אחת המשימות היותר קשות עבור אימהות לילדים קטנים מתייחסת ליכולת לשלב קריירה מצליחה לבין טיפול במשפחה

5 עצות לניהול עסק עצמאי בשילוב קריירה ומשפחה

אחת המשימות היותר קשות עבור אימהות, במיוחד כשמדובר בילדים קטנים מתייחסת ליכולת לשלב קריירה מצליחה המחייבת השקעה לבין טיפול במשפחה, דבר המצריך לא פחות מחויבות. הקושי עוד יותר מובהק כשמדובר בניהול עסק עצמאי, כאשר יש יותר מ"בייבי" אחד בתמונה והאחריות המוחלטת היא גם בהתייחס לעסק. ובכל זאת, נשים קרייריסטיות רבות מצליחות לעשות חייל בעבודה, לפתח קריירה משגשגת ולהשיג את המימוש העצמי וזאת לצד היותן אימהות מסורות ומחויבות.

להלן מספר עצות שתוכלנה לסייע לשלב את שני הדברים בצורה המיטבית ביותר.

 

האצלת סמכויות מבורכת

אחד הדברים שחשוב לוודא עוד לפני פתיחת העסק בפועל מתייחס ליכולת להאציל סמכויות ולחלוק את האחריות בטיפול בילדים מכיוון שניהול עסק עצמאי מתפתח יתקשה לצאת לפועל כשיש מגבלות ממשיות של שעות עבודה. לצורך ניהול העסק תידרשו, לפחות בתקופות מסוימות, להשקיע מעבר לרגיל וזאת בהתאם לצרכי העסק כך שכל סיוע של בני הזוג, קרובי משפחה או שמרטף שניתן לסמוך עליו בעיניים עצומות יהיה חיוני ויתקבל בברכה. גם אם הייתן רגילות לפני פתיחת העסק לקחת על עצמכן מטלות עד בלי סוף ולקחת אחריות מוחלטת בכל הקשור לטיפול וגידול הילדים, הרי שאחריות על עסק תחייב אתכן להודות במגבלות ובצרכים ולדעת שהעברת הסמכויות אינה מפחיתה מהיותכם אימהות טובות יותר או פחות.

 

ניהול עסק מהבית

האפשרות של ניהול עסק מהבית כיום נפוצה ופופולארית יותר מתמיד, כאשר העבודה במגרש הביתי רלוונטית בתחומי עיסוק מגוונים. עבודה מהסוג תאפשר שילוב אולטימטיבי בין קריירה למשפחה וזמן העבודה יחושב נטו ויחסוך נסיעות ארוכות ועמידה בפקקים הלוך וחזור. כשאתן הבוס של עצמכן ועומדות מאחורי הגדרת לוחות הזמנים, תוכלו לבצע תכנון יומי ושבועי בהתאם לצרכים ולמגבלות ביתר קלות. ובכל זאת, למרות היתרונות והנוחות לעומת עבודה קונבנציונאלית במשרד, עבודה מהבית אינה מתאימה לכל אחת וחשוב לוודא כי ניחנתן ביכולת משמעת עצמית מובהקת וארגון נכון של הזמנים. כמו כן להתייחס ברצינות גמורה ל"משרד הביתי"- לעצבו ולהשקיעו בהתאם כך שיהיה מופרד מיתר חדרי הבית ויאפשר סביבת עבודה אופטימאלית.

 

הפרדת כוחות לשילוב מוצלח

במידה והעבודה היא מהבית, הגבולות בין הבית לעבודה אינם בהירים וחשוב לוודא כי אלו מתקיימים וכי שעות העבודה אכן מיועדות לצרכי עבודה בלבד וזאת לעומת השעות הייעודיות למשפחה, בהן תשומת הלב המקסימאלית תהיה מופנית לילדים הצמאים ליחס, חום ואהבה. גם במקרה והעסק מנוהל מחוץ לבית, חשוב לא להישאב באופן מוחלט לטובת העבודה ולשים גבולות בשעות המוקדשות לטובת העסק כך שזמן האיכות עם הילדים יישמר. לצורך כך כדאי להגדיר שעות עבודה ברורות ובשעות מעבר לכך להימנע מפעילות הקשורה לעסק אלא במקרים דחופים בלבד. הפרדת כוחות מהסוג תאפשר לכן להקדיש את מקסימום המכוונות ותשומת בלב לעבודה בשעות הייעודיות ולמשפחה בשעות האחרות.

 

ליווי מקצועי לאורך כל הדרך

להגדלת סיכויי ההצלחה בתחילת הדרך, חשוב לרכוש ידע וכלים מקצועיים בהקשר לתחום העסק ולניהולו באופן כללי. זאת ניתן ליישם באמצעות סיוע בשירותי גופים המציעים שירותים לקידום עסקים קטנים ובינוניים כדוגמת לשכת המסחר המציעה באתר זה מגוון שירותים ומידע מקצועי ומרכזי מט"י (מרכזי טיפוח יזמות). כמו כן,  גם אם ניחנתן ביכולת לבצע אינסוף משימות במקביל וכישורים בתחומים שונים, הרי שכדאי לשקול בחיוב להיעזר עוד מלפני שלב פתיחת העסק בפועל ביועצים מקצועיים המתמחים בתחומם שיוכלו לספק ליווי מקצועי שוטף.יועץ עסקי או מאמן יוכלו לכוון אתכן לגבי הצעדים הבירוקראטיים הכרוכים בפתיחה וניהול עסק, לזהות חולשות וחסמים אישיים ומקצועיים ולמצוא דרכים להתמודד עם אלו, לחזק את הביטחון העצמי ולקדם את העסק בצורה המבוססת על המציאות הקיימת בשוק. כמו כן, ייעוץ פיננסי מקצועי ואמין יידרש במסגרת שירות של משרד חשבונאות או רואה חשבון עצמאי, כאשר אלו יפעלו בשקיפות מלאה מולכן. במקרה ובעסק מתוכננת פעילות ייחודית כדוגמת יבוא מוצרים מחו"ל, הרי שכדאי לשקול להיעזר גם ביועצים המתמחים בתחום הסחר בינלאומי כדי לבצע את הפעילות ביעילות ועם מינימום טעויות ומכשולים. הדבר מתבטא גם בהקשר לתחומים ייחודיים אחרים במסגרת הפעילות העסקית.

 

שימור כוחות להשגת שביעות רצון לאורך זמן

עבודה מאומצת סביב השעון ולוחות זמנים דוחקים לאורך זמן עשויים לגרום לתשישות מהבחינות השונות ולטווח הארוך גם לתחושת התמרמרות וחוסר שביעות רצון. מסיבה זו חשוב לעשות כל תקופה פסק זמן להתרעננות משגרה הלחוצה, לצאת לחופשות משפחתיות, להקדיש את הזמן הנדרש לזוגיות ולזמן לבד עם עצמכן לדברים שאינם קשורים לעבודה. כל אלו יאפשרו לכן לחזור לעבודה עם כוחות מחודשים ואנרגיות חיוביות. גם אם נראה כי אף פעם אין באמת זמן ויכולת לצאת חופש, באמצעות תעדוף שונה של הדברים וההכרה בחשיבות של זמן התרעננות וצבירת כוחות, הדבר אפשרי ובר ביצוע.

 

בהצלחה!

 

 

שלכן,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!