איך עושים את זה? 10 שלבים בדרך לעצמאות.

להקים עסק מהבית ולהמשיך לגדל את הילדים

המהפכה הפמיניסטית משנות השישים של המאה הקודמת שינתה את פני החברה בעולם המערבי. כיום, בעידן הפוסט פמיניסטי, עודנו, הנשים, משלמות מחיר על שרפת החזיות המפורסמת. אין ספק שאנחנו מברכות על שחרור האישה אבל מודות בכך שמעמדנו כיום הוליד לא מעט התמודדויות לא פשוטות- הצורך, הציפייה ואפילו הדרישות מאיתנו – בין אם הן מפורשות ובין אם הן מרומזות – לתפקד כאם למופת, אשת קריירה ובת זוג מכילה הן כמעט בלתי הגיוניות. כמעט כל אשה תזדהה עם התיאור הבא- שלושה ילדים, בישולים, ניקיונות, הסעות לחוגים, אירוח חברים, עבודה, פרויקטים, ארגון, חיים חברתיים, כבוד למשפחה ותמיכה בבעל. כל כך הרבה מוקדי עניין שדורשים את תשומת הלב ורק 24 שעות ביממה. נשמע לכן מוכר?

 

קריירה מהבית

מהפיכת המחשוב והאינטרנט של העשורים האחרונים יכולה להקל עלינו הנשים את העומס- אפשר בקלות בעזרת מחשב המאפשר תקשורת עם כל העולם להקים עסק ולעבוד מהבית. עבודה מהבית לאם לילדים מאפשרת הנאה מכל העולמות- את תוכלי לתרום לפרנסת המשפחה (מי יכול היום לחיות ממשכורת אחת?), את תוכלי לפתח את עצמך ולמצות את כשרונך ויכולותייך, יהיה לך נוח לגדל את הילדים ולטפל בכל המטלות למרות שאת לא תמנון עם שמונה זרועות וגם תרגישי מועילה ותשמרי על שפיות. נשמע כמו חלום? ובכן, חלום- אבל כזה שניתן להגשים. יותר ויותר נשים בישראל בוחרות בקריירה של עסק קטן מהבית שמאפשר להן לעבוד בשעות הנוחות להן, לתמרן בין הדרישות השונות ולהוריד את הבוס מהגב.

 

איך עושים את זה?

1. פותחים את הראש

הדבר הכי חשוב זה לא לפחד ולא לחפש מה עלול להשתבש. הפשילי שרוולים, ועשי עם עוד שתי חברות טובות, עם הבעל ו/או עם אמא BRAIN STORMING כדי לחשוב מה את יכולה לעשות. אל תפסלי מראש אפשרויות. אפילו מודעת דרושים שכותרתה הדפסת פליירים בתל אביב יכולה לטמון בחובה פוטנציאל להצלחה כבירה. גם אם אין לך נגיעה לתחום אל תפסלי אותו, האמיני בעצמך וביכולותייך וסמכי על יכולת הלמידה וההסתגלות שלך.

 

2. פותחים את האינטרנט

אחרי רשימת האפשרויות את מוזמנת להיכנס לאינטרנט ולחפש באתרים שונים, ברשתות החברתיות ובאתרי חיפוש עבודה משרות מהבית. ישנם הרבה אתרים המציעים עבודה לאימהות פרילנסריות- את יכולה להיות פרילנסרית ולתת שירותים בתחומים משתנים ולא רק בתחום ממוקד אחד.

 

3. מתמקדים

אם לא בא לך להיות "כולבויניקית" התמקדי בתחום אחד הקרוב לעולמך. את בטוח מוכשרת בכתיבה, או בעיצוב, בבישול, ברעיונות למתנות, בגידול ילדים, באמנות ועוד ועוד. יש לך כל כך הרבה אופציות לתפקד כעסק המעניק שירותים מסוימים, כגון, כתיבת תוכן, ייבוא מוצרים מיוחדים מחו"ל ושיווקם (כלי בית, מתנות, מדבקות קיר, תמונות), מכירת יצירות שלך בעצמך- תמונות, מוצרי נוי, תכשיטים או כל מוצר אחרת שאת יכולה ליצור ולשווק. את יכולה למכור תכשיטים, חרוזים, מזוזות וכל מה שרק תוכלי לדמיין. את יכולה גם להעניק שירותי בישול אם את חזקה בתחום הסירים, לעסוק בעיצוב ימי הולדת או באספקת קינוחים ודברי מאפה לאירועים. את יכולה גם לעבוד בעדכון אתרי אינטרנט, מתן שירותים הקשורים לעולם זה ואפילו טלמרקטינג מהבית אם אין לך כשרון מיוחד שבא לך לפתח.

 

4. אוספים מידע

הרעיון שתהגי בוודאי נהדר אבל כדאי לעשות סקר שוק קטן ולנסות בעזרת האינטרנט והתייעצות עם חברים- כאלה שמבינים וכאלה שקצת פחות על הצרכים, הכדאיות והתחרותיות. יש לך הרבה שיעורי בית. הביני מה נדרש ממך לשם פתיחה והצלחה של העסק ואולי כדאי לך להרחיב את ידיעותייך. כך, למשל, אם תרצי להיות מעצבת פנים, קורס קצר יכול לחזק את מקצועיותך.

 

5. עורכים חישובים

זהו השלב להחליט על כדאיות העסק. את צריכה לברר לעומק עד כמה העסק יהיה תובעני, כמה שעות ידרוש ממך, האם תוכלי לעמוד בכך ומהו הרווח הפוטנציאלי. אם למשל תחליטי לייבא מדבקות קיר מסין, תופתעי לגלות שמלאכת הייבוא וההתמודדות עם המכס הרבה פחות מאיימת ממה שדמיינת. זה ממש פשוט. אם מדובר בעסק שידרוש השקעה גדולה, כדאי לך לפנות לארגונים המעניקים ייעוץ לעסקים קטנים שיבנו לך תוכנית עסקית ויסייעו לך בצעדייך הראשונים כעצמאית.

 

6. יוצאים לדרך

לאחר שהחלטת על כיוון, עשית שיעורי בית ואת סגורה ונחושה, זה הזמן לפתוח את העסק. זה סתם נראה מפחיד. זו פרוצדורה קלה ולא מאיימת- התחילי כעוסק פטור, גשי למוסד לביטוח לאומי, למשרדי מע"מ ומס הכנסה וזהו את על הגל ויש לך עסק.

 

7. רוכשים ציוד

ארגני לך פינת עבודה נחמדה ונעימה בבית. זו תהיה הממלכה הפרטית שלך. אל תגזימי בהוצאות, רכשי רק מה שנחוץ, לאט לאט זה ישתפר.

 

8. מצמצמים עלויות

מתחילת הגיית העסק ולאורך כל פעולתו חשבי על חסכון. צמצמי עלויות, השקיעי בכמויות ציוד וסחורה קטנות ככל הניתן וכל מה שאת יכולה לעשות בעצמך וללא עלות- תעשי.

 

9. מתמקחים

בדרך שלך להקמת העסק תזדקקי ללא מעט נותני שירותים. אל תהססי להתמקח ולדרוש הנחות בהבטחה לשיתוף פעולה בעתיד. זכרי- כל שקל חשוב.

 

10. מתאזרים בסבלנות

הקמת עסק קטן מהבית משולה להריון ולידה. מי כמונו מבינות בעניין? כלכלי את צעדייך בתבונה, נשמי עמוק והתאזרי בסבלנות- הקמת עסק קטן איננה קשה ביותר, אבל היא בהחלט עלולה לקחת זמן. קחי בחשבון שיעברו אולי כמה חודשים עד שיכנס כסף ותראי פרות בעמלך. היערכי לכך מראש וכך לא תתייאשי באמצע הדרך.

 

 

שלכן,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!