"גלויות לילדי הקטן - סיפור מהקינדרטרנספורט" בהוצאת יד ושם הוא מסמך אותנטי ומרגש. מוצגות בו הסריקות של הגלויות והמכתבים המקוריים שקיבל הנרי פונר, שנשלח בגיל שש וחצי לאנגליה, מאביו שנותר בברלין.

גלויות לילדי הקטן

ערב מלחמת העולם השנייה, עת כבדו הגזרות שניתכו על יהודי הרייך, נרקמו עוד ועוד תכניות להצלת ילדים יהודים, רבים ככל האפשר. כך באה לעולם תכנית הקינדרטרנספורט. הילדים לוו במסעם במטפלים, עובדים סוציאליים ומחנכים, והועברו לבתים ולמוסדות אחרים ברחבי בריטניה.

הנרי פונר – היינץ ליכטוויץ, שאיבד את אמו בגיל צעיר, היה אחד מעשרת אלפים ילדים שהצליחו להיחלץ מגוב האריות, ועזבו את אירופה בין דצמבר 1938 וספטמבר 1939 הודות לתכנית זאת. בן שש היה כשנשלח מברלין לוויילס, לביתם של מוריס וויניפרד פונר, זוג יהודים, שהעניקו לו בית חם ואוהב.

 

מן הרגע שבו נפרדו דרכיהם, שלח האב, מקס ליכטוויץ, לבנו באופן קבוע גלויות מאויירות- צבעוניות. את הגלויות כתב תחילה בגרמנית ואחר כך באנגלית. אמו המאמצת של הנרי, "הדודה וויני", סדרה את הגלויות באלבום ולצדן שמרה גלויות ומכתבים שקיבל מקרובי משפחה אחרים ומחברים.

 

את הפרידה מאביו ומסבתו הנרי לא זוכר, אבל הוא זוכר היטב את הנסיעה ברכבת לרוחבה של אירופה, את תקופת ההסתגלות בבית משפחת פונר, את קשיי השפה ואת שיחת הטלפון היקרה מברלין שערך אביו ליום הולדתו השביעי. (הנרי לא יכול היה לדבר איתו כי שכח בינתיים את השפה הגרמנית). מרגע זה ואילך נכתבו כל הגלויות באנגלית.

 

מקס ליטוויץ, שהיה לו האומץ והחזון להיפרד מבנו יחידו ובכך להציל את חייו, נשלח לאושוויץ ב-9 בדצמבר 1942 ונרצח שבוע לאחר מכן. באלבום מופיע מכתבו האחרון של האב והטופס של הצלב האדום שבאמצעותו נוצר הקשר האחרון בין הנרי לאביו. להנרי נודע על רצח אביו רק בסוף המלחמה, בהיותו כבן 14, אך רק בגיל 18, לפני התגייסותו לצבא, כתב לסבתו וביקש ממנה לקבל פרטים על סופו של האב. מכתב התשובה של הסבתא מופיע אף הוא באלבום.

 

משפחתו של אביו יצרה איתו קשר מיד אחרי המלחמה, ברגע שהתאפשר לעשות זאת, והוא פגש אותם מפעם לפעם ושמר איתם על קשר עד סוף חייהם. למרבה הצער הקשר סבל מפערי שפה ותרבות.

הנרי אימץ את שם משפחת פונר והוא בקשר אמיץ עם בני המשפחה המורחבת.

הוא, אשתו ג‘ודי ומשפחתם עלו לישראל בשנת 1968 וקבעו את ביתם בירושלים.

 

"גלויות לילדי הקטן" הוא אלבום דו-לשוני, (עברית/אנגלית) המביא את הסריקות של הגלויות והמכתבים המקוריים עם התרגום שלהם לעברית, בלוויית מאמר היסטורי על הקינדרטרנספורט מאת הפרופ‘ ג‘ודי תידור באומל שוורץ.   

 


עוד באותו נושא

רוץ ילד רוץ

סרט קולנוע המבוסס על ספרו של אורי אורלב המתאר את סיפור ילדותו של ניצול השואה יורם פרידמן.

התגובות שלכם ...

חוות דעת

באיזה פחד נוראי צריך הורה להיות על מנת להרגיש שהדרך היחידה לוודא שילדיו יישארו בחיים היא לשלוח אותם לבד לארץ אחרת ולמשפחה זרה שתגדל אותם?

 

בין דצמבר 1938 לספטמבר 1939 נשלחו קרוב ל 10,000 ילדים, יהודים ונוצרים שאינם ארים, ממרכז אירופה לחוף מבטחים בבריטניה במסגרת ה"קינדרטרנספורט".

 

ספר מרגש זה מביא לנו את השואה מזווית חדשה ומיוחדת באופן ששופך אור על חיי הילדים וההורים שנותקו אלו מאלו בעקבות ה" קינדרטרנספורט". "גלויות לילדי הקטן" מציג את סיפורו של הילד הנרי פונר, שנשלח בגיל שש וחצי לבריטניה וזאת באמצעות הגלויות שקיבל מאביו ומקרובי משפחו וחבריו שנשארו בברלין.

 

אני חושבת שעל אף המורכבות של שיחה בנושא השואה, זהו ספר שאפשר לעיין בו ביחד עם ילדים, ולהעלות באמצעותו את הנושא ואת הזויות השונות שלו ולאפשר לילדים לשאול שאלות ולהעלות דברים שאולי מתעוררים אצלם ושקשה להם להעלות במקרים אחרים.

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!