המידע שריכזתי במאמר זה, חברות הענק בשוק הקוסמטיקה והטואלטיקה, היו מעדיפות שלא יהיה בידינו, ההורים.

בעקבות הכתבה ששודרה אמש (17/7/13) על תכשירים טבעיים שונים למניעת עקיצות יתושים, ועל אי יעילותם של רבים מהם, החלטתי לחלוק את המידע שצברתי, כאמא, כי אין כמו לימוד והכרות לפחות עם חלק מהחומרים על מנת לעשות מיון ראשוני ובסיסי בין המוצרים שבהם אנו רוצים להשתמש לבין אלו שננסה להמעיט בשימוש בהם.
 

אז... כיצד לזהות אלוורה איכותית?
 

חוק היצרן הבינלאומי

כשאתם חופפים לילדכם את השיער בשמפו אשר על האריזה מתנוססת תמונת אלוורה, או מתרחצים בסבון נוזלי אשר על אריזתו רשום באותיות של קידוש לבנה שהוא עשוי מאלוורה, האם גם אתם, כמוני, מאמינים שהבאתם את הבריאות והטבע גם לאמבטיה?!

כך גם אני האמנתי עד שגיליתי את חוק היצרן הבינלאומי אשר גורס כי מותר למתג המוצר עפ"י אחד מהרכיבים גם אם הוא שולי.

איפה נמצאת האמת? כמו תמיד, באותיות הקטנות, שם חייבים הרכיבים להיות רשומים מהכבד אל הקל.


מכיוון שישנו מידע זמין באינטרנט על ההשפעות של החומרים המרכיבים מוצרי קוסמטיקה טבעיים ושאינם טבעיים, ומכיוון שקיימים עשרות אלפי חומרים המוספים למוצרי הקוסמטיקה והטואליטיקה ואין אפשרות לפרט את כולם, בחרתי לצייד אתכם ההורים במספר כלים לבחינת המוצרים, טרם רכישתם.
 

1. לכל מוצר קוסמטי בשוק חייבת להיות רשימת מרכיבים על התווית שלו.

2. הרכיבים מופיעים על פי סדר ריכוז יורד במוצר. כך, הרכיב הראשון המופיע ברשימה נמצא במוצר בכמות הגדולה ביותר והוא למעשה החומר אשר גורם למוצר לעשות את פעולתו והאחרון בכמות הקטנה ביותר- עד כדי חלקי אחוז מן המוצר.

3. רשימות הרכיבים של מוצרים קוסמטיים מופיעים באנגלית, כאשר השם הבוטני של צמחי המרפא מלווה בשם העממי של הצמח וניתן לזהותו.

4. במקרה של חומרים מעשי ידי אדם השם הוא השם הכימי של המולקולה.

5. רכיבים המגיעים אחרי חומרי הבושם - שיופיעו תחת המינוח perfume fragrance, או - parfum יהיו בכמויות של 0.5% ומטה.

6. על פי ההגדרה המקובלת בענף הטואלטיקה, ריכוז הגבוה מ־0.5% נחשב לחומר פעיל.
 

צמח האלוורה

קחו לדוגמא את ג'ל האלוורה אשר מוכר כג'ל המרגיע עקיצות, פצעים, חתכים, אשר הוא מחטא ומאלחש. ג'ל שנמכר לרוב בצבע ירוק, למרות שבטבע, צבעו בכלל שקוף.

מכיוון שג'ל האלוורה ותכונותיו המרגיעות מוכרות כל כך, כל מוצר מתחום הקוסמטיקה והטואלטיקה ש"מכבד את עצמו" יוצא גם בגירסת "אלוורה".

האם תיארתם לעצמכם, שבמוצר שמתנוסס עליו ציור אלוורה, שעולה 4 שקלים יותר מאשר מוצר מקביל לו, ללא אלוורה, יהיה רשום ב"אותיות הקטנות" רכיבים לא פעילים: אלוורה?  כן, עד שלא רואים בעינים, קשה להאמין! (שם המוצר, שמור במערכת).

פעמים רבות השימוש בתמונות צמח האלוורה, נעשה על מנת להעניק למוצר הסופי את ההילה האיכותית של התועלות המיוחסות לג'ל האלוורה הטבעי.

ברור הרי כי האפקטיביות של המוצר היא פונקציה של החומרים הפעילים והרכב המוצר, וכי קיים הבדל מהותי בין הוספת אחוז אחד של תמצית אלוורה כאפקט שיווקי, לבין יצירת קרם על בסיס ג'ל האלוורה.

 
באישור משרד הבריאות?!

בכתבה שפורמה בידיעות אחרונות ב2008, כותבת שושנה חן:
על פי החברות המשווקות את המוצרים, הם פועלים באישור מוחלט של משרד הבריאות. מה שמרגיז בכל העניין הוא שהם צודקים. כולם אכן פועלים במסגרת החוק. משרד הבריאות אינו דורש מהיצרנים לחשוף את שיעור הצמחים באחוזים בתוך המוצר הסופי. המשרד אפילו לא בודק את ריכוזי התמציות הצמחיות בתוך המוצרים המוגמרים, אלא מסתמך על הצהרות היצרנים "יצרן של מוצר המכיל אלוורה או רוזמרין בכל כמות, גם אם היא שולית ביותר,יכול לציין זאת על גבי התווית," כך מאשרים במשרד הבריאות.

 
כיצד ניתן לדעת שהמוצר אשר ברצונך לרכוש, אכן מכיל ג'ל האלוורה כפי שהוא בטבע?

* מבחן הצבע: צבעו של ג'ל האלוורה במוצר, ממש כמו בטבע, הוא שקוף.

* מבחן הכמות: ברשימת המרכיבים -ג'ל האלוורה יופיע ראשון ויצוין עליו שהוא מיוצב -  stabilized)).

* מבחן האיכות (1): על המוצר יהיה רשום Alo Barbadensis Gel ולא-תמצית אלוורה/תרכיז אלוורה/ אלוורה מהעלה.

* מבחן האיכות (2): על המוצרים יצוין מספר הפטנט המעיד על ייצוב ג'ל האלוורה כפי שהוא רשום ברשם הפטנטים האמריקאי.

* מבחן האחריות: תינתן לך 100% אחריות לשביעות הרצון שלך מהתוצאות שלו.
אם לא תהיה מרוצה מהמוצר- כל כספך יוחזר.

 
לסיכום, היו ערניים – הגבירו את המודעות שלכם לגבי המוצרים בהם אתם משתמשים, הסתכלו ובדקו את המוצרים לפני שאתם רוכשים אותם. האם המוצר אכן עומד בדרישות שלכם, או שמא הוא מכיל חומרים שאינם רצויים לכם.

* נ"ב: באותה כתבה, ציינה שושנה חן את ג'ל האלוורה לצחצוח שיניים של חברת פוראוור, שעל מוצריה אני ממליצה, כמוצר אשר עומד מאחורי ההתחייבות- ושמרכיב האלוורה הפעילה הוא אכן הראשון.

 

על הכותבת:
סיון זילברשטיין
אמא ל- 3 ילדים קטנים, המחפשת עבורם את הטוב ביותר והטבעי ביותר בתוך העולם התעשייתי בו אנו חיים.
לאחר שנחשפתי למוצרי האלוורה הטבעיים הם הפכו להיות בית המרקחת הפרטי שלי ושל משפחתי לבעיות רבות שבעבר היו מטופלות עם תרופות. מצאנו פתרונות טבעיים באמצעות טיפול טבעי, ואף מניעה. מוצרים אלו פזורים ברחבי הבית ומשמשים את דיירי הבית חברים ומשפחה שהפכו ללקוחות נלהבים וכמוני, שינו את בית המרקחת הפרטי שלהם.
מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק: https://www.facebook.com/mazorforever.
לקבלת מידע נוסף בכל שאלה: http://www.mazorforever.co.il/?affid2=face .


עוד באותו נושא

מתיתיהו זייצ'יק הארנב

מתיתיהו הארנב מלמד אותנו לצאת לחצר בלילה, ובזכותו נגלה שהלילה דווקא די נעים, ובכלל לא שחור. לפעמים הוא אפילו כחול.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?