בזמן שאנחנו יושבים ומקטרים לאן לקחת את הילדים בחופשות ובסופי השבוע ומתי כבר תהיה החופשה הבאה שלנו, ישנם ילדים והורים עם תהיות כבדות מאלו...

בעניין זה יכולה פעילותו של "כפר נהר הירדן" להכניס לפרופורציות. וגם קצת חמלה לא תזיק.

 

מספרת הילית שמואלי, אמה של שמחה בת ה-17 הלוקה בשיתוק מוחין: "בשבוע שלנו בכפר נהר הירדן הייתה זו הפעם הראשונה ב-17 שנות חייה ששמחה לנה לבד ללא השגחתנו. זהו ‘נס חנוכה‘ עבורנו לדעת שלילדה שלנו יש מסגרת חברתית נוספת ושיש צוות מקצועי ומחבק שידאג לה".

 

ילדים החולים במחלות קשות אינם יכולים לבלות בקייטנות או ללכת למקומות בילוי שונים לילדים בשל הטיפול הרפואי הצמוד לו הם זקוקים. כמו כן, מתחמי פעילויות הילדים לרוב לא יכולים לקחת אחריות על ילדים עם בעיות רפואיות. "כפר נהר הירדן", שהקים שחקן הקולנוע והתיאטרון חיים טופול, מאפשר לילדים בגילאי 9-18 החולים במחלות קשות ומסכנות חיים, חשוכות מרפא, גנטיות או כרוניות לנפוש בהפוגות שבין הטיפולים וכל זה ללא תשלום מצידם!

 

הכפר הקסום ממוקם ליד הישוב גבעת אבני, משקיף על בקעת יבנאל ורכס פוריה, משתרע על שטח של 250 דונם, מטפל בילדים הסובלים ממחלות קשות מכלל המגזרים בישראל והינו היחיד מסוגו במזרח התיכון.

מתוך הכרה בחשיבותו וביתרונותיו של הכפר עבור אלפי ילדים סובלים, התייצבו ממשלת ישראל, מנהל מקרקעי ישראל, בתי חולים מובילים בארץ, ארגונים התנדבותיים ועוד המסייעים לחולים.

ייסודו של הכפר הינו כחלק מכפרי נופש עבור ילדים חולים- שהוקמו בארה"ב על ידי השחקן פול ניומן. עוד כשהיה טופול שגריר של וראייטי בניו יורק, הוא פגש את ניומן, שהזמין אותו עד קונטיקט לראות כפר נופש לילדים חולים במסגרת עמותה שהקים, וטופול עשה כל שביכולתו להקים מקום שכזה בארץ.

 

לאורך כל השנה מתקיימים במקום מחזורי נופש (בחופשים, בסופי שבוע ובחגים) לכל הילדים שלא יכולים להימצא במסגרת אחרת עקב בעיות רפואיות. כל שבוע מגיעה קבוצת ילדים אחרת ממספר בתי חולים בארץ (שניידר, תל השומר, שיבא וכד‘) מכל מגזרי האוכלוסייה, המשותף להם - כולם חולים באותה מחלה.

מחזורי נופש לסובלים ממחלות מעיים כמו קרוהן (הם למשל, מלבד הטיפול הרפואי זקוקים לדיאטניות צמודות כי יש להם מזון מיוחד במינון מסוים). ישנה קייטנה לילדים מוגבלי תנועה ונכים, ילדים חולי סרטן, המופיליה ועוד (לפני שבוע, למשל, היו עיוורים ולפני- ילדים עם כוויות קשות).

 

כל קבוצה מגיעה עם רופאים ואחיות המתנדבים למשימה הזו (שזה סיפור בפני עצמו). הרופאים והאחיות, המתנדבים לעבוד עם כל קבוצה, מומחים למחלה של הקבוצה הספציפית ולומדים על כל ילד וילד על פי תיקו הרפואי, על מנת שיוכלו להתאים כל סוג פעילות למצבו של הרפואי וימצאו חלופות במקרה הצורך. הצוותים הללו חוברים לצוות בית החולים בכפר נהר הירדן (צוות קבוע) ונשארים עם הילדים שבוע בכפר.

גם צוות המפעילים מורכב כולו ממתנדבים המלווים את הילדים לאורך כל השנה ועל כן מכירים גם את הילדים ונקשרים אליהם.

בתוך כפר הנופש הקימו בית חולים קטן, צבעוני וידידותי, עם ציוד מלא בכדי לאפשר תמיכה בילדים בימים שהם בנופש, כל הציוד והתרופות הינם תרומה.

אחת מהסיבות העיקריות שמציינים ההורים כי כפר נהר הירדן מאפשר עבורם חופש ללא דאגה, הינו הליווי והשגחה של צוות רופאים ואחיות המתנדבים למשימה זו.

 

הילדים נהנים משבוע שלם של כיף ולנים בקומפלקס חדרי אירוח בו יש חדרי לינה לילדים וחדרי לינה למטפלים בכל יחידה (המטפלים לנים בחדרים סמוכים לילדים). מבני הנופש מותאמים לנכים עם מכלול אביזרים. במשך השבוע הילדים רוכבים על סוסים, עושים אומגה (גם עם כסאות גלגלים, המתקנים מותאמים) יורים בחץ וקשת, מטפסים על קיר טיפוס, מתעמלים, עורכים ערבי קריוקי, משתתפים בסדנאות אמנות ועוד.

 

עופרה ורמי נחום, הוריה של שרית בת ה-11 הלוקה בתסמונת רט, שהגיעו כל הדרך מירושלים לכפר נהר הירדן הממוקם בגליל, סיפרו לנו: "משימה כה פשוטה לאנשים אחרים, כמו יציאה לחופשה משפחתית, עבורנו בדרך כלל אינה אופציה בכלל בשל הצרכים המיוחדים של שרית. החופשה הזו בכפר נהר הירדן, הינה הפעם הראשונה שלא רק שרית נופשת ומאושרת, אלא גם אנחנו יכולים לנוח ולהיות בטוחים שיש צוות מסור ומיומן שידאג לה. הצוות הרפואי והמדריכים הנפלאים נרתמים לאפשר לכולנו כמשפחה לנוח ולבלות סוף שבוע שלם".

 

 

לפרטים נוספים על המקום -  http://www.jrv.org.il/.

 


עוד באותו נושא

מחוננים - מעבר לגבול היכולת

מחוננים: מעבר לגבול היכולת

ספר מרתק העוסק בתופעה חשובה שעד היום כמעט שלא זכתה לתשומת לב: תופעת התלמידים "משיגי היתר" – מחוננים.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?