ילדכם מרביץ לכם? אתם לא לבד! אלימות של ילדים כלפי הוריהם היא תופעה מוכרת הקיימת בבתים רבים. מה גורם לכך ומה ניתן לעשות? על כך בכתבה שלפניכם.

ציורי ילדים ואלימות נגד הורים

נכון הדבר שאלימות בין ילדים לילדים היא תופעה שכיחה בהרבה מאלימות של ילדים כלפי הוריהם, אך עם זאת תופעה של ילדים המכים את הוריהם גם היא תופעה מוכרת שקיימת במשפחות רבות.

לרוב תהיה תופעה זו חלק מתופעות נוספות במשפחה כמו קושי בהצבת גבולות, ליברליות מוגזמת, קשיים ביצירת שגרה, ואפילו אלימות כזו או אחרת במסגרת המשפחה. פענוח ציורי הילדים נועד לסייע להורים להבין מה מקור ההתנהגות האלימה ולתת להם רעיונות כיצד להתמודד עמה.

 

 

נדב מתעלם מגבולות הדף

ציוריו של נדב (שם בדוי) בן השבע, משקפים סיפור שכזה. הוריו מתלוננים על כך שהוא מכה אותם אפילו ליד אנשים זרים. הסיבה למכה יכולה להיות פעוטה כמו שאלה שנשאל ושלא רצה להשיב עליה, כי לא הרשו לו דבר מה שרצה מאוד וכד‘.

המטרה באבחון ציוריו במקרה זה, הייתה למקד את המקור להתנהגות. בדיוק כפי שילדים רבים סובלים ממחלת חום אך לא כולם מסיבה זהה, כך גם בתופעות התנהגותיות כמו אלימות כלפי ההורים – יש ילדים שהמקור הוא קשיים בהבנת גבולות ויש כאלה שהמקור הוא איתותים למצוקה רגשית גדולה יותר.

אפשר לראות בציוריו של נדב דוגמא למזג הסוער והחזק המאפיין אותו בעיקר דרך הלחץ החזק שהוא מפעיל על כלי הציור. מעבר לכך, ניתן לראות כיצד שלא בהתאמה לגילו הוא מתעלם מגבולות הדף (בחלק הימני) אולי אפילו בדיוק כפי שהוא מתעלם מהגבולות שמנסים להציב לו הוריו. ההתבוננות על הציורים במקרה של נדב סייעה לבנות תכנית פתרונות מדויקת המותאמת לאופיו כמו גם לסגנון הביטוי של האלימות שלו.

במקרה זה האלימות נבעה מהצבת גבולות, אך במקרים של ילדים אחרים אין הסיבה דווקא זו.

 

מה עושים?

1. על פי רוב, ילד הנוהג באלימות מחקה בדרך זו או אחרת מבוגר אלים (מילולית או פיזית) הנמצא בסביבתו. מצד שני, מול כל ילד הנוהג באלימות ייתכן ועומד הורה המאפשר את האלימות הזו. כלומר, במידה וילדכם מפנה כלפיכם אלימות בדקו כיצד אתם מגיבים לאלימות זו? האם אתם מגיבים באלימות מצידכם? או שמא אתם מתקפלים ומאפשרים לאלימות להמשיך? במקרים האלה, אני ממליצה לפנות אל הילד במשפט קצר שחלקו הראשון אוסר את הפעולה: "אני לא מרשה להרביץ לי", וחלקו השני, במידה והתנהגותו הופסקה, הוא התייחסות אמפטית: "אני מבין שאתה כועס".

2. ציורי ילדים בכלל וציורי משפחה בפרט עשויים ללמד על האופן בו ילדכם חווה אתכם כהורים. למשל, אם צוירתם בקו חלש ואתם נמוכים יותר מגובהו של הילד המצייר, כדאי להמשיך ולבדוק האם כך הוא חווה אתכם ומה בהתנהגותכם מאפשר זאת.

3. בדקו, אולי ילדכם אינו מצליח להביע את עצמו כיאות ולכן פנה לדרך האלימה. חלק מהילדים מרביצים להוריהם, כאשר הם בעצם מבקשים לאותת להורה שהם אינם מקבלים את סמכותו ההורית – במקרים האלה, חשוב לעשות בדק בית ולבחון מהן הדרכים בהן אתם משיגים את הסמכות שלכם בבית? ברוב המקרים, כאשר הילד מתקשה בהבעה מילולית ניתן יהיה ללמוד יותר על עולמו באמצעות העולה מציוריו.

4. מעבר לזה, אם החשיבה המשותפת ביניכם כהורים לא יוצרת שינוי מהותי בשטח, אל תהססו לפנות להדרכת הורים ובשלב מתקדם יותר גם לטיפול רגשי. תהא הסיבה אשר תהא, אינכם צריכים לסבול בתפקידכם כהורים.

 

לסיכום, הכאת ההורה על ידי הילד היא בדרך כלל חוליה מתקדמת מאוד בשרשרת. בדרך כלל, לפני חוליה זו ניתן יהיה לראות בציורי הילד עדויות למתח כמו שימוש בלחץ חזק, צביעה דחוסה, מחיקות משחיתות וסימנים נוספים המעידים גם על השתלבויות חברתיות מורכבות וקשות. הכאת ההורה היא בעצם קריאה לעזרה, לאחר הרבה רגעים קשים.

 

 

על הכותבת:
מיכל וימר
תרפיסטית בהבעה ויצירה (M.A),
מחברת הספר: המדריך השלם לפענוח ציורי ילדים
http://www.todraw.co.il/

 


עוד באותו נושא

לא דברנו עוד על אהבה

"הוא אוהב אותה, והיא אותו.....זה נחמד.... זה נחמד...." אבל מה לעשות כדי לשמור על גחלת האהבה, אחרי הכל, "לא מוצאים אותה בחלונות הראווה....!"

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!