" />

ביום חמישי נציין ונחגוג את ט"ו בשבט חג האילנות, חג הנטיעות. בימים אלה נוטעים בכל הארץ עצים חדשים

דברים מהלב
שלום ילדים,
ביום חמישי נציין ונחגוג את ט"ו בשבט חג האילנות, חג הנטיעות. בימים אלה נוטעים בכל הארץ עצים חדשים ומי שמעוניין להשתתף בנטיעות מוזמן להיכנס לאתר של הקרן הקיימת לישראל או רשות הטבע והגנים ולבדוק היכן יש נטיעות וביחד עם ההורים לנסוע ולחוות נטיעות ברחבי הארץ. בתקופה זאת של השנה הכל פורח במיוחד אחרי הגשם, בדרום הארץ שדות של כלניות ובצפון הרקפות.
בט"ו בשבט גם מציינים את יום ההולדת של הכנסת ובדרך כלל יש ישיבה חגיגית של כל חברי הכנסת ותערוכות שפתוחות גם לקהל הרחב ואת כל הפרטים אפשר למצוא באתר האינטרנט של הכנסת.
בט"ו בשבט גם נוהגים לאכול פירות משבעת המינים בהם נשתבחה ארץ ישראל, ובפרט פירות יבשים ואגוזים למיניהם כגון: תאנים, תמרים, צימוקים, חרובים ושקדים. מקור המסורת לאכול פירות יבשים דווקא הוא בכך שבעבר בטרם היו אמצעי קירור הייתה זו הדרך היחידה בה יהודי הגולה יכלו לאכול מפירות ארץ ישראל.
בחג הזה יש גם סכנות, במיוחד לילדים, וזהי פנייה לכם ההורים שקוראים את המדור והסכנה היא הפירות היבשים במיוחד הגרעינים הפיסטוקים והשקדים למיניהם יש להרחיק אותם מהישג ידם של הילדים הקטנים שלא יודעים ללעוס את זה ולאכול את זה בצורה נכונה כמונו המבוגרים. ילדים רבים נחנקים או לחלופין חלקים מפירות יבשים נתקעים להם בגרון ויכולים לחסום את קנה הנשימה ובמקרה כזה יש להתקשר למד"א ולהגיע בדחיפות לבית החולים הקרוב. אם כולנו נהייה ערניים נוכל למנוע אסון וליהנות מהחג היפה הזה השקדיות בשיא פריחתן בתקופה זו של השנה באזור ירושלים יש הרבה מאוד שקדיות פורחות.
נצלו את הזמן המשותף עם ההורים לנסיעות וטיולים בחיק הטבע בתקופה הזו של השנה.
חג אילנות שמח,
איציק הליצן

פינת המעשה הטוב
השבוע ילדים, אספר לכם על מעשה טוב שאני עשיתי. ביום שישי חזרתי למכונית שלי וראיתי מכשיר טלפון סלולרי מסוג איפון 5 מונח ליד המכונית שלי.
מיד הבנתי שהוא שייך למישהו שכנראה נפל לו המכשיר כשיצא מהרכב שלו והוא לא שם לב לכך. חיכיתי שמישהו יצלצל בכדי שאוכל להחזיר את הטלפון לבעליו. ואכן אחרי כחצי שעה התקשרה אימא של ילדה (כי היה כתוב שיחה מאימא) כמובן עניתי והם מאוד שמחו לקבל את הטלפון בחזרה וקיבלתי מהן הרבה ברכות שמחממות את הלב.
גם בתורה יש מצווה מאוד חשובה של "השבת אבדה". אז גם עשיתי מעשה טוב וגם קיימתי מצווה מהתורה.


פינת המכתבים
שאלה: לאיציק הליצן שלום, קוראים לי אגם ואני בת 10. יש לי בעיה שאני לא יודעת איך להתמודד איתה. ההורים שלי רבים כל הזמן ואני פוחדת שהם יתגרשו כי פעם בלילה שמעתי אותם מדברים על זה. אני לא סיפרתי את זה לאף אחד כי אני פוחדת לשמוע שזה נכון אולי איציק יש לך רעיון מה אני צריכה לעשות. ומה אני יכולה לעשות שהם לא יתגרשו. כי אני אוהבת אותם ורוצה שיהיו איתי כל הזמן ביחד. ותענה לי דחוף... בבקשה.
תשובה: לאגם החמודה, המכתב שלך באמת ריגש אותי. בדרך כלל גירושים בין הורים הם לא בגלל הילדים ולמרות זאת אני חושב שאת חייבת מהר לדבר על זה עם ההורים שלך ולא לשמור בבטן. ספרי להם על התחושות והחששות שלך. גם מהריבים וגם מהפחד מהגירושין כי הם היחידים שיכולים לספר לך את האמת. ובכל זאת אם את חוששת לדבר על כך עם ההורים יש לך יועצת ומחנכת בבית הספר והן ימצאו את הדרך הנכונה והמקצועית לטפל בעניין. עדכני אותי מה עשית.


ההמלצה השבועית
השבוע אמליץ לכם על הספר "סיפורי גאו שו" מאת אמנון בוים, בהוצאת הספרים "אוריון".
סיפורי עם אודות החיים בכפרים הסיניים, מתובלים בהומור ומחורזים, כונסו לספר ייחודי שיצא בימים אלה. כל סיפור שמתחיל "בכפר סיני קטן", מייד מעורר סקרנות ועניין. עולם מסתורי, מרוחק ומוזר, אך באופן מפתיע נראה קצת מוכר. בספר מובאים 18 סיפורי עם סיניים. הסיפורים מתארים את מציאות חיי הכפריים בסין העתיקה, על האדם הפשוט, על החיים בכפר, הפחדים, השמחות, מציאות שבחלקה מתקיימת עד היום.
מומלץ בחום, איציק הליצן

הבדיחה השבועית
בקיבוץ אחד נהגו לשלם על כרטיס האוטובוס בביצים.
יום אחד עולה מישהו לאוטובוס ומחזיק בידו תרנגולת, שואל אותו הנהג מה זה?
אז האיש עונה: "כרטיסיה"


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?