לא פעם התמוגגנו מהרעיון לערסל בזרועותינו עולל משלנו, או זרקנו לחלל האוויר את אמרת הכנף "ילדים זה שמחה", שהפכה כבר מזמן לאחד מאבני התרבות הישראלית.

שמירה על הזוגיות לאחר לידת הילדים

ובכן, לא סתם. ילדים הם באמת מקור להנאה מרובה ואושר שלא יודע גבולות, אבל כמעט כל אם ואב בישראל יוכלו לחשוף בפניכם גם לא מעט רגעי משבר קשים.

אמהות טריות חוות לא מעט משברים שנוגעים לדימוי העצמי שלהן, למראה הגוף שלהן או למפגש עם תינוק עצמו. אבות מתמודדים עם האיום הפתאומי על החופש שלהם, ועל מקומם בליבה של האישה. שני בני הזוג עוברים שינויים פיזיולוגיים ומנטאליים שונים, ולא תמיד מצליחים להיעזר אחד בשני, או להישען זה על זה.

 

תגידו שלום לאינטימיות

כשני אנשים שמרכיבים יחדיו תא זוגי ומשפחתי, המהווה סביבה אופטימאלית לגידול הילדים, חייבים האב והאם למצוא את הדרך לגשר על הקשיים. אופן הפגיעה והתמודדות הוא שונה אצל כל אחד מהם, אך כמו באפקט דומינו, ישפיע מצבו הרעוע של אחד מבני הזוג על השני, ויפיל איתו לבסוף גם את הזוגיות.  

למה זה קורה? ראשית, מי שהיו זוג, צמד, הפכו במרבית המקרים לשלישייה, וכבר אינם מתנהלים באופן סימטרי והרמוני. בנוסף, מרבית האנרגיות מושקעות כעת בילד, שנמצא בראש סדר העדיפויות, וידחה כמעט תמיד צרכים בוגרים כמו ארוחת ערב במסעדה, סרט, מפגש עם חברים או חופשה שנתית.    

ומה עוד? גידול הילד בחודשים הראשונים הוא בגדר עבודה פיזית במשרה מלאה, ללא התנאים הסוציאליים. הקימה בלילות, ההנקה, ההחתלות והבכיות מוציאים את בני הזוג בבת אחת מסדר היום הרגיל ומשלוות הנפש הפנימית. וכשלא ניתן לשחרר את הקיטור על הילד, הוא יוצא באופן בלתי צפוי במהלך מה שהחל כשיחה והסתיים בויכוח.

 

אמצעי מניעה: סעו לחופשה

לחיות בבית שסובל מאנרגיות שליליות וזוגיות לקויה זה לא דבר בריא. תרופת הפלסבו למכה היא הכרה מלאה במצב החדש ונשיאה באשמה. רק אם כל אחד מבני הזוג יכיר באחריות מסויימת למצב העגום, תהיה קרקע פוריה לזריעה מחודשת. מרגע שזה נעשה, אפשר בהחלט לעבור לפתרונות ממושכים יותר. מה למשל?

בני הזוג צריכים למצוא את הדרך להשיב אליהם את האינטימיות שאבדה. מה אהבו לעשות יחדיו? לאן נהגו לצאת? ואיזו תרבות חיים הם רוצים לשמר בביתם? הן מקצת השאלות שראויות למענה. וכמו דבר מה שכל חברה השואפת לשגשג מחוייבת ליישם, יש לתאם ציפיות. שיחה יזומה על הדברים שמפריעים לנו אצל בן הזוג ושנרצה לשפר בעצמנו היא הכרחית.

דרך בזק ליישם את כל אלו ולהשיב את אותה הוויה זוגית שהייתה נוכחת עד לא מזמן, היא לצאת לסוף שבוע ספונטני. לא חייבים לקחת את הצרות עד לחו"ל – חופשה שיש לתכנן זמן רב מראש – כדאי לזמן את ההורים כבר בתקופה הקרובה ולשריין מקומות בצימר רומנטי ומבודד.

השהייה בת היומיים או השלושה מחוץ לבית, כשהילד נמצא בידיים טובות, תייצר ניתוק כמעט מוחלט מהשגרה האחרונה ותהווה הזדמנות טובה לחיזוק היישות הזוגית. נסיעה בלתי מתוכננת ליעד פסטורלי, כמו צימר רומנטי, תאפשר לשני בני הזוג להתרחק מהיומיום המתיש אל בין זרועותיו של האחר ולא אל בדידותם, ותזכיר להם שטובתו של הילד הולכת יד ביד עם טובתם שלהם.      

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!