" />

הנה הוא פה "החופש הגדול" – שמונה שבועות תמימים ללא לימודים בבית הספר. בלחץ ובחרדה. איך דואגים שמה שבנינו לא יקרוס? מה נעשה כדי שלא ישכחו כל מה שלמדו?

אני מציעה לראות את החופש הגדול כהזדמנות גדולה ולא כאיום. יש פסק זמן מהמסגרת הכופה את ערכיה ואורח חייה הנקראת "בית ספר". בשבועות האלה הילדים יבנו את חייהם סביב הערכים שלהם, סביב מה שבעיניהם חשוב, סביב מה שהם אוהבים ומה שהם טובים בו.

וכאן מבחן החינוך – מה התלמיד בוחר לעשות כאשר ההחלטה היא בידיו? יש לפעילות מתוך החלטה אישית הרבה יותר משמעות מאשר הציות או ההרגל בתוך מסגרת כפויה.

זה הזמן ללמוד ולהתפתח במה שבאמת מעניין את הילד בדרך שמעניינת אותו. לחזק את החוזקות שלו ולאפשר לו לחוש מוצלח ויכול. כשהדימוי העצמי שלו יתחזק הוא יוכל ללמוד הכל.

למידה משמעותית מתוך חוויה.

נכון, יש מיומנויות שאם לא מתרגלים אותן משך זמן רב כל כך הן נשכחות. אבל חוברת עבודה היא לא הדרך היחידה ללמוד. אפשר ללמוד המון דרך משחקי מחשב, משחקי קופסא, משחקים בזמן נסיעה ובדרכים יצירתיות כאלה ואחרות.

את המוטוריקה העדינה אפשר לאמן לא רק באמצעות כתיבה בחוברת. הרבה יותר מהנה לאמן אותה בהשחלת חרוזים לשרשרת יפה, בנייה בלגו, אפיית עוגיות או תפירה.

זאת גם הזדמנות לאמן את המוטוריקה הגסה. משחקי כדור ומשחק במתקני שעשועים תוך היתלות על התקנים וטיפוס עליהם יעשו את העבודה מצויין.

ומה שיכול להתאים אפילו יותר לקיץ זה שחיה: ים ובריכה וכמה שיותר.

אני ממליצה להנהיג שעת קריאה. לנסות שתהיה כמה שיותר קבועה בסדר היום. קריאת ספר או אפילו עיתון שהופכת להרגל מפתחת את מיומנות הקריאה שהיא הבסיס לרוב מקצועות הלימוד. חשוב שהילד יבחר לקרא את מה שהוא אוהב כדי שהקריאה תיתפס כפרס וזכות ולא כמטלה או עונש. כדאי להצטרף לילד לשעת הקריאה ולהוות דוגמה אישית. שימו לב שהרבה פעמים כשמטיפים לילד לעשות משהו ובמקביל טוענים שאני המבוגר עסוק מידי בשביל זה, המסר לא עובר.

ללמוד מעיתון, מספר, ממשחק. ואם אפשר ללמוד עם אמא ואבא- עוד יותר טוב!

אם נצליח לחבק בשמחה את "ההזדמנות הגדולה" – להתחדש בעצמנו ולעודד את ילדינו להתחדש, לעשות מתוך הזדהות והחלטה ולא מתוך כפיה, לבנות שגרה ערכית שיש בה גם נתינה ולמידה נצליח גם ללמוד וגם ליהנות בחופש הגדול הזה.

 

חופשה מהנה,

 

 

על הכותבת:
יפעת דננברג - "כלים קשובים"
מנחת הורים ומאמנת ילדים ונוער
מומחית בעבודה עם המתמודדים עם קשיי קשב וריכוז
לאתר http://www.kelim-kshuvim.co.il/
הצטרפו אליי לפייסבוק    https://www.facebook.com/kelim.kshuvim

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?