בעוד כמה ימים נפתחת שנת הלימודים ואלפי ילדים יחזרו או אולי ילכו בפעם הראשונה למעון או לגן. אחת ההתמודדויות המורכבות בהקשר הזה היא הפרידה בבוקר מאמא או מאבא.

נכון שיש ילדים שרצים פנימה בשמחה ובלי להניד עפעף, אבל עבור הרבה ילדים הרגע הזה הוא אחד הקשים ביום, לפעמים כל בוקר מחדש ואפילו לאורך כל השנה.

 


עוד באותו נושא

לפעמים נועם

נועם כמעט בת 5 וחצי... לפעמים היא כועסת, לפעמים עצובה, לפעמים היא פוחדת, והכי כיף לה כשהיא שמחה!

התגובות שלכם ...

חוות דעת

קיימים הרבה ספרים העוסקים בנושא הזה, רובם בעלי כותרות כגון "חנן לא רוצה לגן" או "ברכה התייפחה כי אמא הלכה" וכד', שרק לפי הכותרת אפשר לנחש בדיוק רב את הסיפור שיסופר בהם. אבל היום אני רוצה להמליץ על ספר חמוד שמביא לנו את ההתמודדות הזו מזוית שונה ומרעננת: אמא נשארת בגן מאת דקלה קידר.

 

ספר חמוד, משעשע ומקורי בו אנו פוגשים את נעמי – ילדה נבונה ושמחה ובדרך כלל גם אוהבת את הגן שלה. אבל ביום הראשון אחרי החופשה, קשה לנעמי להיפרד מאמא בבוקר.

אמא מציעה לה פתרונות שונים אבל אף אחד מהם לא מספק את נעמי הקטנה, עד שלמרבה הפלא אמא נכנעת פתאום ומסכימה להישאר בגן.

 

מה שאהבתי בספר הזה היא העובדה שהוא לא מנסה להיות "פדגוגי" כמו רוב הספרים, להראות לנו איך נעמי הקטנה בוכה בהתחלה ואחרי שאמא הולכת היא נרגעת ובסוף היום פוגשת את אמא עם חיוך. לא. "אמא נשארת בגן" מביא לנו סיפור שונה ומשעשע, שמדבר בגובה העיניים וגם מצליח להפתיע.

זאת משום שגם לאחר שאמא מסכימה להישאר בגן, העלילה מתפתחת ממש לא כפי שחשבנו.

בניגוד לציפיות, הנוכחות של אמא בגן ממש לא עוזרת לנעמי אלא דווקא מכבידה עליה. במקום להתרכז במשחק עם חברים נעמי עסוקה בשאלה האם אמא עדיין שם. במקום ליהנות מהארוחה היא מתוחה ונבוכה ממעשי אמה וכד'.

וכך, למחרת בבוקר כשאמא כבר מראש מביעה נכונות לעוד יום של כיף בגן הילדים מפתיעה אותה נעמי ומציעה לה... ללכת לעבודה.

 

מומלץ בחום!

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?