החופש הגדול הגיע והילדים יושבים שעות מול המחשב. זה נראה שהם פה לידנו אבל האמת היא שאין לנו מושג איפה הם מסתובבים ברשת. פסיכולוג הילדים רועי ריבשטיין על גלישה בטוחה ואיך לשמור על ביטחון הילדים בעולם ללא גבולות.

גלישה בטוחה

לפעמים החופש הגדול עלול להיות קצת יותר מדי גדול. כשאנחנו היינו ילדים משמעות החופש הגדול הייתה לצאת מהבית לחצר או למגרש המשחקים, לסמוך על מכרים ולא לדבר עם זרים. היו גם סכנות אבל הן היו ברורות. הזמנים השתנו והיום הילדים נמצאים הרבה יותר בבית, מה שמעורר תחושת ביטחון מסוימת, אלא שבפועל, בעזרת האינטרנט הילדים הרבה יותר בחוץ ממה שנדמה. הם גולשים לעולמות רחוקים – לעתים רחוקים מדי.

 

הגיע הזמן להגן על ילדיכם מפני תכנים לא ראויים

נכון, אנחנו כהורים תמיד עוקבים ומפקחים, אבל הילדים יודעים זאת, ובואו נאמר את האמת – הם זריזים, חכמים ולומדים להסתיר את עקבותיהם במחשב. "היות והאינטרנט מעניק לילדים זמן בלתי מוגבל מול המחשב, סמארטפונים, טאבלטים ומגוון מדיות אחרות, ילדים היום חשופים לשלל חוויות ורוב הסיכויים שילד יגיע למקומות שהוא לא בשל להיחשף אליהם" מסביר פסיכולוג הילדים רועי רייבשטיין. "אלימות, פורנוגרפיה, חומרים שילד לא בשל ולא יכול להבין אותם כמו שאדם מבוגר יכול. במקרים מסוימים זה יכול להגביר או ליצור חרדה, ואפילו חוויות טראומטיות. ילדים יכולים לעשות דברים שכל אחד מאיתנו קורא עליהם בעיתונים כמו חרמות או חשיפת דברים אינטימיים, יש מי שנפגע מזה. כשילד נחשף למשהו קיצוני אין לו את הדרך לפרש ולהפנים אותו, להבחין בין שחור ולבן, בין מציאות ודמיון. העניין הוא שהילד יודע שזה סוד ולרוב אין גורם שיכול לתווך לו את זה".

 

מה אפשר לעשות כדי להגן על הילד?

הורים רבים מסתובבים עם התחושה: "לי זה לא יקרה והילד שלי מוגן". אין ספק כי הורים צריכים לגלות עירנות לגירויים אליהם נחשפים ילדיהם בגלישה באינטרנט. מצד אחד צריך לדאוג שהילד לא ייחשף לדברים שהוא לא בשל לראות. מצד שני, כיום כמעט הכל פתוח וחשוף ואם הוא לא יראה את זה בנייד של אבא הוא יכול לראות אצל חבר. קשה להגביל בצורה אבסולוטית אז חשוב להכין את הילד בכל מקום שאפשר, וכמה שאפשר למנוע ממנו להיחשף לחוויות  שהוא לא מוכן אליהן".

ואם גילינו שהוא נחשף לתוכן המיועד למבוגרים?

במידה שהוא נחשף למשהו שלא מובן לו, ואשר ככל הנראה גרם לו למצוקה רגשית, לרוב זה יתבטא בשינוי בהתנהגות. ילדים מסוימים נעשים מופנמים ואחרים תוקפניים יותר. חשוב להיות נוכח ורגיש לשינויים במצבי הרוח וההתנהגות שלהם. חשוב גם לדרבן אותם לשתף ממקום לא שיפוטי ובלתי מאשים. נניח וזה קורה מחוץ לבית, אז צריך לעודד את הילד שיבוא וישאל מה זה הדבר המפחיד או המרגש שהוא ראה. לא לגרום לו לפחד לבוא ולשתף את ההורה אלא לייצר סביבה מזמינה עם ביטחון לספר. הורים יכולים לנסות לפנות לילדים ביוזמתם ולשבור את "קשר השתיקה" בעניין, ולהסביר שאינטרנט זה מקור נהדר של מידע וכו‘ אבל שיש גם דברים שיכולים להיחוות כלא נעימים ולא מובנים, ושלא יהססו לפנות ולשאול את מי שהם מרגישים איתו בנוח (הורים, מורים וכו‘)".

 

הורים רבים נמצאים בקונפליקט: מצד אחד רצון לפקח ולעקוב אחרי הגלישה של הילד, ומצד שני תחושה לא נוחה מהחדירה לפרטיות שלו. איך מתמודדים עם זה?

"מנסים להגיע להסכמה עם הילד, שהדברים יהיו גלויים: מגדירים מראש שההורה יכול להיכנס למחשב ולראות ולהתעדכן איפה שהוא רוצה. הכל צריך להיות ברמה שקופה, שההורה לא ירגל בלי שהילד יידע. יש לייצר איזון בין הרצון של ההורה לדעת מה קורה בעולמו הפנימי והחיצוני של ילדו, לבין הזכות לפרטיות של ילדיו. בלתי אפשרי לפקח על כל מה שקורה אצל הילד, אי-אפשר להיכנס למחשבות שלו. אם תהיה רמה גבוהה מדי של ריגול וחודרנות והילד יגלה, בסוף הוא יצליח להסתיר את מה שהוא רוצה ומעבר לכך, הברית, האמון שקיים בין הילד להוריו יפגע. לכן עדיף להגיע עם הילד להסכמה - שהדברים לא ייעשו בצורה חשאית אלא בקשר ואמון מלא. כמובן שאם קיים חשד מבוסס לפעילות לא נאותה, כדוגמת הטרדה מינית או פעילות בעלת אופי מסוכן או מסכן, אזי אחריותו של ההורה במקרים קיצוניים אלו למנוע ככל שניתן פגיעה בילדיו".

 

בעידן בו הטכנולוגיה מביאה בעיות, לא צריך לסמוך רק על הצד הרגשי אלא גם להצטייד בפתרונות טכנולוגיים מתאימים המאפשרים גלישה מבוקרת ובטוחה לילדים.  שירותי סינון אתרים כאלה או אחרים מאפשרים להורים לשלוט ולראות היכן גולשים ילדיהם, לסנן את האתרים ה"רעים", להגביל גלישה למקומות אסורים, ולנטר אלימות מילולית ולשלוח התראות להורים. קיימים מגוון פתרונות מתאימים להורים שמעוניינים להיות יותר מעורבים. חשוב להכיר את התחום וליצור לילדים מרחב גלישה בטוח, כדי שהחופש שלהם יהיה גדול - אבל לא גדול מדי.

 

 

 

על הכותב:
רועי ריבשטיין, פסיכולוג ילדים


עוד באותו נושא

חורף - טיפים לחימום בית בטוח

החורף הביא עמו השנה ימים קרים וגשומים במיוחד, ואצל רובנו כבר פועלים במרץ התנורים, המזגנים, הרדיאטורים ומפזרי החום. הנה כמה טיפים חשובים לבטחון בחימום הבית.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!