בימים הקרובים נחגוג את חג השבועות הוא חג מתן תורה במעמדו ניתנו לבני ישראל עשרת הדברות החקוקות על לוחות האבן, דברות המתייחסות לאיסורים שעלינו כעם, לשמור בכל מחיר.

עשרת הדיברות ואנחנו

היום הייתי רוצה לנסות ולהסב את חלקן של הדברות אלינו, כהורים, ולבדוק באיזה אופן נוכל לשמור עליהן בבית שלנו, בהסבתן ממצווה אלוקית למצווה של בין אדם לחברו.

 

אָנֹכִי ה‘ אֱלֹהֶיךָ

כהורים, אנו חשים את עצמנו לעיתים רבות כסוג של אלוקים, השליט העליון המוחלט הסופי, שמילה שלנו היא מוחלטת ואין עליה עוררין מול ילדינו. אז הרשו לי לבשר לכם משהו: ההוראה היחידה שאין עליה עוררין,היא פקודה אלוקית מלמעלה. ואנחנו ההורים, עוד לא הגענו לדרגת אלוהות. לכן, כאשר אנחנו אומרים משהו לילדים, לא רק שהם יכולים לחלוק על זה לעתים, אלא יותר מכך, גם לנו מותר לשנות להתחרט, ואפילו להבין שטעינו.

תמיד כדאי שנזכור שיש לנו דרך לסגת, בכל זאת... אנחנו רק בני אדם פשוטים.

 

לֹא יִהְיֶה לְךָ אֱלֹהִים אֲחֵרִים עַל פָּנָי

הנה שוב אנחנו נתקלים בטעות נפוצה של הורים שבטוחים שהם סוג של ישות עליונה והילדים צריכים להיות איתם ובקרבתם כל הזמן. אלו ההורים שיאשימו את הילדים בכך שהם לא התקדמו בחיים, כי היו צריכים להיות איתם ולגדל אותם ולהקריב קורבנות בשבילם, למענם.

אז בשבילכם יש לי הפתעה: ילדים עובדים עבודה זרה והרבה... ילדים אוהבים מחשב, טלוויזיה ומשחקים, ילדים אוהבים חברה, ואתם יודעים מה? ילדים אוהבים בייביסיטר חייכנית על פני הורה שהקדיש את חייו למען מטרה שהיא לא תמיד מוצדקת, לעתים אפילו עגל זהב מיותר של ממש.

אז תעשו מה שטוב למענכם, הילדים... כבר יסתדרו.

 

זָכוֹר אֶת-יוֹם הַשַּׁבָּת

ואצלי הכוונה היא לאו דווקא שבת, אלא כל רגע שבו אבא או אמא או אפילו ביחד רוצים לנוח. לכל הורה מותר לקחת כמה רגעים לנשום אוויר ולהירגע. וברגעים אלה השקט... הוא ציווי אלוקי. אז חשוב שתסבירו לילדים בגיל מאוד מוקדם ששבת, בכל הגדרת זמן שהיא, זהו צווי ולא שאלה וקחו לעצמכם כמה רגעי שקט לטעון את עצמכם מחדש.

 

לֹא תִרְצָח

פה הציווי הוא אליכם ההורים, רצח לא חייב להיות רק בכלי נשק ועם גופה, רצח יכול להיות גם באמצעות שפה מזלזלת, בהערה שלא במקומה, בהתנהגות שיכולה לפגוע בנפש של ילד לתמיד בלי יכולת לתקן. אז קחו אחריות על עצמכם ושימו לב לא לרצוח, גם לא בטעות.

 

לֹא-תַעֲנֶה בְרֵעֲךָ עֵד שָׁקֶר

ילדים הם גלאי האמת והשקר הכי חד שתתקלו בו. הם חשים אותנו, את מצב הרוח שלנו, ויהיה קשה מאוד להעלים מהם שמחה, צער, ואירועים משמעותיים בחיים. לכן המלצה שלי- שתפו את הילדים במה שאתם עוברים, אלא אם כן זה ממש לא לגילם. בכל מצב אחר רצוי מאוד שילדים ישמעו מכם אמת, כי הורה שנתפש בלתי אמין יוצר אצל הילד קרקע לא יציבה וחוסר שלווה משמעותי ביותר.

פעמים רבות תופתעו לגלות כמה יפה ילדים מקבלים דברים שלא חשבתם לשתף אותם בהם, וכמה משענת ושלווה הם יכולים לתת בחזרה.

 

לֹא תַחְמֹד, בֵּית רֵעֶךָ

פה אני מתייחסת ללחמוד משהו אחר, לפעמים אנחנו רוצים ילדים אחרים, את הילד של השכן שתמיד מכין שיעורי בית, את הילד של החברה הכי טובה שהוא כזה מנומס ולא צועק...

מצוות לא תחמוד אומרת לנו שאם אנחנו רוצים משהו של מישהו אחר אנחנו מקבלים אותו כולל הכל אם אנחנו רוצים, למשל, את הכסף של השכן נקבל אותו עם הצרות שלו בעבודה וכד‘, זאת אומרת מקבלים את כל החבילה ולא רק את החלק הנוצץ לעין. לכן, הורים, אולי לפעמים הילדים שלנו לא נראים מספיק מושלמים והילדים של אחרים כן, אבל אף אחד לא יודע אלו בעיות אחרות יכולות לצוץ. בואו לא נפזול לשדות אחרים ונרצה שהילד שלנו יהיה מושלם כמו... וחכם כמו... אלא נאהב את הילדים שלנו כמו שהם, אולי לא מושלמים לפי ההגדרה, אבל מושלמים בעיניים שלנו, עיניים של אהבה.

 

לסיכום, עשרת הדיברות ניתנו לנו כעם, בואו ניקח אותם לכיוון שלנו כאדם אל חברו, כהורה אל ילדו, כילדים להורים שלנו, ונשתדל בכל יום פשוט להיות בני אדם טובים יותר.

 

 

שלכם,
ליאת גולדשטיין
האמא של אמ‏אבא

 


עוד באותו נושא

מה רואה סיגלית?

המפגש הראשון של הפעוט שלנו עם הגשם הוא חדש, מרגש, ולעיתים אף יכול להבהיל: רטיבות, שלוליות,עננים כהים ועוד...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!