איך אפשר לשלוט בחשיפת הילדים למשחקי המחשב השונים? האם ניתן למדר אותם ולהחליט מה כן ומה לא? וכיצד נוכל לדאוג שילדינו לא ייחשפו לתכנים שאינם ראויים?

חשיפת ילדים למשחקי מחשב

הילדים שלנו נוטים לבלות יותר ויותר זמן מול המחשב- במשחקי מחשב, צפייה בסרטים או גלישה באתרים. האינטרנט, עם כל היתרונות שלו בתחום הלמידה והתקשורת, אינו בהכרח מרחב "בטוח" עבור ילדים. כיצד, אם כן, ניתן לדאוג לכך שהילדים שלנו לא יחשפו לתכנים לא ראויים, כגון משחקי מחשב אלימים?

 

תוכנות סינון

כיום קיימות מספר תוכנות סינון המאפשרות בקרת הורים. התוכנות מאפשרות להורים אופציות שונות: לחסום כניסה לאתרים עם תכנים שלא מתאימים לילדים, ליצור פרופילים שונים לילדים לפי הגיל שלהם, להגדיר את מידת הסינון הרצויה, לקבל היסטוריית גלישה באינטרנט, להגדיר באלו שעות או במשך כמה זמן מותר לגלוש באינטרנט, וגם אפשרות לכבות את תכנת הסינון כאשר ההורים גולשים במחשב. חלק מהתוכנות הללו הן בחינם וחלק בתשלום.

הורים רבים בוחרים בתוכנת סינון על מנת להיות רגועים יותר וליצור עבור הילדים גלישה "בטוחה" יותר. עם זאת, לתוכנות אלו יש גם כמה חסרונות: חלקן אינן מונעות גלישה כאשר האתר הוא בשפה העברית; הן עלולות לחסום גם אתרים שהם "בסדר" אם הן מזהות שם מילה אחת "בעייתית"; הילדים של ימינו מבינים במחשבים לא פחות מההורים, ואם הם ירצו הם יכולים למצוא דרך לעקוף את התוכנות. בנוסף, ההחלטה להשתמש בתוכנת בקרת הורים מעבירה לילד את המסר "אנחנו לא נותנים בך אמון". 

 

כיצד להחליט מה כן ומה לא?

בגדול, תוכנות הסינון יחסמו כניסה למשחקי מחשב אלימים ואתרים למבוגרים עם תוכן מיני – כלומר תכנים שנחשבים ל"לא ראויים" לילדים. בנוסף, התוכנות יכולות להגביל את מספר השעות המותרות לגלישה ביום.

באינטרנט קיים כיום מגוון רחב של משחקים לבנים ולבנות - חלקם משחקים לימודיים (יוצרים חווית למידה מהנה של חשבון, אנגלית ועוד או תורמים לפיתוח כישורים קוגניטיביים שונים), חלקם בעלי מסר חינוכי חיובי (קידום של איכות הסביבה, עזרה לבעלי-חיים ועוד) וחלקם משחקים שכוללים אלימות. לכן, כאשר אנחנו שואלים את עצמנו "כיצד משחקי המחשב משפיעים על ילדינו", התשובה תלויה בסוג המשחקים שהם בוחרים לשחק.

לגבי משחקי מחשב הכוללים תכנים אלימים, ישנה מחלוקת בנוגע להשפעה שלהם על הילדים. יש המאמינים כי משחקים אלו מעודדים התנהגות תוקפנית, מכמה סיבות: הילדים מזדהים עם הדמויות ומחכים את התנהגותם, בעקבות חשיפה מתמשכת לאלימות סף הרגישות מתקהה . גישה זו נתמכת ע"י מחקרים שנערכו בקרב ילדים ובני נוער ומצאו קשר בין התנהגות אלימה לבין שימוש במשחקי מחשב בעלי תוכן אלים. מנגד, יש הטוענים שמשחקי מחשב אלימים מאפשרים לילדים לפרוק אגרסיות ומתחים ובכך הם דווקא יסייעו להם להתנהג בפחות תוקפנות כלפי הסביבה. כאשר הילד אינו חווה קשיים בתחומים השונים של חייו (קושי ביחסים עם ההורים, קשיים חברתיים או קשיים בלימודים, או הימצאות בסביבה אלימה) האם הוא יאמץ לעצמו התנהגות אלימה רק בגלל שימוש במשחקי מחשב מסוימים? התנהגות אלימה היא לרוב סימן למצוקה של הילד. כך שאם אנו מגלים תוקפנות אצל הילד, לא מספיק לשלוט בחשיפה שלו לתכנים באינטרנט, אלא גם צריך לחפש את המקור למצוקה ולבדוק כיצד ניתן לתמוך בילד.

האם בכל זאת נרצה להגן על הילדים שלנו מחשיפה לתכנים מסוימים ולאלו תכנים? בסופו של דבר מדובר בהחלטה אישית שלכם כהורים, שמבוססת על השקפת העולם שלכם וגם על בחינת המצב של הילד עצמו.

 

להשפיע באמצעות דיאלוג עם הילדים

חלקנו לא נרצה להשתמש בתוכנות בקרת הורים, על מנת שלא לתת לילדים שלנו את הרושם שאנחנו עוקבים אחריהם ולא סומכים עליהם. במקום זאת, נוכל לנסות להשפיע על סגנון הגלישה שלהם באינטרנט באמצעות תקשורת עם הילדים. כך נוכל להשיג מהם הבנה ושיתוף פעולה, במקום "שליטה" על התכנים באמצעות כפייה. נוכל להתעניין באלו משחקי מחשב הם אוהבים לשחק, להסביר להם מדוע אנחנו לא רוצים שהם ישחקו במשחקים מסוימים וגם לוודא שהם מבינים את ההבדל בין התנהגות ב"עולם המשחק" לבין התנהגות במציאות.

כמו כן, נוכל להכיר להם משחקי מחשב בעלי מסרים חיוביים ולעודד אותם בכיוון זה, או לעודד אותם ליצור תחומי עניין נוספים אשר יפחיתו את שעות השימוש במשחקי מחשב. באופן אופטימלי נגיע אתם להסכמה, אך ניתן גם לקבוע גבולות: “במשחק הזה אני לא מרשה לשחק" או "מותר לך לשחק במחשב רק שעה ביום" (ולהסביר למה).

 

בסופו של דבר, הדרך היעילה ביותר לחנך את הילדים היא באמצעות דוגמא אישית.

אם הילדים יראו שההורים משתמשים בדפוסי תקשורת אלימה, זה לא יעזור אם במקביל יטיפו להם נגד אלימות. האלימות הגיעה לסיפורי ילדים- הנסיך נלחם בדרקון, פיטר-פן נלחם בשודדי הים... אך האלימות מושרשת גם בחלק גדול מתחומי החיים שלנו: אנחנו רבים עם בני/בנות הזוג שלנו, אוכלים מוצרים שכרוכים בהרג וסבל של בעלי-חיים, משתפים פעולה עם זיהום סביבתי, כובשים שטחים, "כובשים" נשים, בונים "חומת הפרדה" בינינו לבין השכנים שלנו ועוד. חינוך הילד לאי אלימות יכלול גם מודעות לתחומים אלו.

 

 

שלכם,

צוות אמאבא

info@imaba.co.il

 


עוד באותו נושא

ילדים במרחב המוגן

בעקבות החרפת המצב הבטחוני עונה פסיכולוגית הילדים גילת מלכאן סטיקלרו לשאלות נפוצות שמתעוררות בקרב הורים...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!