עונת הקיץ היא גם עונת מעברי הדירה. ועם המעבר לבית חדש חשוב לשים לב לכמה דברים בארגון חדר הילדים כדי שיהיה למתוקים האלו נעים וכייפי בחדר החדש והמקסים שלהם!

עונת הקיץ היא גם עונת מעברי הדירה. רוב ההורים מעדיפים, ובצדק, לבצע מעבר מורכב כל כך דווקא כשהילדים בחופשה מהמסגרות ויכולים להסתגל יותר בקלות לסביבה החדשה.

עם המעבר לבית חדש חשוב לשים לב לכמה דברים בארגון חדר הילדים כדי שיהיה למתוקים האלו נעים וכייפי בחדר החדש והמקסים שלהם!

 

חדר ילדים הוא מרחב התפתחות משמעותי עבור הילד שחי בו. דרכו הוא בונה וחווה את עולמו. החדר יכול להעשיר אותו, לעטוף ולהגן עליו או לחילופין לגרוע מחוויות החיים שלו. בפנג שואי מייחדים מקום חשוב לילדים, מפני שהם רגישים מאוד לתנועת האנרגיות סביבם, מסוגלים לזהות שינויים עדינים בזרימה ולהגיב עליה בעוצמה.

 

חדר מאוזן המותאם לצרכיו של הילד מספק לו סביבה תומכת, מפתח בו תחושת ביטחון עצמי, שליטה טובה יותר במתרחש סביבו ומשפר את יכולת הריכוז. בנוסף, זרימה טובה של אנרגיה מאפשרת לילד לחוש רגוע ושמח ושומרת על בריאותו.

שימו לב שאם איכות שנתו של הילד ירודה, או שאינו אוהב לשהות בחדרו זמן רב ומעדיף חדרים אחרים על פניו - קיימת סבירות גבוהה כי המצב האנרגטי בחדרו מצריך שינוי.

 

להלן כמה טיפים לעיצוב חדר ילדים מאוזן שיספק סביבה תומכת ויתאים לצרכי הילד.

  1. סדר: יש לסדר את חדר הילדים כך שלא יהיו בו צעצועים וריהוט מיותרים. כך האנרגיה תוכל לנוע בחופשיות ונמנע מהילד בלבול, עומס רגשי וקושי להתמקד. המלצה זו נכונה גם לגבי שולחן כתיבה מבולגן המקשה על חשיבה מסודרת ובהירה.
  2. חסימה: ארון או שידה המוצבים ממש בכניסה לחדר, יפריעו לכניסת האנרגיה. אם מתאפשר הדבר, שמרו על מרחק פנוי של לפחות מטר אחד מדלת הכניסה.
  3. נגישות: סידור נגיש של הריהוט מאפשר לילד לשלוט בחדרו, תורם להערכתו העצמית ולתחושת הביטחון שלו בעולמו הקטן. התאימו את הריהוט בחדר לגובה הילד, כך שיוכל להגיע בקלות לכוננית הספרים, לחלק העליון של השידה ולתיבת הצעצועים. בנוסף, הקפידו שהחפצים השימושיים לא יהיו רחוקים מהישג ידו, אלא במדפים התחתונים הנגישים עבורו. רצוי גם שאחת המראות בבית תיתלה בהתאם לגובהו ותשקף את כל גופו.
  4. צבעים: הימנעו משימוש רב בצבעים עזים, בוהקים או מנצנצים (אדום, כתום או צהוב) העלולים לעורר בילד פעלתנות רבה ואי שקט ולפגוע באיכות שנתו. על רקע גוון קירות בהיר ופסטלי תוכלו להוסיף תמונות, צעצועים ושאר חפצים ובכך לספק לילד את הנינוחות והרגיעה הנחוצים לשינה טובה, וגם את הגירוי החושי החיוני להתפתחותו. אם אתם יודעים מהו היסוד האנרגטי של ילדכם שלבו בחדר צבעים המחזקים אותו. ובכל מקרה קחו בחשבון שצבעי פסטל רכים, סדר ואזורי אחסון נגישים - יעניקו לילדכם תחושת שלווה וביטחון.
  5. מיטה: מקמו את מיטת הילד באיזור פנימי בחדר ולא בקו ישר מול הדלת. כמו כן, הצמידו את ראש המיטה לשני קירות כדי לספק לו תמיכה והגנה בעת השינה. לכל ילד יש כיווני שינה שטובים לו, הנקבעים בפנג שואי לפי תאריך הלידה. אם הדבר מתאפשר, כוונו את המיטה לאחד הכיוונים הללו.
  6. יסוד העץ: כדי להבטיח שינה שקטה רצוי לבחור במיטת עץ ולא מתכת, שהיא בעלת שדה מגנטי גבוה. בנוסף, רצוי שהמזרון והמצעים יהיו עשויים מחומרים טבעיים.
  7. לחץ ואיום: בחרו לילד חדר ללא תקרה מונמכת או קורות הבולטות מהתקרה. לחץ אנרגטי בעת השינה ותחושת איום עלולים להיגרם גם מתליית מאוורר מעל המיטה, מדפים עמוסי ספרים, מוביילים או גופי תאורה מעל לראש הישן.
  8. שני ילדים בחדר: מיטת קומותיים נראית אומנם כפתרון פרקטי עבור שני ילדים החולקים חדר אחד, אולם היא אינה בחירה יעילה, כי לילד הישן במיטה העליונה חסרה הקרבה לקרקע המקנה יציבות וביטחון, בעוד הילד במיטה התחתונה עלול לחוש לחץ בשל הגוש הגדול המאיים עליו ממעל. אם הדבר אפשרי, הפרידו בין המיטות וארגנו לכל ילד פינה אישית עם העדפותיו, טעמו וצרכיו המיוחדים.
  9. כסא: בעת הכנת השיעורים אל תושיבו את הילד בגבו לדלת הכניסה לחדר.
  10. תמונות וסמלים: מערכת הסמלים המקיפה את הילד משקפת עבורו צדדים שונים של המציאות, ומשפיעה בצורה מודעת ולא מודעת על עיצוב תפיסותיו, אמונותיו ורגשותיו. כל חפץ המצוי בחדר –  תמונה או צעצוע – נושא עימו סמליות שונה והתגובה הרגשית של הילד למסרים שהוא קולט סביבו יוצר אופי מסוים של אנרגיה. לכן, רצוי שיהיו בחדר סמלים, תמונות ומשחקים המבטאים שמחה ואופטימיות ומייצגים גדילה והתפתחות.

 

 

שיהיה מעבר קל וחדר ילדים נעים ומאוזן!

 

 

על הכותבת:
מאי בן פרין
יועצת פנג שואי לבתים ועסקים
ומטהרת אנרגיות במרחב
הטיפ מצא חן בעיניך? ניתן לקבל את כל סדרת הטיפים לבית נעים ואנרגטי בלינק הזה http://mychi.ravpage.co.il/tipim

 


עוד באותו נושא

הקשר בין עיצוב הבית לבין חוצפה של ילדים

אני רואה בתים רבים בהם חדר הילדים מרוהט ומאובזר על ידי טובי המעצבים ומראהו מרהיב, ובהשוואה אליו חדר ההורים די פשוט במראהו...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?