יום האהבה הוא מועד נפלא להצעות נישואין, לקבלת החלטות של שני בני זוג לחלוק את חייהם המשותפים יחדיו ולחיות באושר ובאהבה.

הסכם ממון עושים באהבה

ואכן, הצעות נישואין רבות הוצעו בסוף השבוע האחרון, ותשובות חיוביות רבות ניתנו, בקרב זוגות שמאמינים שאהבתם תמשך לנצח.

הסטטיסטיקה של השנה האחרונה מצביעה על כך שכמעט מחצית מבני הזוג שיינשאו בשנים הקרובות, יחליטו בשלב זה או אחר לפרק את הזוגיות מטעמים שונים שאין יום האהבה מועד ראוי לדון בהם.

 

לעתים, אחד מבני הזוג מבקש מהשני לערוך הסכם ממון.

אחדים מאתנו מרימים גבה ותוהים, האם זה לגיטימי? האם זה רומנטי? האם זה נכון לכרות הסכם הדן בפירוד עוד טרם החל האיחוד? האם אין חתימה על הסכם ממון מעיד על קמצנות, רכושנות, חשיבה אנוכית?

אחרים, מסורתיים ודתיים יאמרו כי מדובר במנהג של מדינות המערב שפלש לתוך מדינתנו היהודית. להם אני מזכירה, כי הכתובה עצמה היא סוג של הסכם ממון, שם מבטיח הבעל את אשתו, וגם מבטיח את הנכסים אשר הביאה בנדוניה מהוריה. ואם זה רומנטי לחתום על כתובה, מדוע אין זה רומנטי לחתום על הסכם ממון?

 

ואני מציעה לנו, דווקא ביום האהבה לחשוב מהמקום הכי רומנטי, הכי אוהב והכי חם (וחכם) על 10 היתרונות בעריכת הסכם ממון טרום נישואין.

 

1. תאום ציפיות - כבר מתחילת הנישואין אנו יכולים לתאם ציפיות בינינו, על האופן בו ננהל את המשטר הרכושי בינינו. בתאום ציפיות זה נגדיר איך ינוהל משק הבית, איך נגדל את הילדים, האם אנו מעדיפים שאחד מאתנו יגדל את הילדים והשני יעבוד לפרנסת המשפחה או שמא נעדיף ששנינו נפתח את הקריירה שלנו ונרכוש עזרה וסיוע חיצוניים?

עצם עריכת הסכם הממון גורמת לנו לחשוב על נושאים אלה מראש, ולא להגיע למצב בו החיים מנווטים אותנו למקום שלא ממש התכוונו.

 

2. שקט נפשי להורים - כאשר אנו עורכים הסכם ממון, נוכל להתייחס בו לשאלה החשובה - מה קורה עם כספים שקיבלנו במתנה מהורינו במועד הנישואים, בעיקר על מנת לרכוש את דירת מגורינו המשותפת? כאשר כספים אלה מוגנים במסגרת הסכם ממון, להורים קל יותר לסייע מבחינה כספית בתקופת הנישואין, שכן הם יודעים כי כספם יושב אליהם במקרה של פירוד חלילה.

 

3. אין על מה לריב - כאשר יש הסכמה מבעוד מועד על אופן חלוקת הרכוש במקרה של פירוד - לא יהיה צורך לריב על חלוקת הרכוש בעת הפירוד שהרי ממילא הוא מסוכם. כך, נחסוך משקעים ומטענים נוספים מעבר לקשיים הרבים שקיימים ממילא בעת פירוד.

 

4. הכרת המצב המשפטי - כאשר אתם עורכים הסכם ממון אצל עורך דין המומחה לענייני משפחה, אתם לומדים את המציאות המשפטית ומבינים מה תהינה תוצאות הפירוד. במידה ולא ערכתם הסכם ממון,סביר להניח כי אינכם מודעים למשמעויות הכלכליות המורכבות בעת פירוד.

 

5. הסדרה והבטחה של עתיד הצדדים - על ידי עריכת הסכם ממון, תוכלו לדאוג אחד לשני בעתיד, אם תבחרו לעשות כך מתוך הנכסים המשותפים. וגם אם תחליטו על הפרדה רכושית מוחלטת, הרי שתוכלו לייצר מנגנונים כאלה של חסכון לעתיד שיבטיח את עתידכם בהתאם להסכמות שהסכמתם בעת עריכת הסכם הממון.

 

6. הגדרת מחויבות אזרחית ודתית - בהסכם הממון תוכלו להגדיר כיצד תתייחסו בעתיד לחיובים שהתחייבתם מתוקף דין תורה - כמו כתובה ומזונות אשה ומה יהיה היחס בין חיובים אלה לחלוקת הרכוש שתצברו על פי החוק האזרחי. ע"י חשיבה מוקדמת על נושאים אלה תמנעו מעצמכם את הצורך להתדיין גם בדית הדין הדתי וגם בבית המשפט לענייני משפחה בעת הפירוד.

 

7. הקטנת חוסר וודאות - בהסכם ממון תוכלו להגדיר את אופן הפירוד ולקבוע כללים ברורים לניהול הפירוד. כך, תקטינו את חוסר הוודאות שלכם בכל תהליך הפירוד, כיצד הוא יתבצע, באילו לוחות זמנים ומהם הפעולות שתבצעו באם מי מכם יחליט להפרד.

 

8. הבטחת הילדים - בהסכם ממון תוכלו להתייחס גם למצב של פירוד כאשר יהיו לכם ילדים. בהסכם כזה תוכלו להבטיח את הצרכים הבסיסיים של ילדיכם כגון הבטחת קורת גג עבורם וכיוב‘.

 

9. הבנה והסדרת זכויות הפנסיה - בהסכם הממון תוכלו להתייחס להסדרת חלוקת זכויות הפנסיה שתצברו במהלך חייכם המשותפים. כאשר תקבעו מראש מהו אופן החלוקה ביניכם תוכלו להחליט להגדיל את החיסכון לפנסיה עוד במהלך חייכם המשותפים ולדאוג אחד לשני לבטחון כלכלי בעת היציאה לגמלאות.

 

10. טוב לכולם - למעשה הסכם ממון מתאים לכל זוג, נשואים, ידועים בציבור, זוגות חד מיניים, בני זוג בזוגיות ראשונה או בני זוג בזוגיות שנייה.

 

אז הסכם ממון - עושים באהבה, ומתוך אהבה, ובחשיבה עמוקה על טובת הצדדים עוד בזמן שהיחסים טובים.

 

ואל תגידו - הסכם ממון זה לא רומנטי. האמינו לי, מה שלא רומנטי זה המלחמה כשאין הסכם ממון. בחרו לכם עו"ד שמתמחה בתחום עם הכשרה בגישור, אשר יחד תוכלו לערוך הסכם ממון שיצמיח את האהבה שלכם.

 

יום אהבה שמח

 

 

על הכותבת:
קטי טל,
עו"ד ומגשרת
דיני משפחה וירושה | גישור ויישוב סכסוכים |
גירושין בשיתוף פעולה | הסכמי ממון | צוואות | כוחות הבטחון
נייד: 054-7437435 
רחוב ז‘בוטינסקי 33, (בנין התאומים 1) רמת-גן  
דוא"ל: info@ kati-tal.com | לאתר: www.kati-tal.co

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!