תקופת גיל ההתבגרות מתחילה כיום עוד לפני שאנו כהורים מוכנים לשלב זה בהתפתחות של ילדינו. תחילת גיל ההתבגרות היא בגילאי 10-11, כאשר בעבר דיברו על גילאי 12-13.

המעבר מתקופת הילדות לתקופת ההתבגרות טומן בתוכו קשיים למתבגר ולהורה כאחד. אנו כהורים מחד, רוצים מאוד שילדנו יהיה עצמאי וייקח אחריות כלשהיא על חייו, אך מנגד אנו רוצים לשמרו בתפקיד הילד הקטן שלנו.

דילמה זאת משותפת להורים ולילדים המתבגרים, ומהווה את ירית הפתיחה לתקופה סבוכה ומורכבת, שאחד המאפיינים העיקריים שלה הוא מרד נעורים של המתבגר בהורים ובמוסכמות החברתיות. למתבגרים קיים צורך עז לבדוק את הגבולות שלהם ושל האחרים, לחתור לעצמאות ולמצוא את הייחודיות שטמונה בהם.

 

השאלה היא, מתי המרד הוא לגיטימי ובתוך המסגרת ומתי ישנה חצייה של גבולות? באיזה שלב אנו כהורים צריכים להתערב ולהושיט עזרה לילדים שלנו? ומהם תמרורי האזהרה שאנו כהורים צריכים לזהות ולבדוק?

 

במהלך השנים האחרונות גיל תחילת ההתנהגות הסיכונית יורד בהתאמה לתחילת גיל ההתבגרות, כלומר התנהגויות מסוימות מתחילות להופיע לקראת סוף ביה"ס היסודי. ישנן מס‘ התנהגויות המשמשות תמרור אזהרה להורה, ואשר עם התרחשותן על ההורה להתעניין ולבדוק מה מתרחש בחייו של המתבגר והאם יש דברים שמטרידים אותו.

 

להלן ההתנהגויות:

* שינויים קיצוניים במצבי רוח- התקפי זעם עד כדי אובדן שליטה, דיכאון.

* הסתגרות והתבודדות חברתית.

* שוטטות.

* שתיית אלכוהול.

* שימוש בסמים.

* עישון סיגריות ונרגילה.

* התנהגות עבריינית ובעיטה בכול המוסכמות החברתיות.

* שינויים בקבוצת ההשתייכות החברתית.

 

חשוב לציין שההתנהגויות שהוצגו לעיל הינן סובייקטיביות. חובת ההורה לבדוק האם התנהגות ספציפית הייתה חלק מחייו של המתבגר בעבר, או שמדובר בהתנהגות חדשה שזרה לו ויוצרת דאגה. כמו כן יש לבדוק, האם מדובר בהתנהגות מוכרת שהקצינה והסלימה עד שהפכה לדומיננטית ושולטת בחייו של המתבגר.

לרוב התנהגות מדאיגה אחת, עלולה להוביל להתנהגויות נוספת. מכאן אנו מחויבים לקחת אחריות ולעזור למתבגר לעבור את משבר גיל ההתבגרות בדרך שתעצים ותחזק את זהותו, במקום דרך שתפגע ותחליש את הדימוי והביטחון העצמי שלו.

 

אין ספק שתקופת גיל ההתבגרות הינה תקופה מורכבת ומאתגרת, אך יש לזכור כי למרות שהמתבגרים ממדרים אותנו מחייהם וחותרים לעצמאות, ברגע של משבר אנו המשענת שעליה הם סומכים כזו שתעזור להם לעבור את התקופה בצורה הטובה ביותר עבורם.

 

 

על הכותבת:
אורית רזפורקר
פסיכותרפיסטית, M.A. תואר שני בקרימנולוגיה עם התמחות קלינית
בעלת קליניקה פרטית בהרצליה לטיפול בנוער, צעירים ומבוגרים
טל: 072-2210210 , לאתר: http://www.orit-r.co.il/

 


עוד באותו נושא

אל תבכה ילד, אסור!

הילד חוזר הביתה מבית הספר, ואתם רוצים לדעת איך היה, מה עבר עליו, וכל מה שאתם מקבלים זו מילה אחת...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?