חג החנוכה מהווה הזדמנות מצוינת לברר עם עצמנו תוך הסרת החשיכה מתוכנו והרחבת האור הפנימי, מי אנחנו, לאן אנחנו הולכים ומה אנחנו רוצים לעשות ולהגשים בחיים.

חנוכה: חנוכיות, נרות, סופגניות, סביבונים וחופש לילדים עם הרבה אירועים מיוחדים לילדים ולהורים. אז דקה לפני שאנחנו מסתערים על בחינת האפשרויות להעסקת הילדים בחנוכה אשמח שנתבונן יחדיו במה שאנחנו יכולים ללמוד מחנוכה.

 

מה יש לנו בחנוכה?

נס פח השמן – כד קטן שהספיק לשמונה ימים, יהודה המכבי ואחיו שנלחמו ביוונים, המאבק הדתי תרבותי בין התרבות היהודית והתרבות ההלניסטית. בבואנו להתבונן בכך עלינו לזכור שהיוונים הצטיינו בהמון תחומים והביאו לעולמנו פילוסופיה, ספורט מתמטיקה ועוד. אז מהו בעצם המאבק הגדול שהיה בין התרבויות? היהדות, בתפיסתה, שמה את האדם כמשפיע על עולמו אבל כחלק ממכלול גדול שיש בו רוחניות וקיום אלוהי ואילו היוונים הביאו תפיסה מאד חומרית לעולם, שלפיה אין פלא שהיוונים הצטיינו בהמון אלמנטים שקשורים ליכולת האישית.

ואני חושב שבכל אחד ואחת מאיתנו, תהיה אמונתו אשר תהיה, יש את אותו המאבק בתוך עולמו הפנימי: מה לחומר ומה לרוח, כמה להשקיע בחלקים החומריים של חיינו וכמה להשקיע באלמנטים הרוחניים.

מה כדאי לנו לקחת מזה הן כאנשים פרטיים והן כבעלי עסקים? בין אם אתם שכירים ובין אם אתם בעלי עסקים כדאי לכם ליצור את האיזון בין ברוח והחומר בחיים. נקודת האיזון שונה אצל כל אחד ואחת מאיתנו, יש אחד שמספיק לו ממה אחת של רוחניות בשנה ואילו האחר צריך לצרוך הרבה מנות של רוחניות בחיים שלו.

 

כיצד הרוחניות עוזרת לנו להיות מאושרים?

קשה להתעלם מהעובדה שדווקא בעולם החומרי שלנו יש חיפוש אחרי משמעויות. טיפוח הצד הרוחני שלנו וטיפוח האור הפנימי שלנו יאיר לנו את ה"למה". למה אנחנו עושים מה שאנחנו עושים, עבור מה ועבור איזה משמעות. מרגע שכל אחד יבין לעצמו למה הוא פועל כפי שפועל ואיזה משמעות הוא רוצה ליצוק לחייו, הסיכוי שלו ליצור אושר וסיפוק בחיים שלו הוא הרבה הרבה יותר משמעותי. ואם מחברים את זה לחנוכה בעצם זהו החיבור לאור הפנימי. לכל אחד מאיתנו יש איזשהו אור פנימי שמצביע מה נכון עבורו ומה לא, מה יניע אותו ומה לא ואיך הוא היה רוצה לתפוס את עצמו.

חג החנוכה מהווה הזדמנות מצוינת לברר עם עצמנו תוך הסרת החשיכה מתוכנו והרחבת האור הפנימי, מי אנחנו, לאן אנחנו הולכים ומה אנחנו רוצים לעשות ולהגשים בחיים.

 

להלן הדרכה קצרה כיצד לעשות את זה, הדרכה המשלבת כתיבה ודמיון מודרך.

  1. כתבו על דף מה הם ה"רעשים" בחיים שלכם, כלומר אלמנטים שנמצאים בחיים שלכם אבל הם לא חלק מהמהות שלכם או ממה שהייתם רוצים ליצור בעולם הזה.
  2. עצמו עיניים ודמיינו את אותם רעשים בצורה מוחשית. העבירו רעש רעש למקום שרחוק מהפנס שלכם, למקום שהעין והלב לא רואים. דמיינו את זה באופן מוחשי, ממש העברת חבילות של רעש ממקום למקום.
  3. דמיינו את המשמעויות שהייתם רוצים ליצור בחיים שלכם, מה הייתם רוצים להגשים ואילו ערכים הייתם רוצים לבטא בחיים שלכם. דמיינו בעיניים עצומות כיצד אתם שמים את כל הפוקוס שלכם בנקודות האלה, דמיינו שנקודות אלה מוארות באור קטן ולאט לאט האור שמאיר אותם הולך וגדל. אתם מדמיינים את הנושאים האלה נקודה נקודה ומרעיפים עליה יותר ויותר אור כך שתראו אותה היותר בהירות ותצליחו לבודד אותה בקלות משאר העולם.
  4. דמיינו בניין או מבנה כלשהו שאתם בונים מהמהויות הפנימיות שלכם התרכזו בו והתיזו עליו בדמיונכם הרבה אור.
  5. פתחו עיניים וכתבו מה ראיתם ומה חוויתם.
  6. חזרו על התרגיל בכל יום ותראו איך אט אט המשמעות המרכזית שלכם בחיים הרבה יותר מחודדת ואף מושגת.

 

זכרו, כל אחד הוא אור קטן וכולנו אור איתן.

חנוכה שמח לכולם

 

 

על הכותב:
רמי בוכניק
מנטור אישי ועסקי
054-2129221
הצטרפו אלי לפייסבוק http://www.facebook.com/Coach2u

 


עוד באותו נושא

חנוכה בטוח מכוויות

חנוכה הוא חג מלא שמחה, אור, לביבות וכמובן- הדלקת נרות משמחת. מצד שני, מדובר בחג שעלולות להיות בו תאונות כואבות.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?