לפני שנים רבות הדלקת מדורה הייתה דבר שבשגרה. כך היו מכינים אוכל, מעבירים הודעות אחד לשני ומנהלים מגוון רחב של טקסים. וגם המסורת הותיקה של ל"ג בעומר הכוללת הדלקת מדורה החלה באותה תקופה.

מדורות או להיות

אבל עם השנים, העולם צמח והתקדם, האוכלוסייה רבתה מאד ועמה התפתחה גם הטכנולוגיה ובד בבד עם כל אלו חלה ירידה משמעותית בדבר אחד עיקרי שחשוב לכולנו: איכות הסביבה על הכדור שלנו.

כיום כולם יודעים כמה חשוב להקפיד ולשמור על כדור הארץ, ילדים בגן לומדים על מחזור ועל השמירה על הטבע וכד‘.

עד שזה מגיע לל"ג בעומר.

ביום הזה, אנחנו פתאום שוכחים את כל מערכת הערכים שבמשך כל השנה אנו כל כך מנסים להנחיל לילדינו ומאפשרים להם ולעצמנו לשבור את כל הכללים.

כי מדורות, ובמיוחד ריבוי כזה שלהן, הן אחד הגורמים לזיהום אויר, להרעלה סביבתית עקב פליטת גזים רעילים משריפת חומרים מעובדים, להרס האטמוספרה, לכריתה וביזה של המוני עצים טובים ויפים, ולנזקים כבדים ועצומים לנו ולכדור שלנו. חולפים כמה ימים עד שהאוויר מתנקה מחלקיקי הלכלוך והזיהום שנגרמים בחג.

עבור ילדים קטנים, קשישים, נשים בהריון ואוכלוסייה הסובלת ממחלות בדרכי הנשימה (שאסטמה היא רק אחת מהן), ל"ג בעומר הוא יום שבו זוהי סכנה ממשית לצאת לרחוב! ולרגע אל תחשבו שמדובר במספר זניח של בני אדם. ממש לא.

ואת כל הנזק הזה אנחנו יוצאים ועושים ביום שבמקור מהווה חלק מהתזכורת למותם של אלפי תלמידי חכמים עקב חוסר כבוד והתחשבות בזולת...

וכדי לא להשאיר מקום לספק באשר לכוונתי כשאני כותבת שחג המדורות מהווה סכנה סביבתית ממשית, אני יכולה רק לומר שאם לא נתחיל לשמור על הכדור שלנו באופן פעיל יותר, גם בימי חול וגם בחגים, וכן, גם בכל הקשור למדורות ל"ג בעומר – מי יודע אם בעוד כמה שנים נוכל לחגוג סביבן או לחגוג בכלל למען האמת.

מצבו העגום של כדור הארץ כבר מוכר במוסדות הממשלתיים בכל העולם וגם אצלנו, שהרי יש לנו משרד ואפילו שר לאיכות הסביבה. הדיון בנזק האדיר שגורם ל"ג בעומר לאיכות הסביבה מתעורר ועולה מדי שנה - עם צאת החג. ואני שואלת מדוע מאפשר משרד זה להרוס בערב אחד את כל המאמץ וההשקעה שלו של כל השנה כולה?

אז מה אפשר לעשות?

אמנם מדובר במסורת יהודית ותיקה, אבל בשום מקום לא כתוב שכל איש חייב להדליק מדורה אישית! למעשה, כל המרבה הרי זה משובח. אני קוראת מכאן למשרד לאיכות הסביבה ולרב הראשי לישראל לשבת יחד ולשוחח על הנושא על מנת שכבר בשנה הבאה תתקיים מדורה אחת בלבד בכל עיר או יישוב בארץ.

 

אז- שיהיה חג שמח!!

ואשמח לתגובות ולרעיונות נוספים.... כתבו לי בתחתית העמוד...

 

 

שלכם,
ליאת גולדשטיין
האמא של אמ‏אבא

 


עוד באותו נושא

טיפים לטיפול בכוויות, שריטות וחבלות

ל"ג בעומר הוא חג חווייתי, אך עם זאת טומן בחובו לא מעט סכנות. הנה מספר טיפים שימושיים להורים להתנהגות נכונה.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!