המיניות, מתפתחת כבר מרגע הלידה. התנהגות מינית בריאה, מתפתחת בהקשר נפשי-חברתי, וקשורה להתנהלות המשפחתית. להלן שלבי ההתפתחות המינית הנורמטיבית ובצידם המלצות להורים.

התפתחות מינית בריאה אצל ילדים

כפי שנאמר, כבר מרגע הלידה מתפתחת בתינוק המיניות. התנהגות מינית בריאה, מתפתחת לאורך החיים בהקשר נפשי-חברתי, וקשורה בין השאר להתנהלות המשפחתית. להלן שלבי ההתפתחות המינית הנורמטיבית וכן המלצות להורים לגבי דרך ההתייחסות בכל שלב.

 

מבחינה דינאמית, השנה הראשונה בחיים מאופיינת בהתפתחות על בסיס החושים. להנאה החושנית של ההורים מהטיפול בתינוקם יש משמעות והיא משליכה על היכולת ליהנות מחושניות מאוחר יותר בחיים. בשלב זה חשוב לחבק, ללטף לחוות מגע אוהב.

 

בשנה השנייה מתחיל שלב החיפוש והחקירה.

 

ילדים בגילאי שנתיים עד חמש סקרנים ביותר בנוגע לגופם ולעיתים לגופם של אחרים. הם לומדים את שמות איברי המין ומחפשים הזדמנויות לגעת באיברים מוצנעים של עצמם ושל אחרים. רצוי להסביר ולהתייחס בהבנה לסקרנות כלפי כל אברי הגוף. רצוי ללמדם כללים בסיסיים הקשורים בהיגיינה. בשלב זה חשוב ללמדם מושגים הקשורים לפרטיות, גבולות והסכמה.

רצוי להתייעץ עם איש מקצוע כשהסקרנות נעשית כפייתית או כשהיא כוללת פציעה ופגיעה בעצמם או באחרים.

 

בגילאי שש עד תשע ממשיך העניין בגוף, אך הוא משתנה מסקרנות למשחקים כמו "רופא חולה" או "תראה לי ואראה לך". בתקופה זו בנים רבים מתעניינים במילים הקשורות למין ובבדיחות גסות . סביב גיל 9 יש ילדים המתחילים לחפש אחר מידע אודות מין ופעילויות מיניות, והדבר יתבטא בחיפוש אחר פורנוגרפיה. זוהי סקרנות טבעית שלא אמורה לעורר דאגה בתנאי שנעשית במידה ובצנעה. מבחינה חברתית בנים נוטים להיות פחות סבלניים מאשר בנות כלפי המין הנגדי וכלפי העיקרון של שוויון מיני.

בשנות ביה"ס היסודי מתפתחת חשיבה מוסרית שמהווה חלק מהבסיס לבריאות מינית בבגרות. הדבר קשור ל "אתיקה של יחסים", כשהכוונה לדיבור על מוסר ביחסים, מה נכון ומה - לא ועוד. מומלץ להורים להקשיב לילד, להשיב לשאלותיו ולפתח שיחות בנושאים המעניינים אותו גם באמצעות קריאת ספרים. התנהגות תחשב כלא נורמטיבית בשלב זה אם תכלול חיקוי יחסים מיניים של מבוגרים.

 

בגילאי 10 עד 13 מתחילה ההתפתחות הפיזיולוגית ההורמונאלית. (אצל בנות בגיל 9-11 ואצל בנים בגיל 10-12 בממוצע). אצל בנות מופיעים ניצני שדיים, מתחיל שיעור בבית השחי ובאיבר המין, הפרשה אפשרית בתחתונים וריח מבתי השחי. זאת יחד עם התעגלות הגוף וגדילה בגובה. בממוצע מקבלות הבנות את המחזור הראשון סביב גיל 12. אצל בנים מופיעים שינויים דומים- צמיחה לגובה, שינוי בקול, ריח המופרש מבלוטות הזיעה, גדילה של הפין וכיס האשכים, שיעור בבתי השחי וסביב הפין. יתכנו תופעות של קרי לילה עקב גירוי לא רצוני. האוננות בגיל זה והיא התנהגות רגילה מבחינה מינית. בגילאים אלה ממשיכים ביצירת מערכות יחסים עם חברים בני הגיל. במקביל ממשיכה הסקרנות העזה ומתחילים להיות מעורבים בהתנהגויות מיניות העלולות לכלול נשיקות ומזמוזים.

הורים רבים נבוכים נוכח גילויי ההתפתחות המינית של ילדיהם וממשיכים לראותם כילדים קטנים, כועסים על הסתגרות בחדר ועל שעת חזרה מאוחרת. חשוב להציב גבולות אך חשוב להתאימם לגיל הילד. שעת השינה והחזרה הביתה צריכה להתעדכן. הורים זכרו - יש לבנות אמון ע"י שיתוף. אם הילד שלכם לא משתף אתכם, שתפו אתם אותו. ספרו לו על התלבטויות שלכם, למדו אותו לשתף אתכם בשפת המבוגרים.

 

אתם לא צריכים להיות חברים שלהם, היו הורים שלהם וזכרו שצרכיהם משתנים.

הורים רבים מתקשים לקבל את האהבה הראשונה של ילדיהם, הם חשים צורך לגונן עליהם משברון לב או לשלוט ולמנוע טעויות. חשוב לכבד את צרכיהם! תמכו בהם, הקשיבו הקשבה אמפאטית, הביעו דעתכם את השתדלו להשאיר להם את הבחירה.

אם תאפשרו להם "מרחב בטוח להתנסות" - תעצימו ותחזקו את ביטחונם העצמי. זכרו שמטעויות לומדים ותמיד היו שם כדי לנחם.

 

 

על הכותבת:
אוסנת אלפנדרי
אימון לפרספקטיבה פורצת דרך ביחסים
בעלת תואר שני בייעוץ חינוכי, מאמנת אישית ומנחת קבוצות, חברה בלשכת המאמנים בישראל.
מחברת הספר לילדים: "רני ולייקי מנצחים את הפחד".
4375619 - 052

 


עוד באותו נושא

דובשניות טבעוניות

בזמן האחרון כמה מחבריי סיגלו לעצמם אורח חיים טבעוני, וכשהם באים אליי אין לי קינוח להציע להם... מה עושים?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!