במהלך הקיץ אנו מתבשרים לצערנו מדי שבוע ובעיקר בעיתוני הבוקר ביום ראשון על טביעה של פעוטות וילדים בבריכות שחייה ציבוריות ופרטיות, שאירעו במהלך סוף השבוע החם.

איך למנוע טביעה

בכל שבוע אסון נוסף מתרחש ועוד ילד מקפח את חייו או נפגע קשה מאוד מטביעה בבריכות השחייה.

 

ושאלות רבות נשאלות בהקשר זה:

מה הן הסיבות לכל אותן טביעות? האם ניתן למנוע אותן? האם הפתרון טמון בנקיטת אמצעי בטיחות קפדניים יותר כלומר בניית גדרות יותר גבוהות, כיסוי הבריכה, נעילת שערים וכו‘? או שמא הפיתרון טמון בהשגחה צמודה יותר?

התשובה לכל השאלות היא כמובן מורכבת מאוד וכנראה שיש צורך הן בהשגחה צמודה יותר והן בנקיטת אמצעי ביטחון והגנה, אך ישנה עובדה אחת מוכחת מעל לכל ספק והיא: ילד יכול להיות בטוח במים לפני גיל 3 שנים ללא שום קשר לנסיבות שבהן הוא מוצא את עצמו במים.

 

גדרות, שערים, מנעולים והשגחה הם פרמטרים שלא תמיד נותנים את האבטחה הדרושה. לצערנו ילדים קטנים ממשיכים לטבוע ולהיפגע בבריכות במלונות, בבריכות פרטיות, בקייטנות ובבריכות ציבוריות - לכאורה מקומות שבהם מודעים לצורך בנקיטת כל אמצעי הזהירות, הבטיחות וההשגחה על הילדים, ועדיין זה לא מספיק.

 

 

אז מה כן ניתן לעשות על מנת להפחית בצורה משמעותית את מספר הטביעות של ילדים קטנים בבריכות שחייה?

קיים קשר הדוק בין יחסו של ההורה למים לבין יחסו של התינוק (הילד) למים.

אז איך אנחנו כהורים מרגישים ומתנהגים בסביבת המים?

מפחדים ממים? דואגים, חוששים?

שימו לב שכאשר ההורה מרגיש לא בטוח במים, התינוק (הילד) מקבל מסר שהמים אינם מקום בטוח.

 

לא רוצים להעביר את הפחד הזה לילדים?

ניתן להיפטר מהפחדים והחרדות ולהפוך את ילדינו הקטנים לבטוחים במים, ללא פחד, בהרמוניה ובהנאה עצומה. הפתרון טמון באופן ההתנהלות שלנו ההורים עם ילדינו בסביבת המים, בתהליך שמתחיל מרגע היוולדם, החל משלב האמבטיה הראשונה.

כל תינוק נולד עם היכולת לצוף על פני המים בשעה שהוא שוכב רגוע, רפוי ומשוחרר. אין הוא זקוק לשום מתקן או אמצעי הצפה. עלינו ההורים ליצור את ההמשכיות הזו החל מרגע לידת התינוק ולדאוג שמערכת היחסים בין התינוק למים תמשיך להתקיים בהרמוניה ובזרימה.

והכל מתחיל כבר בימים הראשונים של האמבטיה וממשיך עם ההדרכה שלנו כהורים בגישה הנכונה לסביבת המים.

 

רחיצת התינוק באמבטיה הינה פעולה יום יומית, המתחילה עם הולדת התינוק, ולכן החשיבות הרבה בכך שהפעולה תעשה באופן הנכון והמדויק ביותר, אשר תוביל בסוף התהליך לילד אוהב מים, שמח רגוע ובטוח במים.

חווית רחצה נעימה ובטוחה לתינוק, תהווה חוט מקשר להמשך דרכו ותסייע לביטחונו ולבטיחותו בסביבת המים. האמבטיה היא החוויה המימית הראשונה של התינוק ולכן חשיבותה הרבה להמשך דרכו במים ולמעשה, "שעורי השחייה" הראשונים של ילדינו מתחילים מרגע לידתם, בשעה שאנו רוחצים אותם יום- יום באמבטיה.

 

מה יכול ללמוד הפעוט באמצעות משחק באמבטיה?

  1. הנאה ממים זורמים על כל חלקי גופו, כולל הראש והפנים.
  2. להכניס את פניו למים מבלי לבלוע מים.
  3. לצוף על הבטן ועל הגב.

כל אלה הינם למעשה הרגלי מים שהפעוט רוכש ובזכותם המעבר מהאמבטיה לבריכה יהיה טבעי, נעים וקל. לכן כל אמבטיה היא הזדמנות נפלאה לתרגול תוך כדי משחק.

 

אם נקפיד על אווירה רגועה ושהות נעימה במים, ללא אביזרים מגבילים ואמצעי הצפה, נאפשר לילד להכיר את תנועות הגוף שלו במים כך שכל ילד יפתח את התנועה הטבעית שלו במים. "התנועות הטבעיות" הן תנועות שמתפתחות ומשתכללות בתהליך חוויתי חיובי ומהנה אשר מותאם לשלבי התפתחותו של הילד.

"התנועות הטבעיות" הן היסודות לכל התנהלותו העתידית של הילד במים ואת היסודות יש לפתח ולהניח מהשלבים הכי ראשונים. לכן, חשוב ביותר לאפשר לילד התנסות שבה הוא יוכל להכיר ביכולות שלו במים ובכך לפתח עצמאות וביטחון ובעיקר להקנות לו את הכלים להסתדר במים בכל מצב.

 

 

אחרי שצברתי הרבה מאוד ניסיון הבנתי שלא התנועות עושות את הילד בטוח במים אלא החופשיות שלו, ההנאה והחיבור שלו עם המים. היעד העיקרי שלי בעבודה עם ילדים, בכל הגילאים, הוא להביא אותם למצב שהם בטוחים במים.

 

בברכת קיץ מהנה ובטוח,

 

 

על הכותב:
נועם רוגוב, מייסד נועמיים,
מורה ותיק לשחייה, הידרותרפיסט,
מומחה בעבודה עם הורים וילדים
והפיכתם לבטוחים ורגועים במים
טלפון 054-6699638 | דוא"ל noamayim@gmail.com


כדי להפוך את ילדיכם לבטוחים במים, צריכים להתקיים ארבעה מרכיבים עיקריים
: אהבה,הקשבה,תמיכה נכונה והדרכה. את שלושת המרכיבים הראשונים יש לכם כלפי ילדכם יותר מלכל מדריך שחייה אחר, יהיה אשר יהיה. את המרכיב הרביעי : הדרכה, תקבלו ממני.

הכנתי עבורכם ערכת הדרכה מקצועית, איכותית, מדהימה! המסבירה שלב אחר שלב בצורה פשוטה ומובנת, מלווה בצילומים חיים, הדגמה של ילדים, סרט DVD וחוברת הסבר מפורטת עם תמונות. באמצעות ההדרכה שלי, ללא צורך בכישרון או ידע קודם תוכלו להפוך את ילדיכם להיות בטוחים, רגועים ונינוחים במים.

קחו את האחריות והזכות שניתנת לכם לביטחון ילדכם בבריכה!


ועכשיו הנחה מיוחדת לגולשי אמאבא לכמה ימים בלבד:
ערכת ההדרכה במחיר 69 ₪ בלבד (במקום 108 ₪) כולל דמי משלוח!
שימו לב:
המלאי מוגבל, ההטבה בתוקף עד יום 10/7/13.
לרכישת הערכה להפיכת ילדכם לבטוח במים בעשרה צעדים לחצו כאן


אשמח לענות על כל שאלה! למי שיישם - תוצאות מובטחות .

 


עוד באותו נושא

טיפים לתזונת תאומים ואמהות בהריון לתאומים

אין ספק שהבשורה על הריון עם תאומים משמחת ומרגשת ביותר, ויחד עם זאת מלווה בהמון שאלות.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!