חינוך להתנהלות נכונה בדרכים לרבות חשיבותו של מעבר חציה הוא אחד הדברים החשובים שעלינו כהורים להנחיל לילדינו כבר מגיל צעיר ביותר. ונתח ניכר מההתנהלות הזו תופס נושא חציית הכביש.

מעבר חציה או העברת אחריות?

מנתוני עמותת "אור ירוק" עולה, שמדי שנה נהרגים בארץ בממוצע כ-24 הולכי רגל בעת חציית כביש במעבר חציה. מספר הנפגעים בתאונות מסוג זה הוא רב בהרבה. ילדים, שהנם נמוכים, פזיזים וחסרי ניסיון בדרכים מועדים לפורענות באופן מיוחד. איך נשמור עליהם?

 

הכל מתחיל בדוגמא אישית

ילדים מתחילים לקלוט וללמוד הרבה לפני שאנחנו ממש מסבירים להם את הכללים. עד גיל 6 או 7, כשנרצה לראות איך הם חוצים את הכביש בעצמם, לידנו כמובן, בדרך משחק, הם כבר הספיקו לראות אותנו עושים את זה כמה אלפי פעמים.

לכן מאד חשוב שנשים לב איך אנחנו עושים את זה.

האם אנחנו מקפידים תמיד לחצות במעבר חציה? האם אנחנו מקפידים תמיד לחצות במקום ששדה הראייה בו פנוי? האם אנו שמים לב מה קורה מסביבנו בזמן שאנו חוצים את הכביש, או שאנחנו עסוקים בדברים אחרים, לדוגמא בשיחה בסלולארי וכד‘? האם אנחנו חוצים בקו ישר ובזהירות או שאנו נוטים לבצע קיצורים ולחצות באלכסון כמה כבישים יחד?

זכרו: הדוגמא האישית תיחקק בזכרונם יותר מכל שיעור. הקפידו בקלה כבחמורה.

 

ילד עד גיל 9 לא חוצה כביש לבד

ההמלצה המקובלת היום היא שלא לאפשר לילדים מתחת לגיל 9 לחצות כביש לבד. להמלצה זו הגיעו לאחר מחקרים רבים וארוכים בארץ ובעולם.

חלק מהסיבות הן:

*ילדים מתחת לגיל תשע עדיין לא מפותחים מספיק מבחינה פסיכולוגית, וחסרים את הבגרות לחצות כביש לבד.

*ילדים מתחת לגיל תשע עדיין לא מפותחים מספיק בכל הנוגע להתמודדות עם השתלבות במרחב, עם ההבחנה בין ימין לשמאל, עם הערכת מרחקים ומהירויות וכד‘.

*ילדים מתחת לגיל תשע הם נמוכים, ולא ניתן לראות את ראשם מעל מכוניות חונות. לכן הסיכון שלהם להיפגע בתאונת דרכים הוא גבוה יותר.

*לילדים מתחת לגיל תשע אין את היכולת לקשר בין רעש מנוע הרכב והסכנה המתקרבת. הם פזיזים, לא צפויים ולא ניתן לצפות את התנהגותם.

על כן, אל תשלחו את ילדיכם לבד לדרכים בטרם הגיעו לגיל תשע שנים!

 

מעבר חצייה – או העברת האחריות?

כ-60% מהולכי הרגל שנפגעו כשחצו את הכביש, נפגעו במקום שאמור להיות הבטוח עבורם – מעבר החצייה.

מגיל צעיר אנחנו מלמדים את ילדינו ש"כביש חוצים במעבר חציה". הבעיה היא שילדים, כמו ילדים, מבינים לפעמים דברים כפשוטם. אנחנו אמנם לימדנו אותם לעצור לפני שהם יורדים לכביש, להסתכל שמאלה וימינה ושוב שמאלה, ללכת עד האמצע ולהסתכל שוב לכל הכיוונים, להיות ערניים וכד‘. אבל הם? ילדים. בני תשע ויומיים בסך הכל. בטוחים שדי בכך שמצויר מעבר חצייה תחת רגליהם הקטנות – והאחריות לביטחונם מוטלת בעצם על הנהגים ולא עליהם, ושמעבר החצייה שומר עליהם לפחות כמו קיר בטון...

אז אנא, לא משנה בני כמה הילדים שלכם, אם אתם לא בטוחים שהם לגמרי מוכנים לחצות את הכביש – אל תניחו להם לעשות זאת!

 

"Practice makes perfect"

ידוע וברור שתרגול מביא לשלמות. לפחות מקרב אליה ככל האפשר. ולא, אין דרך אחרת לתרגל עם הילדים חציית כביש חוץ מאשר לצאת איתם לסיורים ברגל, ולוודא שהם עושים את זה כמו שצריך.

מאד מומלץ לא להתעצל ולמרות העייפות, השרב והלחות ללכת ברגל מדי בוקר לגן או לביה"ס ומדי ערב לטיול בפארק.

 

קיץ בטוח,

 

 

שלכם,
ליאת גולדשטיין
האמא של אמ‏אבא

 עוד באותו נושא

אינסופיות החיים מול סופיות המוות

בימים אלה של חשבון נפש לאומי, כשאנו מציינים 15 שנים לרצח רבין ודנים בפועלו ובפוטנציאל של התהליך שאותו התחיל ואיננו יודעים כיצד יסתיים...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!