מראש.

 

הגדרת ציפיות

בהמשך לסעיף הראשון ובהתאם, כמובן, לגיל הילדים הרחיבו את השיחה כך שתכלול התייחסות למריבות וסיטואציות שאתם מכירים מנסיעות קודמות.

לדוגמא: אם הילדים נוהגים להתווכח איזה דיסק להשמיע, קבעו מראש את סדר ההשמעה, כנ"ל גם לגבי הויכוח המתמיד לגבי מי יישב באמצע וכד‘.

כמו כן מומלץ לספר לילדים לאן נוסעים ומה עומד להיות משך הנסיעה, כדי שידעו להתארגן בהתאם – אולי יחליטו לקחת ספר או צעצוע לדרך, אולי בקבוק מים וכד‘.

 

פעילויות דרך

החליטו מראש על אסטרטגיית "אנטי-שעמום".

לדוגמא: הצטיידו ב"ערכת עזרה ראשונה לנסיעות" או תכננו מראש מה לעשות כדי שהילדים (ואתם) לא תשתעממו בדרך. ניתן לחשוב מראש על שלל פעילויות ומשחקים שמתאימים לנסיעה.

וחשוב לזכור ששעמום מוביל לילדים מתוסכלים, רבים, דבר שבזמן נסיעה מסכן את כל המשפחה.

 

ואם הילדים בכל זאת רבים?

כפי שכתבתי בסעיף הראשון, דבר חשוב ביותר הוא שאם קובעים חוק – יש לעמוד בו.

על אחת כמה וכמה כשהחוק הוא עניין של בטיחות, חיים ומוות של ממש. לכן, גם אם הילדים רבים ומשתוללים אין לאיים עליהם באיומי סרק. אם אינכם מתכוונים ממש לעשות סיבוב פרסה ולחזור הביתה אל תרמזו לזה בכלל.

אגלה לכם מה אמא שלי נהגה לעשות כשהיינו, אחי ואני, קטנים ורבנו בזמן הנסיעה: היא הייתה עוצרת את הרכב בצד הדרך, במקום בטוח כמובן, ומחכה שנסיים לריב. בלי לצעוק (מזה היא פשוט כבר התייאשה), בלי לאיים (זה אף פעם לא הועיל לה) ובלי להתרגז (לפחות בלי להראות לנו).

וזה עבד כל פעם מחדש.

ברגע שראינו שהיא רצינית, שהיא אכן עצרה בצד, באמצע הדרך, הבנו שההשתוללות שלנו באמת מסוכנת כי אחרת איזו סיבה יש לה לעצור סתם ככה? וזה כל כך הבהיל אותנו שכל פעם מחדש היינו משלימים, משתתקים, ומבטיחים מעכשיו להתנהג יפה.

 

 

שלכם,
ליאת גולדשטיין
האמא של אמאבא

 


עוד באותו נושא

צריך לעזור לנס

היום שוב נפלה תינוקת מקומה גבוהה. חייה ניצלו בנס. האם לעד נמתין לנס שיציל את חיי ילדינו? הגיעה העת לקחת אחריות

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!