שבעה שבועות אחרי פסח, זוכים הילדים שלנו לחופש נוסף מהגנים ובתי-הספר. כהורים, המשמעות העיקרית לכך היא...

חג שבועות - מה הוא מסמל?

ואיפה כדאי לחגוג אותו?

 

שבעה שבועות אחרי פסח, זוכים הילדים שלנו לחופש נוסף מהגנים ובתי-הספר. כהורים, המשמעות העיקרית לכך היא שעלינו ליצור תכניות לחג עבור הילדים...

בנוסף, מעניין לדעת מה מסמל חג זה, שבו מתלבשים בלבן, אוכלים מאכלי חלב ומביאים ביכורים? חג השבועות הוא אחד משלושת הרגלים (סוכות, פסח ושבועות) בהם בני-ישראל היו עולים אל בית המקדש בירושלים. לחג השבועות משמעות כפולה: חג מתן תורה וגם חג חקלאי.

 

חג מתן תורה

בחג שבועות אנו חוגגים את מתן התורה במעמד הר סיני, אשר התרחש שבעה שבועות לאחר יציאת מצריים. התורה היא למעשה מערכת הכללים שעל-פיהם אנחנו מצווים להתנהג, הן כלפי "האלוהות" והן ביחסים בין בני-אדם. מדוע שם החג הוא "מתן" תורה ולא "קבלת" תורה? כי אלוהים נתן לנו את התורה אך אנחנו עדיין לא הצלחנו לקבל אותה וליישם אותה. בחג השבועות קיים מנהג של לימוד תורה כל הלילה, וזאת על מנת ליצור תיקון לכך שבזמן מתן תורה בהר סיני בני ישראל "נרדמו". אם יציאת מצריים בפסח מסמלת את תחילתה של החירות הפיזית, חג מתן תורה מסמל את תחילתה של החירות הרוחנית של עם ישראל.

 

חג הקציר

חג השבועות מסמל את סוף תקופת הקציר. זהו סוף האביב ותחילת הקיץ. סיימנו מחזור של זריעה, גידול וקציר וכעת הזמן ליהנות ממה שקצרנו, להודות על כך וגם לחלוק את השפע עם מי שאין לו. בעבר היה נהוג להביא לבית המקדש ביכורים (ראשית התבואה) משבעת המינים בהם התברכה הארץ: חיטה, שעורה, גפן, תאנה, רימון, זית ודבש תמרים. הביכורים היו עבור הכוהנים ובנוסף היה נהוג לתת מעשר מהתבואה לעניים. חג השבועות בא להזכיר לנו את החיבור לאדמה, את החשיבות להביע הכרת תודה על השפע בחיינו ולחלוק את מה שיש לנו עם מי שיש לו פחות. בשבועות נהוג לקרוא את מגילת רות, שבנוסף לקשרו לקציר ולתמיכה בעניים מסמל סולידריות בין נשים ואת יכולתן של נשים לקחת אחראיות על חייהן.

 

איפה כדאי לחגוג את שבועות?

אם אתם מגדלים ילדים בסביבה עירונית, חג שבועות הוא הזדמנות להראות להם שעגבניות גדלות בשדה ולא על מדפי הסופרמרקט. מגוון קיבוצים ומושבים ברחבי הארץ עורכים תהלוכות וטקסי ביכורים, בשילוב עם מופעי ריקוד ושירה או הפעלות לילדים. חלקם פתוחים לקהל הרחב להצטרף ולהשתתף בחגיגות בעבור תשלום, למשל: משק ברזילי, באר טוביה, קיבוץ צובה, קיבוץ עין-שמר ועוד. אם יש לכם חברים או קרובי משפחה בקיבוץ או במושב, כדאי לבדוק מה קורה אצלם השנה.

בנוסף, סוף האביב הוא תקופה טובה לצאת אל הטבע לטיולים משפחתיים. מזג האוויר עדיין לא חם מדי ועדיין אפשר ליהנות מסוף הפריחה ומשפע של נחלים זורמים בשמורות טבע שונות ברחבי הארץ. בחלק מהגנים הלאומיים אף מתקיימות הפעלות לילדים, למשל: גן הלאומי אשקלון, גן לאומי ירקון, שמורת נחל תנינים, גן לאומי בית גוברין ועוד. זאת הזדמנות עבור הילדים לגלות כיצד גרגיר החיטה הופך ללחם שנאפה בטבון.

אפשרות נוספת היא לתכנן עבור המשפחה נופש בשבועות. מגוון מלונות מציעים דילים לקראת חג השבועות. ברוח החג המסמל את החיבור מחדש לאדמה, ניתן לבחור מקומות לינה אשר עומדים בקריטריונים של תיירות אקולוגית בישראל.

 

חג שמח!!

 


עוד באותו נושא

ספרים רבותי ספרים...

ישנם ילדים שקשה להם לקרוא, בייחוד בכיתות הנמוכות שמתחילים ללמוד לקרוא. איך אפשר לעודד את הקריאה של ילדינו?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!