"זה הסתיו עם הענן ועם הרוח המייבב..." וגם עם השפעת, הנזלת ועוד יום שהילד חולה ואי אפשר לקחת אותו לגן או לבית הספר. מה עושים?

אדלג על פתרון הסבא-סבתא שהוא הפתרון הטריוויאלי הרבה פעמים במידה ואתם גרים קרוב להורים והם בעניין של טיפול בנכדים.

במאמר זה אתייחס לשני מקרים שונים: הראשון מקרה של הורה שהוא עצמאי, והשני הורה שהנו שכיר.

 

היערכו מראש

מה זה להיערך מראש? אני אומר שכל הורה מכיר את הילד שלו היטב ויודע בערך כמה הוא חולה בכל עונה. אם נתבונן לעצמנו בעיניים, נודה שימי המחלה של הילד הם בד"כ לא הפתעה גמורה ואמנם אנחנו לא יודעים בדיוק מתי זה יקרה, אבל כמה פעמים זה יקרה אנחנו כן יכולים לצפות בדיוק של עשרה אחוזים פלוס מינוס.

לעצמאים שבחבורה, זה עשוי להיות קצת יותר פשוט, אם זאת התקופה החמה שלכם כלומר דווקא הסתיו והחורף זה שיא המכירות אצלכם, במידה כזו כדאי לכם לשריין בייביסיטר מראש, משהו בין מטפלת לבייביסיטר ששומרת על הילדים כשהם ישנים. זאת לא תהיה נערה בת 16-17 ראשית כי היא גם לומדת בבקרים ושנית כשהילד חולה כדאי להשאיר אותו עם דמות יותר מנוסה. אבל ניתן למצוא מטפלות שכבר אין להן כוח לטפל בילד במשרה מלאה, אבל פה יום שם יומיים זה ממש טוב להם. כיום יש אפילו סוכנויות של סבתא להשכרה. נכון זה עולה אבל אם זאת העונה החמה של העסק שלכם זה כדאי.

לשכירים שבחבורה כדאי שהמנהלים ידעו שיש לכם ילדים, שתפו פה ושם בענייני הגן וכיו"ב כך תקבלו הרבה יותר בהבנה היעדרויות בגלל הילדים. זכרו שהיעדרויות כאלה הן כמו כרטיס אשראי, אתם יכולים להיות ביתרת זכות גבוהה או במשיכת יתר. איך יוצרים יתרת זכות, כשהבוס צריך אתכם ואתם יכולים יותר להתגמש עם זמנים וכיו"ב עשו זאת. כך תצברו יתרת זכות אצל המנהל שלכם והוא יזכור לכם את זה.

בנוסף אזכיר שניתן לקבל עד 8 ימי חופשת מחלה ע"ח ימי מחלה של הילד כאשר גיל הילד פחות מ16 ובן הזוג העובד לא נעדר מעבודתו. בהקשר לזה זכרו שהחוק מחייב את המעביד לשלם ביום השני להיעדרות 50% שכר, ביום השלישי 50% שכר מהיום הרביעי ואילך 100% שכר אך על היום הראשון להיעדרות לא מחויב המעסיק לשלם ע"פ חוק. כמובן שיש מקומות עבודה שמשלמים 100% מהיום הראשון, בררו זאת עם מחלקת משאבי אנוש במקום העבודה שלכם. ואם ימי המחלה לא הספיקו לכם, זכרו שיש לכם ימי חופש, שמרו 2-3 ימי חופש להיעדרויות בשל מחלה של הילדים שלכם ועדכנו את המנהלים שלכם שאתם משתמשים בימי החופשה שלכם. כך לא תרגישו לא בסדר וגם המנהל או המנהלת שלכם יקבלו את זה ביותר הבנה.

 

איך כדאי לעצמאים להתנהל

אם אתם עצמאים שעובדים מהבית זה כביכול הרבה יותר פשוט אך אליה וקוץ בה, היזהרו לא לבטל את כל העבודה שלכם, גם מי שעובד מהבית צריך להישאר מחויב לעסק שלו, אחרת העסק יפסיק להיות מחויב אליכם או במילים אחרות יכניס פחות כסף. אז גם אם אתם עובדים מהבית שמרו על שגרת עבודה מסודרת ככל האפשר תוך כדי שימוש בגמישות השעות שלכם.

 

ובסופו של עניין יש גם מקום ליצירתיות

בגן או בבית ספר יש עוד הורים, ואתם גרים באותו אזור מן הסתם. כמו שכתבתי קודם ימי המחלה הם לא באמת הפתעה ואם תארגנו קבוצת תורנויות כך שכל פעם מישהו אחר יישאר עם כמה ילדים חולים בבית (הם הרי כבר חולים אז עניין ההדבקה פחות קריטי). תורנות שכזאת צריכה להיות עם אנשים שגרים ממש קרוב וסומכים אחד על השני, אבל אם תצליחו לממש אותה תחסכו לעצמכם הרבה ימי היעדרות.

 

ושיהיה לכולם חורף בריא!

 

 

על הכותב:
רמי בוכניק, מאמן ומנטור עסקי
www.rbc4u.com


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?