לילדים ישנה יכולת קליטה נפלאה: הם לומדים על החיים ועל הדרך להתנהל בהם בכל כך הרבה דרכים. אחת הדרכים המצוינות והחביבות היא דרך משחק, מוזיקה ודמיון. או אז יש להם אפשרות ללמוד ולחוות גם את הנושאים המורכבים ביותר דרך צפייה במגוון מצבים, לדקלם ולהפנים את הכללים ודרכי התגובה באמצעות שירה.

מודעות מינית בצורה חווייתית

דקלום וחזרה של טקסט הופכים את הלמידה לחווייתית, משמעותית ומהנה. אחד הדברים החשובים בתרגול ובלמידה זו היכולת לעשות הכללה. להבין סיטואציה אחת ולהסיק ממנה על מצב חדש. היכולת הזו כלל איננה מובנת לילדים הרכים ובעצם כך שהכללים חוזרים במשחקים שונים ובמצבים שונים עם ילדים ועם מבוגרים עם זרים ועם קרובים- הילדים מפנימים ויכולים להכליל.

 

התפקיד ההורי שלנו הוא להכין את הילדים לפעול באופן עצמאי בעולם. ההכנה הזו איננה פתאומית - היא מצבור מאוד גדול של חוויות לאורך זמן. אנו שולחים את ילדינו לגן ולחברים ולא תמיד יכולים לקבל את כל האינפורמציה לגבי מה שאירע שם. אנו צריכים לתת לילדים את הכלים להתמודד עם מצבים שונים, שלצערנו הרב, כבר בגיל הרך הם עשויים להיתקל בהם.

 

צפייה משותפת של ההורה עם הילדים בהצגה או בקלטת מעניקים להורה שפה עשירה של ביטויים מעולמם של הילדים שמאפשרים לדבר על נושאים רגישים ומורכבים בדרך פשוטה ולא מביכה (לדוגמא המושג איברים פרטיים - האיברים שאנו מכסים בבגד ים, או ההבדל בין המושג סוד טוב לסוד רע).

 

תיאטרון "החברים של יעל" הינו תיאטרון מניעתי הסברתי לילדים בגילאי גן וכיתות ביה"ס היסודי העוסק בנושאים חברתיים שהינם צו השעה. התיאטרון חרט על דגלו לעורר מודעות בנושא פגיעות מיניות, כשהמטרה הינה לחנך את הילדים לשמור על עצמם מפני מגע שהוא אסור והמסרים העיקריים שלו הם:

  • הגוף שלי הוא רק שלי, הגוף שלי הוא ברשותי.
  • לאף אחד אסור לגעת באיברים הפרטיים שלי וגם לי אסור לגעת באיברים הפרטיים של אף אחד אחר.
  • ללמוד לומר לא במצבים של נגיעות אסורות או של מגע שאינו נעים.
  • להבחין בין סוד טוב אותו מותר לשמור בלב, לבין סוד רע, אותו חייבים לספר למבוגר.
  • להעלות אפשרויות לפנייה לעזרה במקרה של מגע אסור. (הורים, סבא, סבתא, גננת, מורה וכו‘).

 

על מנת להעביר את הנושא החשוב לכמה שיותר ילדים מציע התיאטרון את הצגת הילדים המצליחה "יעל לומדת לשמור על גופה", הצגה אשר חוללה מהפכה בתחום ההסברה לגיל הרך בנושא מניעת פגיעות מיניות בילדים ולמעלה 700,000 ילדים והורים צפו בה, וכמו כן הפיק DVD וספר ילדים העוסקים בנושא ומהווים כלי בידורי להעברת המסר החשוב לכמה שיותר ילדים.

 

הDVD והספר מגדירים לילדים גבולות, מלמדים מה מותר ומה אסור, מסירים את המבוכה מהנושא, הופכים אותו טבעי, נגיש וגלוי. כל זאת בריקוד, שירה, משחק, צחוק וקסם, המטמיעים כללי התנהגות ברורים מאוד - למצבים עמומים ומבלבלים.

 

 

 מסרים שחשוב להעביר לילדים הצעירים ושמועברים בהצגה, בDVD ובספר הילדים:

  • בגוף שלנו יש איברים פרטיים (פין, פות, חזה, ישבן) לאף אחד אסור לגעת באיברים אלה (למעט ניקיון ובריאות) וגם לנו אסור לגעת באיברים הפרטיים של אף אחד. אף אחד כולל אנשים שאני מכיר ואנשים שאני לא מכיר (זרים) אפילו אם מבקש או מציע מתנות או ממתקים.
  • אם מישהו רוצה לגעת בנו באיברים הפרטיים או שאנחנו ניגע באיברים הפרטיים שלו צריך לומר לא, לברוח מהר ולספר למבוגר שעוזר.
  • ההבדל בין סוד טוב – סוד על משהו טוב שקרה כמו מסיבת הפתעה. סוד כזה מותר לשמור בלב. לבין סוד רע- סוד על משהו רע שקורה כמו משהו שמכאיב לנו. סוד כזה, חייבם לספר למבוגר שעוזר.
  • למי מספרים סוד רע? - למנות רשימה של אנשים קרובים היכולים לשמש אוזן קשבת - כדאי לתת לילד אופציות כמו גננת, יועץ/ת, מורה, דודה, אח/ות או כל אדם אחר שהוא בוטח בו. גם אם חבר ספר על משהו רע שקורה לו צריך לספר על זה למבוגר כדי לעזור לילד.
  • זרים- לילדים קשה להבחין מיהו זר. השומר בביה"ס הוא זר? המוכר במכולת? ולכן עדיף להגדיר שלא הולכים עם אף אחד זר או מוכר בלי אישור של ההורים.

 

על הכותבת:
שרונה אריאל,
תיאטרון החברים של יעל - הצגות חינוכיות לילדים
לאתר - www.yaelfriends.com

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!