חולמים לקום אל בוקר אירופאי אפרורי או לארוחת בוקר אמריקאית טיפוסית? לשמוע את הילדים מקשקשים בשפה זרה?

חולמים לקום אל בוקר אירופאי אפרורי או לארוחת בוקר אמריקאית טיפוסית? לשמוע את הילדים מקשקשים בשפה זרה, לראות עולם, להנות מקידום ולחיות חיים אחרים, ולו לתקופה?

ישראלים רבים בוחרים בשנים האחרונות לצאת לתקופה של רילוקיישן מטעם העבודה, ועוברים לגור בארץ אחרת עם הילדים. מעבר משפחתי לחו"ל מצריך התארגנות והיערכות מוקדמות, ומלבד האריזות והפרידות יש להקדיש תשומת לב רבה לתהליכי השינוי והמעבר שחווים הילדים, לחשוב על הסתגלות המשפחה לסביבה החדשה, וכמובן לנושאי הדיור, החינוך והבירוקרטיה השונים.

 

כיצד להכין את הילדים לנסיעה

בשנים האחרונות מתרחבת תופעת הרילוקיישן - "מיקום מחדש", ולמעשה - מעבר לארץ אחרת לשם עבודה, לימודים או בשירות המדינה. המעבר לחו"ל הינו תהליך מורכב, שבבסיסו פרידה מן הסביבה וההרגלים המוכרים והתמודדות עם שינויים רבים: שפה זרה, תרבות אחרת, קודים חברתיים חדשים, נורמות והרגלים שונים ועוד. לצד היתרונות וההזדמנויות החדשות, עשויים חלק מבני המשפחה לחוות את המעבר כקשה ולחוש תחושות של ניתוק, עצב, אובדן ובלבול. מחקרים שונים מראים כי לילדים בגילאי הגן קל יותר להסתגל ולהתאקלם מאשר לילדים בגילאי בית ספר. על כן מומלץ להכין את הילדים לנסיעה מבעוד מועד, ובמשך תקופה ארוכה. שתפו את הילדים בהחלטה על העתקת המגורים ובסיבות לה, וכן בתכניות ובאופן שבו עומדים להיראות החיים החדשים. הראו להם תמונות של הבית המיועד, של בית הספר ושל סביבת המגורים הקרובה. כדאי להקנות לילדים ידיעה בסיסית או אף יותר מכך בשפת הארץ אליה אתם נוסעים, או בשפת הלימוד בבית הספר (במקרה שאתם נוסעים למשל למדינה אירופית או אסיתית והילדים עומדים ללמוד בבית ספר דובר אנגלית).

 

ענייני דיור וחינוך הילדים

אף שבמדינות רבות ניתן להסתדר עם השפה האנגלית, אם אתם נוסעים לתקופה ארוכה, כדאי להשקיע וללמוד את השפה המקומית מבעוד מועד. מבחינה חברתית, זכרו כי אם ילדיכם נמצאים במסגרות חינוכיות, נוצרות בהן חברויות ומערכות יחסים, שמתפתחות לעתים להיכרות וידידות בין ההורים והמשפחות. בעידן האינטרנט, ניתן לחפש עוד לפני הנסיעה מידע אודות הקהילה הישראלית והיהודית בארץ היעד, וליצור קשרים מוקדמים בעזרת רשתות חברתיות כמו פייסבוק. דרך מכרים במקום, ניתן לברר אודות מסגרות החינוך הקיימות, טיבן ותנאי הלימוד בהן, וכך לבחור עבור הילדים ולהירשם מבעוד מועד. גם בענייני דיור, האינטרנט מקל על העניינים, וניתן לאתר דירה או בית בעזרת אתרי אינטרנט, חברים ומתווכים וירטואליים. חברות המתמחות ברילוקיישן יכולות לסייע במציאת בית מגורים וכן בהכנת הבית לחיי משפחה, מבחינת ריהוט, מכשירי חשמל וביטוחים.

 

ביטוחים ובריאות

כאשר מדובר בנסיעה משפחתית, יש לערוך ביטוח בריאות, לכל בני המשפחה, כדוגמת ביטוח רפואי לישראלים בחו"ל, וזאת על מנת שלא תמצאו עצמכם לא ערוכים בעת משברים בריאותיים. במדינות שונות חלים הסדר ביטוח מקומיים שונים, ועל כן, מלבד הביטוח הישראלי, מומלץ לדאוג לביטוח מקומי מתאים. כך למשל, ישנן מדינות אירופיות בהן החוק קובע כי ילדים מתחת לגיל 18 מכוסים באופן מלא ובחינם, אם להוריהם יש ביטוח בריאות. ילדים זקוקים לעתים תכופות למעקב ולטיפולי שיניים - בררו האם הביטוח המקומי כולל רפואת שיניים ואם לא, דאגו לביטוח ייעודי המכסה את התחום.כמו כן, אם אתם נמצאים בשלבים של הרחבת המשפחה ומצפים להריון או ללידה, בדקו מהן הזכאויות לנשים בהריון בארץ אליה אתם עוברים - ישנן ארצות בהן נשים זוכות להטבות ותנאים מסייעים שאינם מוכרים בארץ כדוגמת סיוע במשק בית לאחר הלידה, ביקורי אחות או אנשי צוות רפואי לאחר לידה, הדרכת אמהות, סיוע בטיפול בילוד בשבועות הראשונים ועוד.

 

עניינים בירוקרטיים שונים

אם המעבר לחו"ל הינו בתהליך של רילוקיישן והעסקה על ידי מעסיקים זרים, ניתן לבדוק בשלבי המשא ומתן הראשוני אפשרות למימון מלא או חלקי של שכר דירה, הוצאות רכב ותחבורה, מסגרות חינוך לילדים - גנים ובתי ספר, טיסות לחופשות מולדת בארץ ועוד. שימו לב כי במדינות רבות ישנן חברות מקומיות המעניקות סיוע ושירותים בתהליכי מעבר משפחתיים ודואגות להסדרת מסמכים ועניינים בירוקרטיים וטכניים עבורכם.באשר לאישורי עבודה וויזה, בכל מדינה בעולם מדיניות אחרת כלפי ישראלים. את הבירור הראשוני מומלץ לערוך עם החברה המעסיקה או זו שתעבדו עבורה. באשר להתניידות ונהיגה - ישנן מדינות בהן רשיון הנהיגה הישראלי תקף או תקף לתקופה קצרה שבה עליכם לדאוג להחלפתו ברשיון מקומי, וישנן מדינות (למשל באפריקה) בהן תצטרכו להמיר את הרכב המשפחתי ברכב חברה עם נהג צמוד.

 

 

ושיהיה בהצלחה!

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?