חופשת הקיץ מתקרבת לאט ובזהירות לסופה ומועד פתיחת שנת הלימודים הולך וקרב גם הוא, ויחד איתו... ההוצאות על ציוד חדש לבית הספר, ספרים, בגדים חדשים ועוד. איך עוברים את זה בשלום, בלי לצלול למעמקי המינוסים?

רכישות לבית הספר

לפניכם 10 טיפים חשובים לתקופה זאת (לגזור ולשמור):

ציוד לבית הספר:

 1. חכו למבצעים – לקראת סוף הקיץ רשתות המשווקות ציוד לבית הספר יוצאות במבצעים גדולים לקראת החזרה לבית הספר. נסו לחפש את המבצעים הללו, שמתפרסמים במקומונים, באינטרנט ובשלטי חוצות ונסו לראות אם יש גם קופונים שנותנים הנחות.
 2. מבצעים זה נהדר, יחד עם זאת חשוב שתערכו סקר שוק מקיף, כדי לברר היכן תוכלו לקבל את התמורה המקסימלית לכספיכם ולא רק להנות מאחוזי הנחה משמעותיים (תמיד תזכרו שככל שאחוז ההנחה גדול יותר, סימן שהמחיר ההתחלתי הוא גבוה יותר....). המטרה של סקרי השוק היא לזהות את המקום שבו תוכלו לקנות את המוצרים שאתם צריכים בכמה שפחות, אל תתפתו לקנות בזול דברים שאתם לא צריכים, רק כי זה זול או במבצע.
 3. עשו ספירת מלאי ובדיקת ציוד בית ספר הקיים בבית- בידקו איזה ציוד נשאר משנה שעברה ושמיש גם לשנה הקרובה, ללא צורך ברכישת ציוד חדש. יכול מאוד שתופתעו לגלות כי מרבית הדברים שחשבתם לקנות- כבר יש לכם. ולא, לא חייבים שכל שנה הכל יהיה חדש.
 4. בידקו עם הילד לאיזה ציוד הוא באמת זקוק. יכול להיות שמרבית הפריטים שתיכננתם לרכוש כלל לא נחוצים לילדיכם ואי רכישתם לא תפגע במוכנותו לקראת פתיחת שנת הלימודים ותחסכוך לכם עשרות, אם לא מאות, שקלים שתוכלו לנתב להיכן שבאמת צריך, כגון חוגים, שיעורים פרטיים ועוד.
 5. אזנו בין מחיר המוצרים שאתם רוכשים לבין איכותם. קנייה זולה מדי עלולה להתברר כפחות איכותית, מה שיצריך רכישת ציוד נוסף בעלות נוספת במהלך השנה, מה שבסופו של דבר ייצא לכם יותר יקר. בעת קבלת החלטות מה והיכן לקנות גם היעזרו בניסיון הקודם שלכם, על מנת לבצע את הקנייה הכי מוצלחת שלכם.
 6. הכינו רשימה מסודרת של פריטים שאתם צריכים לקנות וכמויות מוגדרות לכל פריט, זאת על מנת למנוע רכישות מבצעים מיותרים שישכבו אחר כך בארון ציוד כל השנה ללא שימוש (עדיף שהכסף שתחסכו יישאר בחשבון הבנק שלכם מאשר בארון הציוד...)
 7. דברו עם הילד על חשיבות השמירה על הציוד ועודדו אותו לשמור על התיק, הקלמר והספרים כדי שיוכל להנות ממוצרים שתרכשו לו לאורך כל השנה, מה שיקטין את הצורך בהשלמות ציוד לאורך השנה.
 8. תקבעו מראש את התקציב לקניית ציוד בית הספר וסכמו עם הילד, שבמידה והוא ירצה דברים נוספים, הוא יוכל לממן את רכישתם מדמי הכיס שלו. תשמחו לגלות שלפתע צרכיו מצטמצמים באופן משמעותי.
 9. אם יש כמה ילדים במשפחה, אזי שהם יוכלו לחלוק חלק מהציוד, מה שיחסוך לכם רכישות כפולות יקרות ומיותרות. דברו על זה עם הילדים לפני.
 10. אם אינכם בטוחים כי הציוד שאתם עומדים לרכוש אכן יהיה נחוץ ושימושמי, הימנעו מרכישתו, אם יסתבר שהילד כן זקוק לו בסופו של דבר, תמיד תוכלו להשלים את רכישתו ואם יסתבר שלא, אזי שחסכתם כספים בלי שחסכתם דבר מילדיכם!

וכמה טיפים בנושא ספרי הלימוד:

 1. בידקו מול החנויות אילו מהספרים שרכשתם בשנה שעברה ניתן למכור בחזרה לחנות ולקבל עליהם זיכוי כספי לרכישת הספרים של השנה. נכון שחלק ניכר מהספרים שרכשתם בשנה שעברה הן חוברות וספרי הלימוד גם משתנים משנה לשנה, אבל תמיד שווה לנסות.
 2. בידקו את האפשרות של השאלת ספרי לימוד מסויימים מספריית בית הספר- בחלק מהמקרים זה יכול לחסוך לכם לא מעט כספים!
 3. בררו על אופציה של רכישת ספרים וחוברות מרוכזת מחנויות שונות- תיזמו פניה לחנויות על מנת לברר אם ניתן לקבל הנחה  על רכישת של כמה עשרות ספרים ואם כן, תפנו להורים של הילדים האחרים בכיתתו של ילדכם והציעו להם להצטרף לקבוצת רכישה של ספרים וחוברות- כך תוכלו לחסוך לעצמכם ולהורים אחרים עשרות אם לא מאות שקלים!
 4. בררו איזה מהספרים ברשימה הכרחיים לתחילת השנה ואילו להמשכה- ייתכן שתצליחו לדחות חלק מההוצאה לתקופה עתידית, כאשר הילד באמת יצטרך את הספרים.
 5. עודדו את הילד לשמור על הספרים במהלך השנה, על מנת למנוע אבידות, או נזקים אחרים שעלולים לגרום לרכישות חוזרות של ספרים עקב הפיכתם של הספרים הקודמים לבלתי שמישים.

 

והכי חשוב, זכרו, כי גובה ההוצאה על ציוד בית הספר והספרים לא מעידה דבר על טיב ההורות שלכם, ואם אתם יודעים שהתקציב שלכם מוגבל, אל תכניסו את עצמכם למינוסים רק בגלל שאתם חוששים להצטייר כהורים פחות טובים בעיניי ילדיכם. במקום לכרוע תחת נטל החובות, עשו שיחה פתוחה עם ילדיכם ונסו לעזור לו בלימודים בדרכים אחרות- תעזרו לו יותר בהכנת שיעורי בית, התעניינו בקשיים שיש לו בבית הספר ופשוט תנסו להיות שם בשבילו יותר.

אחרי הכל, לא סתם נאמר, כי כדי לגדל ילדים מוצלחים, עלינו לבזבז עליהם פי שניים פחות כסף ולהשקיע בהם פי שנים יותר זמן.

אז תבלו בזמן האיכות שלכם עם הילד, הוא יעריך את זה יותר מעוד סט טושים צבעוניים.

 

שלכם,

יוליה לוי, רו"ח

 

 

על הכותבת:
יוליה לוי,
מנהלת תחום "איפה הכסף" בפורטל אמאבא
רואת חשבון מוסמכת ויועצת לכלכלת המשפחה
מנחת סדנאות ומלווה משפחות בדרך להבראה כלכלית
yulia.levy.cpa@gmail.com | 052-3265132

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!