כמעט כל אישה שילדה מוטרדת מהשאלה – איך ייראה הגוף אחרי הלידה?

מתיחת בטן אחרי לידה

דעי בפני מה את עומדת

 

כמעט כל אישה שילדה מוטרדת מהשאלה – איך ייראה הגוף אחרי הלידה?

יש נשים שנאבקות לחזור לגזרה שלהן, יש מי שמצליחות לעשות זאת בקלות יחסית. כך או כך, בדרך כלל ככל שיש יותר הריונות ויותר לידות, כך הדרך חזרה לגזרה המקורית הופכת להיות מאתגרת וארוכה יותר.

החזרה הטבעית של הגוף למצבו ה"רגיל" עלולה לקחת מעט זמן – בין כמה חודשים לכמה שנים. על פי רוב הגוף אינו חוזר לחלוטין לצורתו המקורית, וזאת מכמה סיבות. אחת הסיבות היא שאת השרירים אפשר לחזק ולמצק, אך העור, שנמתח בהריונות, עלול להיוותר מדולדל גם אם השרירים שתחתיו הדוקים וחזקים.

יש נשים שהבעיה הזו אינה מטרידה אותן במיוחד, ויש מי שהתמזל מזלן ואצלן התופעה אינה בולטת. אך אם את מוטרדת מכך ומחפשת פתרון לבעיה, תוכלי לשקול ניתוח למתיחת הבטן. מדובר בהליך המתבצע על פי רוב בהרדמה מלאה. במסגרת ההליך עורך המנתח חתך רוחבי בחלק התחתון של הבטן, מירך אל ירך, וחתך נוסף סביב הטבור. העור מופרד משרירי הבטן, והשרירים (הישרים ולפעמים גם האלכסוניים) מהודקים על ידי תפירתם זה לזה, תוך כדי הצרה של קו המותן. לאחר מכן העור נמתח ונתפר למקומו החדש, ועודפי העור מוסרים.

 

האם מתאימה לך מתיחת בטן?

יש כמה דברים שכדאי לך לקחת בחשבון אם את שוקלת מתיחת בטן:

ההיריון הבא. אם את מתכננת היריון נוסף בטווח הקרוב, כדאי לדחות את מתיחת הבטן, שכן ההיריון יבטל את תוצאותיה. בהקשר הזה, אמנם אפשר לעבור מתיחת בטן זמן קצר יחסית אחרי הלידה (כחודש), אך לעתים כדאי לשקול התחזקות ושיקום מהלידה לפני שניגשים להליך כירורגי. פסק הזמן הזה גם יאפשר לך לשקם את שרירי הבטן ולהחזיר את הגוף למצב טוב ולכושר. לא חייבים לחכות עד ש"סוגרים את הבסטה", כלומר עד תום ההריונות והלידות, אך בהחלט מומלץ לשקול היטב את התזמון של ההליך מבחינה זו.

תקופת ההחלמה. אם את מטופלת בתינוקות ובילדים קטנים, או אם את מרגישה חלשה מסיבה כלשהי, מומלץ לדחות מעט את ההליך. אמנם ניתוח זה לא נחשב לקשה, אך הוא בכל זאת נערך בדרך כלל בהרדמה מלאה ומחייב תקופה של החלמה, הכוללת איחוי טבעי של התפרים.

מה ההליך אינו מספק. כאמור מתיחת בטן מסייעת למתיחה של עור ולסילוק של עור הודף, וכן להידוק מה של שרירי הבטן. עם זאת, אין באפשרותה לחזק את השרירים – מה שחשוב תמיד, ובמיוחד לאחר לידות והריונות. משמעות הדבר היא שגם אם בחרת לעבור מתיחת בטן, יש להקפיד ללוות את הבחירה באורח חיים נכון שיתמוך בגוף שלך ובשיקומו: פעילות גופנית סדירה עם דגש על חיזוק שרירי הבטן וקרקעית האגן, יציבה נכונה ותזונה מאוזנת ותומכת.

העלות. מחיר הניתוח אינו אחיד ומשתנה בעיקר בהתאם לרופא, לשמו ולניסיונו. המחיר מתחיל מקרוב ל-20 אלף שקל, וזו הוצאה שכמובן חשוב לשקול היטב לפני שמחליטים. כמו ברוב ההכרעות הכלכליות, גם כאן מדובר יותר בשאלה של סדרי עדיפויות ופחות בשאלה של עלות חומרית. אמנם המחיר אינו נמוך, אך אם המטרה חשובה לך מספיק, תימצא הדרך לממן אותה.

 

בין אם תבחרי לעבור מתיחת בטן ובין אם לא, העיקר שתקבלי את עצמך ואת גופך באהבה.

 

בהצלחה!

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!