ימי הקיץ החמים בפתח ועם עליית הטמפרטורות אנו חשים לעיתים קרובות שיש להוסיף מים לתזונת הפעוטות. קבלו מדריך לשתיית מים בימי הקיץ, מה מומלץ ומה פחות?

תזונת תינוקות ופעוטות בימי הקיץ החמים

יש להתחיל בכך שעל פי הנחיות משרד הבריאות ועל פי טיפת חלב, עד גיל חצי שנה יש להזין את הפעוטות בלעדית בהנקה או בתרכובת מזון לתינוקות ללא כל תוספת מים או נוזלים אחרים.

אבל, הימים החמים עוד דקה יגיעו ויהיו לוהטים, התינוקות חשופים יותר ממבוגרים להתייבשות, כיוון שקצב נשימתם מהיר יותר, והכליות שלהם עדיין לא בשלות דיין לאגירת המים בגוף. חשוב לזכור כי התינוק שלכם אינו יכול לספר לכם שהוא צמא, והוא תלוי בכם שתספקו לו את כמות הנוזלים הדרושה.

מה עושים? מה כדאי ומה לא כדאי? סימילאק מציגה את כל התשובות.

 

מאיזה גיל מותר לתת לתינוק לשתות מים?

ע"פ הנחיות משרד הבריאות מותר לתת לתינוק לשתות מים מגיל חצי שנה ומעלה. הוספת נוזלים אחרים, פרט לחלב אם או תרכובת מזון לתינוקות עד גיל חצי שנה מסוכנת לבריאותו של התינוק כיוון שעלולה לבוא על חשבון הרכיבים התזונתיים החיוניים להתפתחותו.

 

מה קורה אם הילד מתחת לגיל חצי שנה וחם מאד בחוץ?

במידה והתינוק הינו מתחת לגיל חצי שנה, הקפידו על הנקה או הזנה בתמ"ל בזמנים קבועים, כך שהתינוק יקבל במהלך היום את הנוזלים הדרושים לגופו. במקביל היו ערניים לסימנים היכולים להעיד על מחסור במים והתייבשות.

 

כיצד תזהו שתינוקכם בסכנת התייבשות? להלן סימנים המראים חוסר בנוזלים אצל תינוקות:

פה יבש, בכי ללא דמעות, חיתול יבש במשך למעלה מ-3 שעות, עיניים או לחיים שקועות, עליה של חום הגוף, התנהגות בלתי רגילה, רגזנות וישנוניות. במקרים אלה יש לפנות מיידית לרופא.

 

הפעוט כבר בגיל חצי שנה ואינו מוכן לשתות מים, כיצד ניתן לעודד אותו לכך?

ממחקרים עולה שמומלץ להקפיד על שתייה במשך היום ומבין המשקאות יש להעדיף מים. מחקרים מראים כי שתייה של מיצים או משקאות ממותקים בכמות גדולה עלולה להחליף מזונות בעלי ערך תזונתי אחר, לפגוע בתיאבון ולגרום לעששת.

יש להפוך את שתיית המים לנגישה יותר. להזכיר לילדים לשתות, להפחית את קניית המשקאות הממותקים, לשתות יחד עם הפעוט (ניתן לשלב משחקי שתייה)  ניתן לקנות כוס יפה ולהוסיף למים קוביות קרח כדי לגרות את הפעוט לשתות.

 

האם ניתן לקרר תרכובת מוכנה של מזון לתינוקות (תמ"ל) בימים החמים כך שתרענן את התינוק בעת השתיה?

ההמלצה היא לשתות תמ"ל בתוספת מים בטמפרטורת החדר ולהכין את תרכובת המזון בסמוך למועד ההאכלה. בימים חמים מאד ולתינוק בגיל חצי שנה ומעלה, ניתן לקרר מעט את הבקבוק עם הפורמולה על ידי השארתה במקרר למשך מספר דקות.

בגלל החום הגבוה, יש לשים לב ולהימנע מהשארת פורמולה מוכנה לזמן ממושך מחוץ למקרר.   ניתן לאחסן את התמ"ל המוכן שהתינוק לא שתה או סיים בבקבוק אטום למשך זמן מרבי של 24 שעות במקרר. אין לחמם את התמ"ל שוב לאחר שהתקרר.

 

מה קורה אם הילד מבקש לשתות תמ"ל בלילה?

יקיצות ליליות ובכי אינם נובעים דווקא מרעב או צמא, זאת למרות שאנו נוטים לפרש את הבכי וההתעוררות כרצון לאכול או לשתות. פעוטות מתעוררים משנתם מסיבות פשוטות כמו טיטול רטוב, צורך במגע וחום אמהי, בקיעת שניים, "בדיקת נוכחות" של ההורים, אך גם מצבי חולי כמו מחלות חום, כאבי בטן, דלקת אזניים וכדומה.

במידה ונראה שהילד אינו נרגע והוא מעל לגיל חצי שנה, עדיף להציע לו בלילה בקבוק עם מים ולא עם תמ"ל, על מנת לא להרגילו לאכילה בשעות הלילה.

 

על מה חשוב להקפיד בחום הכבד בכל הנוגע להגיינה?

יש לנקות את הבקבוקים לאחר כל האכלה. יש לנקות היטב את הבקבוקים, הפטמות, המכסים, הטבעות, מחלק המנות וכן את כל הכלים המשמשים להכנת התמ"ל באמצעות מברשות ניקוי מיוחדות ולהשתמש במים חמים ובסבון.

לגבי אחסון התמ"ל - יש להקפיד לא במקום חם, שקרני השמש מגיעות אליו.

 

 

על הכותבת:
רונית דוייב
המנהלת המדעית של אבוט,
יצרנית סימילאק

 


עוד באותו נושא

התינוק שלך הוא מה שהוא אוכל: על הקשר ההדוק שבין תזונה למערכת החיסון של תינוקות

"אל תתנו לזרים להתקרב לתינוק", "שימו לב שהילדים האחרים לא ינשקו אותו ושישטפו ידיים לפני שהם נוגעים בו" כמה זה נכון?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!