לא האמנו שתהיה סערה כזו. בתחילת השבוע היה נעים ושגרתי, הרוח נשבה בכיוון הרגיל, הטמפרטורות היו נוחות ולמרות שדצמבר הגיע, כאילו לא ידענו שהגיע החורף.

ככה זה בחיים. לא חשוב מתי תגיע הסערה, תמיד זה יהיה בזמן הלא נכון. תמיד נופתע. תמיד נרגיש שזה יכול היה לחכות עוד קצת.

 

בסוכות פגשתי חברה שאמרה לי – אתם עורכי הדין לענייני משפחה בחופש עכשיו, נכון? כי אנשים מתגרשים רק אחרי החגים. החגים זה לא הזמן להתגרש. אמרתי לה, האמת היא שיש לי זוג לקוחות שהגיעו סמוך לערב ראש השנה וביקשו להתגרש כמה שיותר מהר, כי החגים מגיעים והם לא יכולים להיות ביחד כל כך הרבה זמן. כאילו הם לא ידעו לפני שלושה-ארבעה חודשים שהחגים מגיעים.

שבועיים אחר כך, נכנס אלי לקוח ואמר – אני עומד להתגרש. אבל אני לא רוצה לפתוח בהליך, כי זה לא הזמן מבחינה כלכלית. אני חייב לצמצם קצת חובות לפני שאני מתחיל בהליך. אז סיכמנו שנחכה, ואחרי שבועיים אשתו פתחה בהליך הגירושין. והוא, כאילו הוא לא ידע שזה הולך לקרות, היה מופתע.

ולקוח אחר הגיע אלי עם תביעת גירושין מאשתו ואמר – אני לא מאמין. זה ממש לא הזמן המתאים, יש לי בעיות רפואיות כבר חודשיים, ואני מקבל עכשיו תביעה? לא האמנתי שהיא תעשה כזה דבר בדיוק בתקופה הזו.

וכמובן, כל מי שנבגד ע"י בן הזוג, ביום בו מתגלה הבגידה, השבר הוא כל כך נורא, שגם כאשר אנו יודעים שהזוגיות שלנו מתדרדרת, עדין קשה לעקל את הבשורה המרה.

 

ככה זה, אנחנו אף פעם לא מוכנים לסערה בתא המשפחתי והזוגי. לא רק שאנחנו לא תמיד צופים את זמן הופעתה, על אף הסימנים הרבים להגעתה, אלא שכאשר היא מגיעה, אנחנו לא מאמינים שהיא הגיעה. פירוק התא המשפחתי וגירושין, זו אחת הסערות הגדולות ביותר שניתן לחוות.

 

אז מה עושים?

מה עושים אם בן או בת הזוג שלנו מבקשים לפרק את התא הזוגי ולהתגרש? מה עושים כדי להתכונן לסערה, לצלוח אותה גם כשהיא קשה, ולעבור אותה בשלום?

 

התשובה מורכבת משני חלקים, מה לעשות ומה לא לעשות.

מה לא לעשות?

לא לספר לילדים מבלי שבן הזוג נמצא אתכם, וגם זאת לאחר שהתייעצתם עם איש מקצוע, פסיכולוג ילדים, אשר ידריך אתכם כיצד להודיע לילדים ואילו הכנות עליכם לערוך לפני ששוחחתם אתם.

בכל התהליך – לא לערב את הילדים! גם עם עשו לכם עוול, וגם אם אתם צודקים והצד השני ממש לא בסדר, הילדים צריכים אמא ואבא שיהיו דמויות מוערכות ואהודות. זכרו – אין קשר בין זוגיות להורות.

אל תלכו למלחמה בכל מקרה. נסו קודם להגיע להסכמות עם בן/בת הזוג שלכם. ככל שתסכימו על דרך הפירוד, כך יקל עליכם ההליך. העדיפו תמיד דרך של גישור, גירושין בשיתוף פעולה ונסו להישמר מפני הליכים משפטיים.

אל תחתמו על הסכם גירושין מבלי להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בתחום. יחד עם זאת, הבהירו לו כי אין בכוונתכם ללכת למלחמה אלא פניכם לשלום וכל מה שאתם מבקשים – זה סקירה משפטית של זכויותיכם וחובותיכם והמצב המשפטי בארץ.

לא להכריז ברוגז ומלחמה. זכרו, גם לאחר הגירושין אתם תמשיכו להיות הורים של ילדיכם. מצפים לכם אירועים משותפים, חתונות, בריתות, בר מצווה/ בת מצווה...

לא להפסיק לעבוד. עורכי דין ייעצו לכם להפסיק לעבוד בין אם את אשה, ע"מ לזכות במזונות אשה, ובין אם אתה גבר ע"מ לשלם מזונות מופחתים יותר. זו העצה הכי גרועה שתקבלו. ראשית, בית המשפט יתחשב בכושר ההשתכרות שלכם ולא בהשתכרותכם בפועל אך חשוב מזה, אתם חייבים לשמור על שגרה, להרגיש חיוניים ויצרניים, להיות עסוקים ומסופקים ובכל מקרה, אם תכניסו הכנסה לתא המשפחתי רמת החיים שלכם תהייה גבוהה יותר.

 

מה כן לעשות?

לכו לייעוץ זוגי. בשום אופן לא להתגרש לפני שניסיתם לפתור את הבעיות ביניכם. גירושין הם הפתרון הכי קל, אבל גם המשבר הכי קשה. נסו לעבוד על הזוגיות לפני שתחליטו לוותר לעצמכם.

התייעצו עם חבר קרוב, שאתם יכולים לסמוך עליו, אשר חווה את חוויית הגירושין. מנסיון של אחרים ניתן ללמוד המון על התהליך. תמיכה מהסביבה היא אחד הדברים החשובים ביותר על מנת לעבור את הגירושין בשלום.

בדקו את ההיתכנות הכלכלית של הגירושין או לפחות היו מוכנים לתוצאות הכלכליות של המהלך אליו אתם הולכים. האם תוכלו להתקיים מבחינה כלכלית לאורך זמן, האם יש לכם אמצעים להתקיים מבחינה כלכלית בתקופת הביניים, בה עדיין לא תפרידו את ענייני הרכוש ביניכם ועד למועד בו יקבעו דמי המזונות החודשיים.

קראו קצת באינטרנט. תוכלו למצוא הרבה מאד אינפורמציה שתספק לכם כיוון כלכלי על זכויותיכם וחובותיכם כהורים וכבני זוג לאחר הגירושין.

התייעצו עם עורך דין לענייני משפחה שעוסק בגירושין. הוא יוכל לשקף לכם את המציאות המשפטית הקיימת בתחום הגירושין. עם הנתונים האלה תוכלו לתכנן את צעדיכם.

 

לסיכום, בגירושין, גם אם הסערה צפויה, כאשר היא מגיעה קשה להתמודד עמה. אז קחו אוויר, נשמו עמוק, והכינו תכנית להתמודד עם המצב החדש.

אם תהיו מתוכננים, מחושבים, שקולים ותבואו בדרך של שלום - תוכלו גם להתגרש בדרך אלגנטית, בה שני בני הזוג ובעיקר הילדים יצאו מהסערה הזו בשלום.

 

בהצלחה,

קטי

 

 

על הכותבת:
עו"ד קטי טל,
ייצוג משפטי וגישור בגירושין
רוצים לדעת עוד? בקרו באתר: http://kati-tal.com/  
יש לכם שאלה? כתבו לי: info@kati-tal.com

 


עוד באותו נושא

מה מברכים על גלידה?

מושגים ביהדות לילדים וגם להורים, מאת אורי אורבך

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?