מתי אנחנו מתחילים לעשות דיאטות של תזונה? כאשר אנו מרגישים שמתחילים להצטבר לנו עודפים. עודפים בבטן, עודפים של כולסטרול, עודפים של קילוגרמים, עודפים של בגדים שכבר לא עולים עלינו וכדומה.

ומתי אנחנו מתחילים לעשות דיאטות כלכליות? כאשר אנו מתחילים להרגיש שמצטברים לנו עודפים של חיובים בכרטיסי אשראי, עודפים של חיובים בהוראות קבע, עודפים של ריביות על יתרות חובה שיורדים מדי תקופה מחשבון הבנק, עודפים של הוצאות בלתי צפויות, עודפים של דברים בבית שאין איפה לאחסן ועודפים של הלוואות.

כל העודפים הללו מעידים בעצם על חוסרים וחסכים שונים שהחשוב שבהם הוא החוסר באיזון.

 

בתחום התזונה חוסר האיזון בא לידי ביטוי במעט מדי שעות שינה, מעט מדי פעילות גופנית, מעט מדי זמן כדי להכין אוכל בריא ויותר מדי פיתויים לחטיפים שאמורים להוות תחליף למזון בריא ובאמת מזין לגופנו.

בתחום הכלכלי חוסר האיזון בא לידי ביטוי במעט מדי חשיבה ותכנון לשימוש הנכון בהכנסותינו וריבוי הוצאות שרק מגביר את המחזור במקורות הכנסה מזינים חדשים.

ואז, כשהכל נהיה ממש בלתי נסבל, אנחנו מחליטים:

"ממחר- דיאטה!"

 

כל מי שאי פעם ניסה דיאטה מכל סוג שהוא יעיד: "זה עובד!"

"בדיוק לשבועיים (במקרה הטוב)....", הוא יוסיף לאחר מכן באכזבה.

אז זה דורש הרבה כוח רצון להחליט לעשות דיאטה, עוד יותר כדי באמת להתחיל ועוד הרבה יותר כדי להמשיך. ובסוף? אחרי כמה ימים של עינויים וייסורים אנו עולים על המשקל ומגלים שהעינוי לא היה מתגמל כמו שציפינו ואז אנו חוזרים לסורנו...

אותו הדבר בדיאטה כלכלית – אנו מהדקים את החגורות "לא קונים כלום!", בדיוק לכמה ימים ואחרי שאנו מגלים כי יתרת הזכות בעובר ושב לא הכפילה את עצמה (או יתרת החובה לא הפכה לזכות) אנו חוזרים להרגלנו הקודמים.

אז אם הדיאטות לא עוזרות, מה כן יכול לאפשר לנו להוריד את הבטן העגלגלה ולייצר רזרבות פיננסיות הולמות?

 

אז מה כן?

התשובה לשאלת ה"מה כן עושים?" היא אורח חיים מאוזן, מבוקר ומתוכנן היטב לכמה ימים, חודשים ואף שנים קדימה.

כדי באמת לחולל שינוי אמיתי בחיינו - במקום להשקיע אנרגיות בדיאטות שלא באמת עובדות, עלינו להשקיע את האנרגיה בפיתוח הרגלים נכונים שאולי לא יביאו לתוצאות מיידיות (כמו שמבטיחות הפרסומות של לפני ואחרי) אבל ההרגלים הללו בהחלט יביאו לתוצאות טובות ויציבות בטווח הארוך רק אם נשכיל להתמיד ביישומם.

 

אז מהו ההרגל הבריא הבסיסי לשמירה על בריאות טובה ומשקל תקין?

לשמור על איזון בבטן ולא להכניס לגוף יותר אנרגיה ממה שאתם מוציאים.

בהקשר הזה מעקב אחרי מה שאתם מכניסים והקפדה על פעילות גופנית יומית שתאפשר לכם להוציא יותר הם קריטיים. מעקב אחרי מה שאתם מכניסים כולל הקפדה על הרבה ארוחות קטנות ומגוונות במהלך כל שעות היום – ארוחה קטנה כל 2-3 שעות תאפשר לכם לקבל אנרגיה שהגוף זקוק לה באופן רציף מה שימנע תחושות רעב שיגרמו לכם לחסל חצי מקרר בסוף היום על חשבון כל היום שלא אכלתם וכמובן תאפשר לגוף להימנע מצבירת רזרבות לשעות חירום בעתיד, שכן הוא ילמד כי אתם כל הזמן מזינים אותו. ובנוגע להוצאת האנרגיה- פעילות גופנית יומית היא הפתרון - זה יכול להיות הליכה, ריצה, יוגה, כמה כפיפות-סמיכה בבוקר- אתם תחליטו –העיקר שתעשו משהו ותעשו את זה כל יום. כמה שאתם יכולים, אבל כל יום. יישום כללים אלה יאפשר לכם לאורך זמן להוציא יותר אנרגיה ממה שאתם מכניסים וזה יוביל בסופו של דבר לבריאות טובה, הרגשה נהדרת ומשקל תקין!

ומהו ההרגל הבסיסי לשמירה על איזון כלכלי?

(רמז- הפוך מהכלל התזונתי)

לשמור על איזון ולא להוציא יותר כספים ממה שאתם מכניסים.

במילים פשוטות לחיות ממה שיש ותמיד לשמור חלק בצד. עליכם להיות מודעים לסך ההכנסות של משק הבית לעומת סך ההוצאות. בלי זה יהיה לנו קשה בכלל לדעת איפה להתחיל לאזן. אחרי שבדקנו וראינו כמה אנו מכניסים וכמה אנו מוציאים, אם אנו מזהים מגמה של "עודפי הוצאות" חשוב לעצור אותה מיד, לפני שנצלול לחובות שייקח לנו שנים לכסות. את מגמת "עודפי ההוצאות" ניתן לבלום באחת מהדרכים הבאות:

* או שתתחילו להכניס יותר.

* או שתתחילו להוציא פחות.

* או שתשלבו בין השניים.

בכל מקרה, שימו לב שבתחום הכלכלי אין יש מאין- אם לא תצליחו להכניס יותר כספים או לחילופין להשאיר אצלכם בכיס חלק גדול יותר ממה שכבר נכנס- פשוט לא יהיה לכם יותר ממה שיש לכם היום ואז עלול לקרות מצב שמחר היה חסר...

לכן, רק אם תתחילו לפתח הרגלים של שליטה ובקרה על ההכנסות וההוצאות שלכם תצליחו לשמור על איזון כלכלי שיביא אתכם, את משפחתכם ואת ילדיכם לאיזון וצמיחה כלכלית היום ובעתיד.

 

אז קחו את עצמכם בידיים ותתחילו לקבל שליטה על החיים שלכם, על המשקל שלכם ועל הכספים שלכם. אחרי הכל- אם אתם לא תשלטו בכספים שלכם- הכספים שלכם ישלטו בכם!

 

שלכם מהבטן,

יוליה

 

 

על הכותבת:
יוליה לוי,
מנהלת תחום "איפה הכסף" בפורטל אמאבא
רואת חשבון מוסמכת ויועצת לכלכלת המשפחה
מנחת סדנאות ומלווה משפחות בדרך להבראה כלכלית
yulia.levy.cpa@gmail.com | 052-3265132

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?