השבוע פורסם ב"גלובס" תחת הכותרת "הקופה הקטנה של הבנקים" מאמר המספר כיצד גורפים הבנקים הכנסות בסך 220 מיליון ש"ח בשנה עבור ביטוחי המשכנתא הנרכשים על ידם.

כלווים וכהורים בעצמנו, החלטנו להביא מאמר זה לפניכם ובו עובדות חשובות שכדאי לדעת על ביטוח המשכנתא והאפשרויות הרבות להוזלת עלותו והחסכון של מאות שקלים בחודש.

 

נתחיל מההתחלה – מהו ביטוח משכנתא?

ביטוח המשכנתא מורכב מביטוח חיים וביטוח מבנה והוא נדרש מכל לווה לצורך קבלת ההלוואה.

ביטוח החיים מבטיח לבנק שבמקרה של מוות של אחד או יותר מהלווים, יתרת התשלום עבור ההלוואה תשולם לבנק על-ידי חברת הביטוח.

ביטוח המבנה מבטיח כי במקרה של נזק שיגרם למבנה, גם הוא ישולם ויתוקן על-ידי זו. ביטוח המבנה מאפשר לכם גם ליהנות מכיסוי במקרים של סיכוני אש, התפוצצות, נזקי מים, שיטפונות, פגיעה על-ידי כלי רכב וכד’. במקרה שהדירה לא תהיה ראויה למגורים תפוצו גם בגין הוצאות שכר דירה למשך תקופת השיקום.

עד שנת 2005 ביטוח המשכנתא היה נרכש במעמד ההלוואה בבנק כמעט באופן אוטומטי. פקיד המשכנתא הוא ששיווק ומכר את הפוליסה ומרבית הלקוחות רכשו אותה במחיר הקבוע, ככתובה וכלשונה. הבנקים שניצלו את המצב גזרו רווחים של עשרות אלפי שקלים בזכות תעריפים גבוהים במיוחד.

השנה, בעקבות הוראה חדשה של המפקח על הביטוח, הוגבלו לראשונה עמלות הבנקים משיווק הפוליסות לביטוח המבנה בלבד, אולם העמלות לביטוחי חיים עדיין לא טופלו.

יחד עם העובדה שהרגולטור, שלא ממש אוהב את החיבור בין בנקאות לביטוח, הכתיב שהפוליסה שנמכרת בבנק תהיה פחות מקיפה (לבנק למשל אסור להציע בפוליסות ביטוחי צד ג’), הרי שיותר ויותר משפחות עוברות לפוליסות פרטיות דרך חברות הביטוח עצמן, בדרך הן גם חוסכות עשרות ואפילו מאות שקלים בחודש!

 

מלבד התשלום המוזל, אם אתם שוקלים לרכוש דירה או אם יש בבעלותכם דירה ואתם משלמים עבור ביטוח משכנתא, כדאי לכם לדעת את האפשרויות העומדות בפניכם:

  • באפשרותכם להקטין את סכום הביטוח מידי חודש, בהתאם להחזרי ההלוואה של הלווה לבנק. מידת הסיכון הולכת וקטנה ואין סיבה שהתשלום לא יקטן בהתאם.
  • באפשרותכם לבחור במסלול שבו סכום הביטוח נותר קבוע (מתאים להלוואה שבה מוחזרת הקרן רק בסוף התקופה והריבית מוחזרת באופן שוטף).
  • באפשרותכם לבחור את מסלולי הביטוח לפי סוגי ההלוואות שנלקחות מהבנק; לבחור בין מסלולים שונים המותאמים להלוואת בלון ושפיצר, לבטח מבוטח יחיד או זוג, לבחור בחבילה משותפת לביטוח חיים וביטוח מבנה בפוליסה אחת ולהוזיל עלויות.
  • באפשרותכם לרכוש סכום ביטוח הגבוה מיתרת ההלוואה בבנק ולחסוך בעלויות של רכישת פוליסה לביטוח חיים רגילה. במקרה פטירה, חלילה, סכום הביטוח הנותר לאחר תשלום יתרת ההלוואה בבנק יועבר למוטבים.
  • ניתן להחליף בכל זמן ביטוח משכנתא קיים בחברה אחת או בבנק בפוליסה משתלמת יותר באופן קל ופשוט (ואפילו תוך שעות).
  • החלפת הפוליסה למשתלמת יותר אינה כרוכה בעלות!
  • באפשרותכם לקבל הנחה של 100% בתשלומי הפרמיות בחודשיים הראשונים לביטוח.

 

אז למי פונים?

כאמור, בשנים האחרונות יותר ויותר נוטלי משכנתא מבינים כי פניה לחברות הביטוח תוזיל את עלויות המשכנתא שלהם באופן משמעותי. אולם המחיר, חשוב ככל שיהיה, אינו המדד היחידי לפיו כדאי לפעול. כמו בביטוחי בריאות, רכב ומקצועיים פניה לסוכן ביטוח אשר בקיא בסוגי הפוליסות מבטיחה לכם ליהנות ממחיר זול יותר, אבל לא פחות חשוב מכך – מפוליסה הכוללת את כל המרכיבים החשובים עבורכם ועבור משפחתכם.

 

שיהיה בהצלחה!

 

 

על הכותב:
דודו רווה – סוכן ביטוח מורשה
מנכ”ל דור ביטוחי בריאות למשפחה
http://www.dor-insr.co.il
אנו מזמינים אתכם לקבל ייעוץ חינם בנושא ביטוח המשכנתא בטלפון 073-7426633

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?