אחד הנושאים שלהרבה מאד הורים קשה לדבר עליהם עם הילדים (בכל גיל) הוא נושא של מין ומיניות

מתי להתחיל לדבר עם ילדים על מין?

לעיתים קרובות פונים אלי הורים ואומרים: אנחנו רוצים שהילדים שלנו ישתפו אותנו, יקשיבו למה שיש לנו להגיד וילמדו מאתנו, אבל אנחנו לא יודעים איך לעשות את זה, איך להתחיל ומתי?

נכון, זהו נושא שלעיתים קרובות מביך לדבר עליו בכלל ועם ילדים בפרט, אבל אנחנו הרי יודעים שזה מעסיק אותם. חשוב שהם ידעו שאנחנו שם בשבילם גם בשביל הדברים האלה.

כדאי להשתחרר ממנה, מהמבוכה, ככל האפשר כי יש לנו תפקיד מרכזי בהסברת הנושא ואנו יכולים לסייע לילדינו להתמודד עם שאלות שונות או עם קשיים שהם חווים.

הילדים שלנו חשופים למין מגיל צעיר מאד, בהתייחסות לאברי המין שלהם עצמם וגם במה שהם רואים בסביבה. אין גיל בו מומלץ להתחיל לדבר על "זה". מדברים על מין בכל גיל וכל דבר בהתאם לגיל, בהתאם למה שהם שואלים או מביעים התעניינות.

מצד אחד- בלי הסברים מיותרים, מצד שני- שימו לב שאתם לא מתחמקים.

ילד ששואל שאלות שקשורות במין ושם לב שההורים שלו מתחמקים מלענות לא ישאל יותר. זה לגמרי לא אומר שהנושא לא יעניין אותו, אבל הוא כבר ימצא לבד את התשובות ולא בטוח שזה מה שאנחנו רוצים שיקרה.

 

דוגמא: נכנסת לחדר של בנך ותפסת אותו גולש באתרי סקס? הבת מסתגרת עם ילד מהכיתה שלה מאחורי דלת נעולה?

איך מדברים על זה?

אם לא תסבירו מה זה פורנו הוא לא ישמע? לא ידע? לא יתנסה?

אני מציעה להיפרד מהאשליה- הסבירו מה זה פורנו. מה דעתכם עליו. למי הוא מיועד. מה ההשפעות שלו, מה ההבדל בין מה שרואים בסרט לבין המציאות. אין טעם לאסור עליהם לשוטט באתרי פורנו, כי אם לא בבית - הם יחפשו את זה אצל חברים או בספריית בית הספר. מה שכן חשוב מאוד זה להדגיש בפניהם שהאורגזמות המטורפות והאיברים המוגזמים שרואים בסרטים הללו – כל אלו לא אמיתיים ולא קשורים כלל למציאות.

 

מין ומיניות הם טבעיים ובריאים וחשוב שהילדים שלנו יקבלו את המסר הזה, אך עם זאת דאגו לכך שיכירו את העמדות ההוריות שלכם בעניין.

 

בנוסף, אנא מכם, שמרו על דיסקרטיות וכבדו את הפרטיות שלהם במקומות הנכונים.

 

 

על הכותבת:
יפעת דננברג - "כלים קשובים"
מנחת הורים ומאמנת ילדים ונוער
מומחית בעבודה עם המתמודדים עם קשיי קשב וריכוז
לאתר http://www.kelim-kshuvim.co.il/
הצטרפו אליי לפייסבוק https://www.facebook.com/kelim.kshuvim

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!