80% מתאונות הדרכים עם נפגעים נגרמות דווקא בדרכים עירוניות ובנסיעה במהירות נמוכה יחסית. הדבר היחיד שיכול להגן עליכם ועל ילדיכם במקרה של תאונה כזו הן חגורות בטיחות.

חגורת בטיחות מצילה חיים

אם אתם נוסעים במהירות נמוכה, ואפילו אם אתם נמצאים בעצירה מוחלטת, ואחרים מתנגשים בכם במהירות גבוהה, עוצמת הפגיעה תהיה קשה ומכאיבה כאילו מהירותכם הייתה גבוהה. הדבר היחיד שיגן עליכם היא חגורת בטיחות - חגרו אותה בכל נסיעה, היא עשויה להציל את חייכם.

הקפידו לחגור את ילדיכם בכל נסיעה, גם אם זה רק עד הגן שנמצא ממש במרחק של כמה דקות נסיעה.

תאונה לא לוקחת יותר משניה אחת, אבל היא יכולה לשנות לכם את החיים לנצח!

לפני כמה חודשים עצרתי את האוטו שלי ברמזור אדום, חגורה כהלכה כמובן. הבטתי במראה והבחנתי ברכב מגיע מאחורי "הוא לא יספיק לעצ..." חשבתי לעצמי, ו-בום. הוא נכנס בי. למזלי הוא לא נסע מהר כל כך, אני הייתי חגורה, הילדים לא ישבו במושב האחורי באותו יום, לנהג השני היו כריות אויר, וכל הסיפור נגמר בבזבוז זמן בחדר מיון, כאבים חזקים מאד במשך כמה חודשים וטוטל-לוס של שני הרכבים.

אבל כמובן, לא תמיד הסוף כל כך פשוט.

 

מה קורה לילדים ברכב בזמן בלימה או תאונה?

בשעת התנגשות, בלימה חזקה או התהפכות רכב, ילדים שאינם חגורים מוטחים בכוח אדיר קדימה או הצידה לפי נסיבות ההתנגשות בתוך הרכב או נזרקים מחוץ לרכב. כיוון שילדים רגישים ופגיעים יותר ממבוגרים, בשל משקלם הנמוך ומידותיהם, מושב הבטיחות וחגורת הבטיחות מבטיחים שהילדים יהיו מוגנים ובטוחים יותר מפני פגיעה.

בנוסף, חגירה נכונה של הילדים הופכת את הנסיעה לבטוחה יותר כיוון שמושב הבטיחות מונע מהם להשתובב ולהסיח את דעתו של הנהג מפעולת הנהיגה...

 

כיצד יש לחגור את חגורת הבטיחות כך שתגן עלינו בצורה הטובה ביותר?

חשוב כי חגורת הבטיחות "תשב" בצורה נוחה על הגוף. אם החגורה משוחררת מדי, הלחץ על הגוף יהיה חזק יותר במקרה של תאונה, ועלול לשבור את עצם החזה ואת הצלעות. הגוף גם עלול לברוח בחלקו מהחגורה, וזה עלול לגרום לפגיעה פנימית בחלל הבטן ולפגיעה ברגליים מחגורת האגן. על החגורה המוצלבת להיות קשורה לא קרוב מדי לצוואר, אלא באלכסון דרך אמצע הכתף ואמצע בית החזה. על חגורת האגן להיות ממוקמת נמוך ככל האפשר, לרוחב הירכיים ולא לרוחב הבטן כדי למנוע פגיעות פנימיות, סיכון הגבוה במיוחד לנשים בהריון.

 

על פי נתוני עמותת "אור ירוק", בכל שנה נהרגים בממוצע כ- 44 נוסעים שלא היו חגורים בחגורות בטיחות בעת תאונת דרכים, 5 מהם ילדים מתחת לגיל 14!

 

כהורים זוהי חובתנו לדאוג לחגירת הילדים באופן התואם לגילם בכל נסיעה, קצרה וארוכה. זוהי חובתנו לחנך אותם וללמד אותם את חשיבותה של חגורת הבטיחות כדי שכשיגדלו וייסעו עם מבוגר אחר וכשיתבגרו ויהיו בעלי רשיון נהיגה בעצמם הם ישכילו לפעול בחכמה ולשמור על עצמם.

 

קיץ בטוח,

 

 

שלכם,
ליאת גולדשטיין
האמא של אמ‏אבא

 


עוד באותו נושא

רכיבה על אופניים – דגשים לבטיחות ילדים

קניתם לילדים אופניים חדשים והם משתוקקים לצאת לרכיבה על אופניים, להתנסות ולבחון את הגבולות. חכו!

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!