" />

למרות שהיא נקראת "חופשה", למעשה זאת תקופה אינטנסיבית של טיפול בתינוק. בעיקר החודשים הראשונים, צריכים להיות מוקדשים להתאוששות מהלידה וחיבור ודאגה לרך הנולד.

חופשת לידה היא זמן מיוחד עבור האם והתינוק. לפי החוק החדש, אישה זכאית לאחר הלידה לחופשת לידה של חצי שנה, מתוכה רק שלושה וחצי חודשים בתשלום. למרות שהיא נקראת "חופשה", למעשה זאת תקופה אינטנסיבית של טיפול בתינוק. בעיקר החודשים הראשונים, צריכים להיות מוקדשים להתאוששות מהלידה וחיבור ודאגה לרך הנולד.

אך אם את בוחרת לנצל את כל ששת החודשים המגיעים לך לחופשת לידה, יתכן ואחרי כמה חודשים תרגישי צורך לעסוק בפעילות אינטלקטואלית נוספת, מלבד החלפת חיתולים. הזמן בו את נמצאת בבית עם התינוק הוא משמעותי ביותר להתפתחות הרגשית של הילד ולקשר שנוצר ביניכם. יחד עם זאת, אמהות רבות מרגישות תסכול לאחר שהייה ממושכת עם התינוק בבית. צרכים שונים לא מקבלים מענה בתקופה זו- כגון הצורך להימצא בחברת מבוגרים, הצורך במימוש עצמי מקצועי או עיסוק בפעילות קוגניטיבית מספקת אחרת. התסכול והבדידות הם תוצאה של המבנה החברתי כיום- חיים בתא משפחתי מצומצם במקום חיים בשבט או קהילה. בכל אופן, חופשת הלידה יכולה להיות הזדמנות להקדיש זמן להתפתחות המקצועית שלך.

 

להתפתח במקצוע שלך

החזרה למקום עבודה הקודם לאחר חופשת הלידה היא לא תמיד קלה, מכוון שאת "מתנתקת" במשך כמה חודשים מהסביבה המקצועית וכל עולמך משתנה כאשר התינוק הופך להיות מרכז החיים שלך. דרך אחת "לשמור על קשר" עם עולמך המקצועי היא באמצעות השתתפות בקורסים, סדנאות או השתלמויות במהלך חופשת הלידה. כך תוכלי להתעדן בדברים חדשים במקצוע שלך או להתפתח לכיוונים חדשים שיאפשרו לך להתקדם לתפקידים נוספים בתחום המקצועי שלך. תוכלי להירשם לקורסים המתקיימים בשעות אחר הצהריים, לאחר שבן הזוג חוזר מעבודה ויכול לקחת על עצמו את הטיפול בתינוק. כמו כן, קיימים קורסים שונים שניתן לקחת דרך האינטרנט. השתתפות בהשתלמות מקצועית היא גם סיבה טובה לצאת מהבית וסיבה טובה לבקש עזרה מאדם קרוב אחר, לקחת "חופשה" של כמה שעות בשבוע מהטיפול האינטנסיבי בתינוק.

 

הסבה מקצועית

נשים רבות מנצלות את חופשת הלידה להסבה מקצועית. כאשר את הופכת להיות אימא, החיים שלך משתנים ויש מקום לבדוק מחדש מהם הצרכים והרצונות שלך מבחינה מקצועית. יש הרואות באימהות "מקצוע" בפני עצמו. האימהות מצד אחד לוקחת ממך הרבה זמן, אנרגיה ותשומת לב ומצד שני מפתחת בך כישורים חדשים ויכולה לפתוח בפנייך תחומי עניין חדשים. למשל, יש נשים שלאחר שהן הופכות להיות אימהות מתגלה אצלן רצון לעבוד כמיילדת או לעסוק בעבודה בתחום החינוך. פעמים רבות, המקום עבודה הקודם אינו משתלב בצורה טובה יחד עם אימהות, בשל דרישות התפקיד- שעות עבודה ארוכות, נסיעות לחו"ל ועוד. במקרה כזה תרצי לעשות שינוי בחייך המקצועיים, אשר יתאים לצרכים החדשים שלך כאימא.

לפעמים את פשוט מרגישה שהגיע הזמן להתחלה חדשה, מכוון שמיצית את תפקידך הקודם, את מרגישה שחיקה או שהמקצוע הקודם אינו מביא לך הנאה, סיפוק ומימוש עצמי כפי שרצית. חופשת הלידה מביאה אתה פסק זמן משגרת החיים שלך ומאפשרת לך לחשוב מחדש על המשך דרכך המקצועית. הסבה מקצועית דורשת לרוב גם הכשרה מקצועית בתחום חדש, ותוכלי להשתמש בחופשת לידה על מנת להתחיל הכשרה זו.

 

יכול להיות שתגיעי לתום החצי שנה, ותרגישי שאת זקוקה לעוד זמן. אל תמהרי לחזור לעבודה לפני שאת מרגישה מוכנה- לפני שאת מרגישה שהתינוק שלך נמצא "בידיים טובות" ומוכן רגשית להיפרד ממך, לפני שאת יודעת מה את רוצה לעצמך מבחינה מקצועית ורכשת את הידע הדרוש בתחום זה.

 

 

שלכם,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?