פייסבוק חוגגת עשור, ההשפעות החברתיות והתרבותיות שלה מרגישות כמו הרבה יותר! מה שהתחיל כרשת של סטודנטים, התפשט מהר מאוד וגם הילדים נכנסו בהתלהבות לפייסבוק.

הורים ברשת - גלישה בטוחה

ולמרות הגבלת השימוש לגיל 13, הם אספו חברים, נתנו לייק ותייגו בהתלהבות רבה.

ההורים, כמהגרים בארץ חדשה, ניסו ללמוד את השפה והקודים התרבותיים, הדורשים מהם לבקש מילדיהם לאשר אותם כחברים, וכך להבטיח את מעורבותם בפייסבוק.

האתגר שלנו ההורים, לשמור על ילדינו שאינם חפצים בפרטיות, בטוחים ומוגנים מהטרדות, בריונות, התעללות וחרם חברתי ברחבי הרשת, גדול- ולכן חשוב שנכיר את הפייסבוק, את הגדרות הפרטיות שלו ואת החינוך לשימוש נבון ברשת: איזה מידע נכון להעלות ולכתוב, ומה המקום שלנו כהורים ולא חברים, בחיי הרשת שלהם. אך אין בכך די!

העידן הדיגיטאלי דינמי מאוד, ההתפתחות הטכנולוגית מהירה והאופי הפתוח והחופשי של הרשתות החברתיות, שאינן מנוהלות, או הירארכיות, מאתגרות את הסמכות ההורית והמורית.

עם כניסת הסמארטפון לשימוש רחב גם ע"י ילדים מגיל צעיר, אנחנו רואים נהירה לסביבות חדשות: וואטסאפ, אינסטגראם, סנאפ-שוט ונוספות.

בוואטסאפ אין מגבלת גיל, כל אחד יכול לנהל קבוצה ולהוסיף אליה חברים כרצונו.

יש לאפליקציה זו יתרונות רבים, כך מורים רבים מתקשרים עם ילדי הכיתה אותה הם מחנכים ומעבירים הודעות ועדכונים במהירות להם ולהוריהם.

יש גם קבוצות שנועדו להפיץ לעג ושנאה. אם ברצונכם לצאת מהקבוצה, או גיליתם שהילדים שלכם נפגעו מקבוצה, אתם יכולים להסיר את חברותכם מקבוצת וואטסאפ כזו, או לסייע לילדיכם לעזוב אותה.

צילום הסלפי שם אותנו במרכז, פחות חשוב איפה היינו ומה עשינו.

מרכז העיסוק כיום באמצעות אפליקציית האינסטגרם למשל, הוא העלאת תמונות בניסיון לאסוף כמה שיותר עוקבים ואוהבים לתמונות הללו, חשוב להכיר את השימוש שעושים ילדיכם בסביבות זו: בקשו להיות מעורבים בעיצוב התמונות שהם מעלים לרשת ובתגובות אותן קיבלו, שוחחו איתם על המסר שהם מעבירים בפרסום התמונות, מה ראוי ומה עלול לפגוע בהם, חזקו את הערך העצמי שלהם גם אם לא הצליחו להתחרות בחבריהם בכמות הלבבות והעוקבים שקיבלו.

 

כדאי לבדוק מה לא ראוי להפיץ על אחרים ולמה, מה אומר החוק: מאסר למי שהפיץ תמונות עירום ללא הסכמה של המצולם.

האם נכון להשתמש באפליקציית ה- Snapshot גם אם ניתן לעלים תמונות שהועלו אחרי זמן מה? המשמעות היא שניתן להעלות תמונה פוגענית, ה"ראיות" לכאורה הושמדו, אך העלבון והבושה כלל לא.

על מנת שהילדים שלנו ירגישו שאפשר וכדאי להתייעץ אתנו, עלינו להכיר את הטכנולוגיות השונות ולהבין מדוע הן כל כך משמעותיות לילדים. כך נוכל לממש את תפקידנו כהורים, להגן ולהנחות אותם, ולהיות שם בשבילם בעת צרה או בלבול.

 

כאימא למתבגרים והיכרותי את השטח, אני מאמינה שרק בהידברות ושיח מכבד ופתוח, ניתן לחנך את ילדינו לשימוש נכון ברשת:

איסור מוחלט על שימוש באינטרנט או הנייד איננו מספק הגנה ופתרון, כך גם החופש המוחלט שאנו מאפשרים להם לשהות שעות רבות בעולם הסייבר מהצד השני, בלי ההבנה שלנו איך זה עובד, וללא הצבת הגבולות וחינוך לשימוש הולם בטכנולוגיה החדישה הזמינה להם.

נכון להדגיש כל הזמן את הדברים החיובים וההזדמנויות החברתיות שיש ברשתות החברתיות, להשפיע, לסייע, לתרום ולעודד התנהגות כזו.

אם נצליח להעביר מסר שכבוד ונדיבות הן מרכיב חשוב ביחסינו עם חברינו בכל מקום וכמו כל דבר אחר בעולמנו, הבחירה היא שלנו, האם נפיץ רוע ושנאה או תמיכה ואהבה, יש סיכוי שהרשת תהפוך למקום בו נעשים הרבה מעשים טובים!

 

 

על הכותבת:
רותם פורת,
מנהלת תחום טכנולוגיות מידע ורובוטיקה,
תכנית קרב למעורבות בחינוך

 


עוד באותו נושא

נשארים בבית? המדריך לסגר בטוח

הכי בטוח בבית? לא תמיד! מהן הסכנות הנפוצות ביותר לילדים בבית וכיצד מתגוננים מפניהן?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!