אני רואה את נושא ההסברה והחינוך המיני כדבר בעל חשיבות עליונה בימינו עבור ילדים, כבר מגיל 3 או 4. ואתם יודעים מה? לא פחות חשוב שההורים יעברו הדרכה וילמדו כיצד להעביר לילדיהם את הנושא

חינוך מיני מתחיל בבית

בחודשים האחרונים נחשפו בארץ כמה פרשות מזעזעות של התעללות מינית ואף אונס שבוצעו על ידי בני נוער צעירים יחסית, כבני 13 עד 17 והנה לפני ימים ספורים נחשפה פרשה קשה נוספת. בעקבות המקרה האחרון, פורסמו ברשתות החברתיות אלפי תגובות, חלקן תולות את האחריות במעשים בילדה, הנאנסת לכאורה, וחלקן בנערים החשודים כמתעללים בה.

 

הורים יקרים, אני רואה את נושא ההסברה והחינוך המיני כדבר בעל חשיבות עליונה בימינו עבור ילדים, כבר מגיל 3 או 4. ואתם יודעים מה? לא פחות חשוב שההורים יעברו הדרכה וילמדו כיצד להעביר לילדיהם את הנושא בצורה הטובה והנכונה ביותר עבורם ועבור המשפחה שלהם.

 

אנחנו חיים בעידן בו הכל פתוח, הכל פרוץ וחופשי מצד אחד, וההורים כל כך עסוקים ועמוסים בשגרת החיים והפרנסה מצד שני, שפעמים רבות נושא החינוך המיני שהוא נושא שלרוב ההורים לא קל לעסוק בו נדחק לפינה ופשוט לא מדברים עליו. הילדים כבר לומדים כל מה שצריך מהאינטרנט, מהטלויזיה ומהחברים. מהיועצת בבית הספר ומשברירי האינפורמציה שהם קולטים בדרך זו או אחרת מהיקום...

 

אבל לא כך זה צריך להיות!

החינוך המיני של ילדים אמור להתרחש על ידי ההורים, כבר מגיל 3 או 4, ברגע שהם מתחילים לגלות ולחקור חוקרים את גופם. את האיברים הפרטיים שלהם, את ההבדל בין בן לבת, את ההבדל בין הילד להורה, בין הבת לאבא ובין הבן לאמא.

ילדים צריכים ללמוד להכיר את גופם ואת האיברים הפרטיים שלהם וביחד עם זאת ללמוד גם מה מותר ומה אסור. אבא צריך להפסיק לרחוץ ילדה, אמא צריכה להפסיק להסתובב ערומה בבית ליד ילד. ההורים צריכים לסגור את דלת חדר השינה שלהם והילדים צריכים ללמוד להקיש בדלת. לכבד את האינטימיות של ההורים.

כשאין את החינוך הזה לאינטימיות, כשיש פתיחות יתר בבית והרגשה שהכל מותר וחוסר כבוד למסרים מיניים הילד מרגיש מבולבל ולא מקבל את ההדרכה וההכוונה ההורית שהוא זקוק לה.

 

עבור החילוניים שבינינו, אנחנו חיים היום בעולם שחושף אותנו בעל כורחינו למתירנות יתר. בתוכניות הטלויזיה, בין אם התוכניות עצמן ובין אם בפרסומות שביניהן, בשלטי החוצות, ברשתות החברתיות – איפה אין אנו נתקלים בדוגמניות חשופות או במסרים מיניים?

ומאידך, עבור הציבור הדתי, קיימת הבעיה ההפוכה של חוסר מוחלט במידע, מערבולת של תחושות וגירויים, וקונפליקט של חוסר ידיעה מה אסור ומה מותר.

 

לכן אני חוזרת ואומרת שכל הורה צריך ללמוד או לעבור הדרכה שתלמד אותו כיצד להעביר לילדיו מסרים על מיניות בצורה נכונה מבוקרת

 

שימו לב, ילד פוגע הוא לרוב ילד שהיה קורבן בעצמו להתעללות, או שהוא ילד שנחשף לתכנים ומסרים לא ראויים ושאינם מתאימים לגילו. לדעת לדבר עם הילדים על מיניות, להכיר את הנושא או לעבור הדרכה מסודרת יעזור להורים גם לזהות אם הילד חלילה נפגע או היה קרבן להתעללות מינית וגם האם הילד מתנהג במיניות מוחצנת או פוגע חלילה באחרים.

 

לסיום יש לי בקשה אליכם ההורים: אנא, היו קשובים לילדיכם.

הקשיבו להם והתבוננו בהם. אם הם נוגעים בעצמם, אם יש גרד, אם ילד בוכה ולא רוצה ללכת לבן משפחה או לשכן מסוים. אם ילד לא רוצה ללכת לגן או לביה"ס, אם הוא לא רוצה ללכת ביום מסוים או לא רוצה ללכת לגינה מסוימת. הילדים שלנו מאותתים לנו כל הזמן. צריך רק לדעת לפענח את הסימנים.

 

 

על הכותבת:
ד"ר איריס בר-און
סקסולוגית, מרצה ומטפלת בתחומי מיניות וזוגיות
חינוך למיניות, ייעוץ זוגי, אישי ומיני - הרצאות, מופעים, פגישות ייעוץ וסדנאות
לאתר: http://www.irisbaron.co.il/
הצטרפו אלי בפייסבוק: https://www.facebook.com/bar.on.iris

 


עוד באותו נושא

אאאפצי... כנראה שהאביב הגיע

איזה אביב נפלא! עם זאת, אני מתארת לעצמי שיש כמה שחושבים לעצמם כרגע "מה נהדר אני כל כך סובל...".

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!