החזרה לביה"ס בפתח וההתרגשות עולה, הן אצל ההורים והן אצל הילדים. הילדים מתמודדים עם שינויים כמו מורה חדשה, חברים חדשים ואצל ילדים שעולים לכיתה א' ההתרגשות גדולה אף יותר.

טיפים להורים לרגל החזרה לבית הספר

איריס שני, מנכ"לית עמותת קווים ומחשבות, העמותה הישראלית להפרעת קשב, נותנת מספר קווים מנחים לקראת החזרה לבית הספר שיאפשרו לנו לעבור אותה בהצלחה ויאפשרו לילדים להיקלט בצורה רכה, טובה, עם בטחון ורוגע.

 

 1. ראשית, כדאי לזכור שילדים שומעים ומבינים ה-כ-ל. לכן, שימו לב כאשר אתם מדברים על החששות והפחדים שלכם ליד הילדים, גם כאשר אתם מדברים בשפה זרה(!), מבטים ותנועות ידיים.
 2. כאשר אתם מספרים לחברים ומשפחה שהילד מתחיל שנה חדשה, שדרו בטחון, רוגע ושלבו מילות עידוד. נסו להיות רגישים לילד ולוודא שהשיחות סביב זה, לא גורמות לו להתרגשות יתרה.
 3. אחים גדולים נוהגים להתבדח על חשבון האח הקטן ולפעמים לספר דברים מבהילים או לרדת על מורים מסוימים. עודדו אותם לספר לילד דברים חיוביים, מצחיקים ומעניינים אשר קרו להם בבית הספר, להראות שגם הם עברו את זה ולהשרות עליו בטחון.
 4. קחו את הילד לסיור מקדים בבית הספר, הראו לו את מגרש המשחקים ועודדו אותו לשחק בו, הראו לו את כיתות הלימוד, חדרי השירותים, ברזיות המים, כך הוא יתרגל מהר יותר למקומות החדשים לו.  עודדו את הילד לשאול שאלות בזמן הסיור ואם ירצה לחזור על הביקור, אל תהססו, דבר זה רק יעלה לו את הביטחון.
 5. נסו לתאם עם חבר של הילד שהולך ללמוד איתו ולהגיע איתו ביחד ליום הראשון ללימודים. כך שניהם לא ירגישו לבד.
 6. כאשר מדובר בסביבה חדשה, תבררו מי מהילדים בסביבה הולך ללמוד עם הילד ונסו להפגיש אותם למפגש ביתי לפני תחילת הלימודים, דבר זה יקל עליו במציאת חברים חדשים.
 7. למדו את הילד לארח ולהתארח כדי שיהיה עצמאי יותר, למדו אותו לשתף במשחקים שלו, לכבד את החברים, זה יקל עליו בדרך לעצמאות, להתבגרות, ולהיות אהוב על חבריו
 8. כאשר הילד פונה אליכם עם שאלות שמטרידות אותו לגבי החזרה ללימודים, עשו זאת במלא תשומת הלב, בלי לעשות דברים אחרים תוך כדי כמו לראות טלוויזיה, לנקות ולבשל, תתמקדו בו ורק כך הוא באמת יוכל להיפתח.
 9. שתפו את הילד בהכנות ובארגון. הכינו יחד רשימה, לכו יחד לקניות. השפע בחנות יכול לבלבל את הילד, קחו זאת בחשבון. אם צריך, תחלקו את הקניות למספר פעמים. תנו לו לבחור והיו סבלניים. תנו לו לסדר את הציוד בחדרו לפי רצונו.
 10. שחקו איתו במשחקי קופסא, דבר זה ילמד אותו לחכות בסבלנות לתורו, לתכנן את צעדיו, להפסיד בכבוד והכי חשוב לשבת ולהתרכז במשחק מסויים למשך זמן מה.
 11. למדו אותו לקרוא שעון, תרגלו איתו עמידה בלוח זמנים, דבר זה חשוב לו כדי לא להיות מפוזר, מבולגן, וכך ללמוד לתכנן לוח זמנים מסודר.

 

 

על הכותבת:
איריס שני,
מנכ"לית עמותת קווים ומחשבות,
העמותה הישראלית להפרעת קשב (ADHD).

עמותת "קווים ומחשבות", משפיעה על שינוי המודעות הציבורית להפרעה, מרחיבה את הידע הקיים אודות סימני ההפרעה, דרכי האבחון והטיפול המתאימים, מקדמת את זכויותיהם של בעלי הפרעת הקשב, מעודדת את המחקר בתחום הפרעות קשב בארץ ומקיימת שיתופי פעולה עם גופים העוסקים בהפרעת קשב ובתחומים המשיקים לה בארץ ובעולם. מטרת העמותה היא לעזור לכל הילדים הסובלים מההפרעה ולא יודעים זאת ובטוחים שהם טיפשים או לא מוצלחים, לעזור להורים הרבים החווים קשיים עם ילדיהם, סובלים משחיקה נפשית ומבזבזים המון כסף על טיפולים לא מועילים ובעיקר לעזור למבוגרים הסובלים מבעיות רגשיות ומתמודדים שנים ארוכת עם קשיים שונים.

 


עוד באותו נושא

הכנה לכיתה א - בדיקת ראיה

האם ייתכן שילדכם סובל מבעיית ראייה, ומתי כדאי לעשות לו/לה בדיקת עיניים בפעם הראשונה?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!