ספר חדש מאת עדי קוליק המספר על ילד להורים גרושים שמתגורר לסירוגין בשני בתים. הספר מעניק הדרכה והבנה למתרחש בליבו ובקרב חבריו.

שני בתים לאוהד

מדובר בספר פיוטי, מלא דמיון והומור על ילד מיוחד ושמח, על אהבה ועל חשיבות המשפחה. גם אם זו משפחה קצת שונה או אחרת, אין ספק שזו משפחה נהדרת.

 

העלילה עוסקת באוהד, ילד שמח ומלא דמיון, שאין לו רק בית אחד, אלא יש לו שניים: הבית של אימא והבית של אבא. הספר מתאר את השמחה בשני הבתים וכיצד אוהד מביט רק בחצי הכוס המלאה. יש לו את כל הדברים שהוא אוהב בשני הבתים. יש את הבית של אימא, שהתחתנה עם איציק המצחיק, שם נולדו לו אחיות תאומות וזהו בית עם רעש והמולה ולעומתו יש את הבית של אבא, שחי עם סיון הווטרינרית, שם אוהד הוא הילד היחיד ויש לו שקט והוא כמו נסיך.

 

"אוהד הוא ילד שמח ומיוחד, אין לו רק בית אחד – יש לו שניים וגם שתי גיטרות ושני זוגות אופניים. בוקר אחד בגן הילדים, כשבנה אוהד מגדל עם חבריו, שאל אותו גל: למה אבא ואימא שלך גרים בנפרד? איך זה שיש לך שני בתים ולא רק בית אחד? והאם להיות ילד שונה, זה עצוב במיוחד?" (מתוך הספר)

 

זהו ספרה הראשון של עדי קוליק (37), אם ל- 2 מכפר שמריהו, שניסיון החיים ואהבתה לבתה הובילו אותה לכתבו. עדי מספרת על ההשראה לכתיבת הספר "כאשר בתי הגדולה, לי, הייתה בת 11 חודשים, אביה ואני נפרדנו. לאורך כל תקופת הגירושין, הדבר החשוב ביותר שעמד לנגד עינינו היה, כיצד אנו שומרים על מערכת יחסים מספיק טובה, על מנת שלי תפגע כמה שפחות. לשמחתי, זכיתי בגרוש נפלא ואבא נהדר ומצאנו את הדרך לספק לה קרקע בטוחה ונעימה לצמוח בה, מקום בטוח בו גם אם אימא ואבא אינם יחד, אך הם עדיין חברים ועדיין משפחה! בחלוף השנים אני מביטה בה ובדרכה המקסימה והנפלאה לתאר את מציאות חייה באזני חבריה השואלים שאלות. לדוגמה: באחת החופשות נשאלה:"למה החבר של אימא שלך פה ולא אבא שלך, כיף לי שאבא שלי פה" וביתי המקסימה ענתה: "ולי יש שני אבות ולך יש רק אחד". זה היה הרגע בו החלטתי לכתוב!. היה לי גם חשוב להמשיך את חיי וליצור תא משפחתי חדש, הכרתי את שי, בן זוגי ונולד ללי אח מקסים בשם מיכאל".

 

אורית גנור-מילר, פסיכולוגית קלינית המתמחה בילדים ונוער כותבת בספר, כי "לעיתים קשה לנו, ההורים, להתמודד עם השאלות העולות לאחר קריאת הסיפור. שאלות שוודאי שמעתם בעבר והייתם מעדיפים להימנע מהן. בפועל, השאלות, כמו גם הספר, מאפשרות עיבוד נוסף של הנושא. זה בהחלט לא פשוט לדבר עם הילדים על נושאים, שאפילו עבורנו, קשים ומורכבים. לעיתים אנו חושבים שכדאי לא לפתוח את הדברים ושאם נתעלם, זה יעבור; אבל המציאות מוכיחה שצריך, כיוון שילדים כל כך רגישים אלינו, למתרחש סביבם, רגישים לכל שינוי. ספר הוא אמצעי נפלא דרכו ניתן להגיע לליבו של הילד מבלי שירגיש מאוים. הוא מאפשר מרחק, היות ומדובר בדמות אחרת (שלא תמיד זהה לדמותו של הילד) וכתוצאה מכך, נוצרת היכולת להתקרב ולגעת, לגעת באותם דברים שאם היינו מנסים להעלות אותם באופן ישיר היינו נדחים על הסף. לעיתים במהלך הקריאה, הילד מוצא נקודת הזדהות, שאליה הוא מתחבר ודרכה הוא יכול להביע את תחושותיו ולומר: "אני מרגיש לפעמים כמו אוהד". כך שגם אם הסיפור לא זהה לחלוטין למה שעובר עליכם או על ילדיכם, אין זה אומר שהקריאה לא תאפשר עיבוד נוסף של המשבר.  תחושת ההזדהות עם גיבור הסיפור מסייעת להפיג את הבדידות ואת תחושת השונות, תחושה שמופיעה פעמים רבות אצל ילדים שהוריהם עברו פרידה או גירושין".

 

עדי קוליק אומרת, כי "אם אתם מתגרשים, או התגרשתם, אינכם אוהבים זה את זה ומלאים ברגשות נקם הדדיים, אל תשכחו מי באמת חשוב. אתם אנשים בוגרים, מבינים, נאורים המסוגלים להתעלות על הכול בשביל ילדכם. למרות המצב, תנו לילדיכם, תמיד, להרגיש חשובים, נאהבים, להרגיש שאימא ואבא מכבדים זה את זו. למדו אותם להסתכל רק על הטוב, צרו להם משפחה אוהבת. זה העוגן האמיתי היחיד והחשוב ביותר בילדות. הביטחון הזה הוא הבטחת חייהם הבוגרים!"

 

שני בתים לאוהד מאת עדי קוליק, איורים ססגוניים: מירל גולדנברג, הוצאת הספרים גוונים.

להשיג בכל חנויות הספרים ודרך חנות ההוצאה ברחוב בר כוכבא 29 תל אביב או באתר: http://www.gvanim-books.com

 


עוד באותו נושא

חול המועד

הילדים נשלחו למשך שלושה שבועות לחופשה, ואין ברירה אלא להעסיק אותם. אבל עיסוקים מחוץ לבית עולים כסף, והרבה...

התגובות שלכם ...

חוות דעת

בשנים האחרונות יצאו לא מעט ספרי ילדים העוסקים בגירושין וגם בזוית המיוחדת הזו של ילד עם שני בתים, ועם כמות המשפחות שעוברות גירושין בימינו זה לא ממש מפתיע.

בספר "שני בתים לאוהד" אנחנו פוגשים את אוהד, ילד חמוד שהוריו התגרשו ויש לו כעת שני בתים: של אבא ושל אמא.

על אף הגירושין הכל ורוד בחייו של אוהד, הוא שמח ונהנה מהחיים בשני הבתים שלו ואפילו מסביר לחבריו כמה זה נחמד. היות והספר מיועד לילדים צעירים בגיל 3-4 שאולי נמצאים בתקופה קשה של גירושי ההורים שלהם אז אני מניחה שזה בסדר להניח להם ללמוד על בשרם את הצדדים הפחות נעימים שבהורים גרושים.

עוד דבר, הסופרת לקחה את הסיפור האישי של גירושיה שלה והתבססה עליו בכותבה את הספר. באופן אישי הייתי מצפה מספר ילדים שנכתב במאה ה 21 שיכיל טיפה יציאה מהקופסא, טיפה התייחסות גם למשפחות השונות מהקונבנציונאלי והמוכר, ואילו כאן מלבד נושא הגירושין ושני הבתים של אוהד, מציגה לנו קוליק בסך הכל שני בתים מאד שמרניים שבשניהם זוג החי במונוגמיה, משפחה חדשה ומאושרת של אמא-אבא-ילדים-חתול...

מה שכן אני חייבת לציין לטובה את האיורים הססגוניים של מירל גולדנברג שגורמים לילד להמשיך ולעיין בספר עוד ועוד ולא לרצות להניח אותו מהיד. מקסים.

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!