"כסף לא צומח על העצים!", "צריך לעבוד קשה בשביל הכסף", "אני לא רוטשילד!" –משפטים מוכרים לכולנו...

כי שמענו את ההורים שלנו אומרים אותם לא פעם, וגם כי אנו בעצמנו משתמשים בהם רבות כדי להעביר לילדינו את המסר שיש לנהוג בכסף בזהירות ובתבונה, שכן לא הושג בקלות.


המסר הזה כשלעצמו הוא חשוב, וזה גם מאוד חיוני להעביר אותו לילדינו מגיל צעיר כחלק בלתי נפרד מהחינוך הכלכלי שאנו נותנים להם בבית.

יחד עם זאת, המשפטים הללו עלולים להטעות את הילדים כמו גם את עצמנו, שכן:

 • הכסף לא גדל על העצים, אבל אם נשתול אותו בקרקע הנכונה, קרי נשקיע אותו בהשקעות נבונות ונפתח מקורות הכנסה פסיביים – נוכל להנות מהכנסה קבועה שצומחת ללא מעורבותנו האקטיבית.
 • אמנם צריך לעבוד קשה כדי להרוויח כסף. יחד עם זאת, ניתן לשלב עבודה קשה עם חשיבה יצירתית ולהשקיע מאמצים לפיתוח מקורות הכנסה נוספים כדי להבטיח לעצמנו תזרים חיובי בטוח בעתות שבהם יבצר מאיתנו לעבוד קשה אם מחמת פיטורים, גיל, מחלה קשה או כל סיבה אחרת.
 • אכן, רובנו לא רוטשילדים, למעשה ישנם מאות ספורות של בני המשפחה המפורסמת הפזורים בעולם ושיש ביכולתם להנות מעושרה של משפחת הנדבנים. ואולם עובדה זו לא סותרת את העובדה כי אם ננהג בתבונה בכספינו, נוכל להרשות לעצמנו אורח חיים שיסב אושר לנו לכל בני משפחתנו.

 

אז איך לוקחים את שלושת המשפטים המעצבנים הללו, מתקנים אותם והופכים אותם לחלק מחיינו?

הנה כמה צעדים שיש בכוחכם לעשות:

 1. לעשות מחקר מעמיק על אפשרויות ליצירת הכנסה פסיבית. ולא, אתם לא צריכים להמציא את הגלגל מחדש – מיליוני אנשים חיים בעולם הזה, חלקם הגדול עשה דבר או שניים כדי ליצור לעצמו הכנסה פסיבית ורבים מהם אף סיפרו על זה בספרים שכתבו, בקטעי וידאו שהם פירסמו ביו טיוב, בכתבות שנכתבו ועוד.
  להלן הרעיונות המרכזיים:
  א. קניית אגרות חוב שמחלקות קופון תקופתי או ביצוע השקעה במניה שמחלקת דיבידנדים כל רבעון או השקעה בכל השקעה פיננסית אחרת שמניבה הכנסה פסיבית קבועה מדי תקופה. אם יש בידיכם חסכונות ששוכבים בבנק ומניבים ריבית מזערים, כדאי לקבל יעוץ פיננסי מיועץ מוסמך לגבי אלטרנטיבות עומדות בפניכם במישור ההשקעות הפיננסיות שמבטיחות טיפטופי מזומנים בעתיד.
  ב. ביצוע השקעות נדל"ן בארץ או מעבר לים, גם אם מדובר בהשקעה של כמה מהות אלפי שקלים, עם הזמן ההשקעה הזאת תניב לכם תזרים חיובי שתוכלו להשען עליו בעתיד.
  ג. השקעות בעסקים אינטרנטיים שונים.
  ד. כתיבת אפליקציות לסמארטפון או כתיבת כתבות, מאמרים וספרים בתחום העניין שלכם.
 2. לחשוב על תחום שאתם טובים בו – יתכן שזה משהו שאתם עושים בעבודתכם, או תחביב שיש לכם – ולחשוב על דרכים להפיק הכנסות מכישורים אלה. מישהו חכם אמר פעם "מצא עבודה שתאהב ולא תצטרך לעבוד אפילו יום אחד בחייך". אם כך, לא חייבים לעבוד קשה, צריך פשוט לאהוב את מה שאתם עושים ואז העבודה הקשה תיראה כמו הנאה רצופה אחת גדולה.
 3. לחיות ממה שיש בלי לקנות דברים שאתם לא צריכים בכסף שאין לכם ולפרוס הכל לתשומים. אם תיישמו כלל פשוט זה, תוכלו להשאיר בידיכם יותר כסף למימוש הערכים האמיתיים שלכם – הקניית חינוך טוב יותר לילדיכם, חיסכון פנסיוני הולם או פשוט לחיות בפלוס ללא דאגות לעתידכם הפיננסי.

 

אז שיהיה לכם חג ט"ו בשבט שמח. אני מאחלת לכם שתקצרו כמה שיותר פירות מהשקעותיכם הפסיביות, כי אם לא תשתלו מחשש שכלום לא יצמח, אזי שכך יקרה, לכן חשוב שתעיזו ותעשו ורק כך תשגשגו!

 

שלכם,

יוליה

 

 

על הכותבת:
יוליה לוי,
מנהלת תחום "איפה הכסף" בפורטל אמאבא
רואת חשבון מוסמכת ויועצת לכלכלת המשפחה
מנחת סדנאות ומלווה משפחות בדרך להבראה כלכלית
yulia.levy.cpa@gmail.com | 052-3265132

 


עוד באותו נושא

כסף זה אופי - ארבעת המינים כמשל

ארבעת המינים מרמזים לארבעת שכבות הציבור שמהן מורכב עם ישראל, כולם יחד נושאים בעול שליחות המצוות.

ילדים, כסף ושנה חדשה

פתיחתה של השנה היא עיתוי מצויין כדי לשבת עם הילדים ולשוחח איתם על היעדים והשאיפות שלהם לשנה שבפתח.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?