במהלך ההריון הגוף עבר שינויים דרסטיים, מבחינה פיזית והורמונלית. גם הלידה היא טראומה עבור שרירי הבטן ורצפת האגן

עיצוב הגוף- פילאטיס או יוגה?

מה מתאים לך לצורך חזרה לגזרה אחרי הלידה - והאם הגוף באמת חוזר למצבו הקודם?

 

במהלך ההריון הגוף שלך עבר שינויים דרסטיים, מבחינה פיזית והורמונלית. הלידה עצמה יכולה להיות חוויה מדהימה אך גם מעין טראומה עבור שרירי הבטן ורצפת האגן. תשעה חודשים היית גאה בבטן שלך שהלכה וגדלה, אך אחרי הלידה הבטן נותרה ריקה ואת רוצה לחזור מהר ככל הניתן לגזרה שלפני ההריון. אולי זה עוד יקרה, אך זה לא יקרה ביום אחד (אלא אם כן בחרת בניתוח מתיחת בטן). במקרה של לידה רגילה, ששת השבועות הראשונים צריכים להיות מוקדשים להתאוששות מהלידה, ובמקרה של ניתוח קיסרי בין 8 ל-12 שבועות. בהמשך, ניתן להתחיל בהדרגה עם פעילות גופנית, תוך כדי שאת קשובה לגוף שלך ובאישור רפואי.

על מנת לחזק את שרירי הבטן ושרירי רצפת האגן ולהוריד את הקילוגרמים המיותרים ניתן לבחור בסוגים שונים של פעילות ספורטיבית, לדוגמה יוגה או פילאטיס. חשוב לבחור פעילות שאת אוהבת ושתוכלי להתמיד בה לאורך זמן. כמו כן, על מנת לא לגרום נזק לגוף יש לעסוק בפעילות גופנית בליווי צמוד של אנשי מקצוע אשר הוכשרו לעבוד עם נשים אחרי לידה. את הפעילות הגופנית יש לשלב יחד עם תזונה נכונה- מומלץ לפנות לתזונאית לקבלת תפריט שיתאים לך.

 

פילאטיס אחרי לידה

מכונים שונים מציעים שיעורי פילאטיס לנשים אחרי לידה, כמובן לאחר תום תקופת ההתאוששות. השיעורים הם בקבוצות קטנות ובהמשך תבנה לכל אישה תכנית אישית. ישנה אפשרות להגיע יחד עם התינוקות. המטרה היא לתמוך בחזרה לאיזון גופני לאחר לידה, להגמיש ולחזק את הגוף- לעבוד על שיקום רצפת האגן באמצעות חיזוק שרירים וכמו כן מתיחה וחיזוק שרירי בטן לחיטוב הגזרה, לשחרר מתחים ולמצוא יציבה נכונה. חלק מהמכונים משלבים גם ייעוץ תזונתי.

 

יוגה לאחר לידה

יוגה הוא אמצעי נוסף לשיקום הגוף לאחר לידה. מקור היוגה בהודו והיא משלבת תרגול גופני יחד עם תרגילי  הרפיה ונשימה. ההשפעה היא על הגוף ועל הנפש- הגוף הופך להיות יותר חזק, גמיש ויציב; הנפש שלך תהיה יותר מאוזנת ורגועה.

תרגול יוגה שמותאם לך אישית יכול לסייע לך בהרבה יותר מחיטוב הגזרה. למשל: תמיכה במקרה ונוצר חוסר איזון במערכת העיכול בעקבות ההריון והלידה, טיפול בבצקות ברגליים, שיקום רצפת האגן, הקלה של תופעות כגון מצבי רוח דיכאוניים אחרי לידה ועוד. בנוסף, תרגול יוגה יכול לסייע לך לחיים יותר רגועים, עם יותר יכולת ריכוז ויותר מודעות עצמית.

 

האם הגוף באמת יחזור למצבו הקודם?

במקרים רבים לא. פעילות גופנית יכולה לסייע לך להגיע למצב בו מערכות הגוף משתקמות אחרי הלידה ואת מרגישה נוח עם עצמך ועם ממדי הגוף שלך. אך זה לא בהכרח אומר שהגוף שלך יחזור בדיוק לגזרה שלפני ההריון. חשוב להבין שבכל מובן שהוא חייך לא חוזרים להיות כפי שהיו. את כעת בשלב אחר בחייך כאישה, יותר בוגרת, יותר שלמה ומלאה, ובמילה אחת- אימא. אם הצלחת לחזור לגזרה שרצית-יופי, אם לא קבלי את עצמך במצב החדש באהבה. לכל שלב בחיים יש את היופי שלו, ואת הזמן לא ניתן להחזיר אחורנית. המשיכי להתמיד בפעילות גופנית ולשמור על תזונה נכונה, לא רק בשביל הגזרה אלא גם למען בריאותך הפיזית והנפשית. זכרי שאת יפה כל עוד את מאמינה שאת יפה.

 

 

ושיהיה במזל טוב!!

 


עוד באותו נושא

איך לחזור למראה הזוהר אחרי הלידה

במהלך ההריון ולאחר הלידה אנו מתמודדות עם שינויים רבים, המשפיעים ומשנים את המראה החיצוני שלנו. ד"ר זהבה לבר, מומחית לרפואת עור ודרמטולוגיה קוסמטית, מציעה טיפים...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!