כחול ולבן – צבעיו של דגל ישראל. ומהי המשמעות של כחול ולבן בציורי ילדים? להלן פרק מספרה של מיכל וימר: המדריך השלם לפענוח ציורי ילדים.

הצבע הכחול, כמו שילדים אומרים, הוא בראש ובראשונה "צבע של בנים".

אבל לא רק.

באופן אישי, אני מכירה כמה וכמה בנות שמעיזות לאהוב גם את הצבע הזה.

כמובן, שהמשמעות הראשונה של הצבע הכחול היא כמובן בטלית, אבל בכל מקרה, לכל אורך ההיסטוריה היו לצבע הכחול משמעויות של צבע בעל כבוד וחשיבות. במצרים העתיקה, ייחסו לצבע הכחול סגולות של מגן מפני כוחות הרשע, ולכן נהגו הפרעונים ללבוש בגדים בצבע זה.

בהודו, מסמל הצבע הכחול את התבונה האלוהית, ואת עיקרון היצירה של היקום. ככזה מקובל להעניק לגופו של בודהה גוון כחול.

בעולם בעלי החיים, נפגוש את החרדון בעל ה'ראש כחול' שנוהג לשנות את צבעו לכזה בתקופת הייחום, וגם את הקרפדות שמזהות כל משטח כחול כמקור מים, וממהרות לקפוץ אליו בשעת סכנה. בקרב אפרוחים מבויתים מעורר הצבע אמון, והם נוהגים לצעוד בעקבות 'הדמות הכחולה'.

בארה"ב בעיקר, מקובל לצייד כלה לפני חתונתה באביזר כחול כסמל לאהבה נצחית. וללא כל קשר, מקובל באנגלית לזהות את השםblue  עם עצבות ודכדוך, ומכאן המקור לשמו של הזרם המוסיקלי: בלוז.

בישראל, זכורה 'החולצה הכחולה' כסמל למעמד הפועלים ולנוער העובד והלומד. כיום, יש הממליצים ללבוש חולצה בצבע זה, לראיונות עבודה, משום האפקט המרגיע של הצבע והשפעתו על המראיין.

 

לכחול, אם כן, יש השפעה מרגיעה על מערכת העצבים. חשיפה אליו גורמת להאטת קצב הנשימה וירידת לחץ הדם. רבים מתייחסים לכחול כסמל לשלווה מוחלטת, ולנטייה לרגישות ולהיפגעות בנקל.

 

אז מי הם 'הילדים הכחולים'?

בציורי ילדים יסמל הצבע הכחול נינוחות והתנהלות רגועה. ביחסיהם החברתיים יחפשו 'הילדים הכחולים' את השקט וההרמוניה, וינהלו עם סביבתם תקשורת נעימה ובטוחה. במשפחה, הם דורשים הסברים הגיוניים ומסרבים לקבל תשובות נוסח: ''כי ככה אמרתי, וזהו!''. ילד כחול הוא ילד שזקוק להסברים, ורצוי הסברים הגיוניים כאלה שמשתפים אותו במהלך העניינים מאחורי הקלעים. ילד כחול, הוא ילד בעל עולם פנימי עשיר ומגוון, אך חשוב לו לבטא את עצמו ואת רצונותיו. בשימוש מופרז בצבע זה, תהפוך התקשורת הנעימה לתקשורת קרירה, מרוחקת ומאופקת.

 

ומהי משמעותו של הצבע הלבן?

ילדים ממעטים להשתמש בצבע הלבן, רובם בוחרים את הצבעים החזקים שיוצרים אפקט של ממש על הדף הלבן. אך מהו בעצם הלבן? ראשית הוא צבע בפני עצמו, אך מעבר לזה הוא מאפשר הדגשה בין הצבעים השונים. הלבן הוא בעצם הרווחים בין הצבעים האחרים המצוירים.

בציור שמוצג כאן, ניתן לראות שימוש שאינו חיובי בצבע הלבן. הילדה שציירה את הציור הזה, כמעט ולא מציירת, היא משאירה את רוב הדף בלובן שלו, הדמויות עומדות במרכזו והן תלושות, ללא קרקע וללא כל סביבה לתפקד בתוכה. לכן, אחת המשמעויות השליליות של הצבע הלבן, קשורה לתחושות של אובדן ובדידות. הלבן שמופיע בציורים יכול לסמל קושי חברתי של הילד, או למשל קושי לבטא את עולמו הפנימי. ציורים "לבנים" הם ציורים של ילדים שחוששים לבטא את עצמם על הדף כמו גם בסביבת חייהם, הם מציירים אלמנטים קטנים בקווים רועדים ומשאירים את רוב הדף לבן וריק מצבעים ומחיוניות של ילדות.

כאשר הצבע הלבן מופיע באופן מאוזן בציור, ניתן לתת משמעות חיובית והפוכה למשמעות השלילית. ילדים שמציירים ובתוך הציור שלהם משאירים גם אזורים ריקים יהיו ילדים יותר מאוזנים מבחינה חברתית. הם יודעים להביע את עולמם הרגשי הפנימי אבל יודעים גם להיות קשובים לסביבה. הם יודעים להיות חלק מקבוצת הגיל שלהם, אך גם יודעים כיצד שלא להיגרר ולאבד את עצמם.

 

בסופו של דבר, בדיוק כמו בדגל שלנו ובדגלים אחרים – הסוד הוא בשילובים.

שימוש בצבע מסוים אחד, יעיד תמיד על עמדה צרה ומצומצמת יותר מבחינה תפקודית ורגשית, וככל שקיימים שילובים מעניינים וצבעוניות כך גם מתרחבת העמדה הרגשית והתפקודית של הילד.

 

חג עצמאות שמח!

 

 

על הכותבת:
מיכל וימר,
תרפיסטית בהבעה ויצירה,
מחברת הספר: המדריך השלם לפענוח ציורי ילדים
http://www.todraw.co.il/?page_id=70
הצטרפו אלי לפייסבוק  https://www.facebook.com/MichalWimmer1

 


עוד באותו נושא

יוצאים לפיקניק בטבע? קבלו המלצה לאתרים נגישים

מקבץ פינות פיקניק ומתחמי טבע שהונגשו ביוזמת עמותת נגישות ישראל ובסיוע תורמים, ושמותאמות לכלל האוכלוסייה

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?