אנו עומדים לחגוג את יום העצמאות של מדינת ישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, אבל רגע, מהי בכלל המשמעות של עצמאות? ובהקשר הכלכלי האישי? מהי המשמעותה של עצמאות כלכלית?

בעוד ימים ספורים אנו עומדים לחגוג את יום העצמאות של מדינת ישראל - הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, שמאז הקמתה ועד היום נלחמת (בהצלחה רבה) על קיומה.

אבל רגע, מהי בכלל המשמעות של עצמאות?

על פי הגדרת המילון בן שושן עצמאות הנה: "עמידה ברשות עצמו, אי תלות באחרים, אוטונומיה". במובן המדיני הכוונה כנראה לריבונות שלטונית מלאה.

ובהקשר הכלכלי האישי? מהי המשמעותה של עצמאות כלכלית?

כל אחד מאיתנו שואף במידה כזאת או אחרת לעצמאות כלכלית. חלקנו מצליחים קצת יותר וחלקנו קצת פחות. מה שמשותף לכולנו הוא שרובנו לא מבינים עד הסוף, או אולי לא מגדירים לעצמנו עד הסוף, את משמעות המונח "עצמאות כלכלית". האם עצמאות כלכלית זה להרוויח כמה שיותר? או אולי זה אומר לא לעבוד לעולם? אולי. אבל מה שבטוח הוא שהעדר ההגדרה או היעד הכלכלי הסופי לאותו מונח מושפט של "עצמאות כלכלית" הוא שמעכב או אף מונע מאיתנו מלהגשים את חלומנו ולזכות בעצמאות כלכלית?

 

אז מהי המשמעות של עצמאות כלכלית?

מדי פעם אנו בוחנים את חיינו ושואלים את עצמנו שאלות רבות: האם אנו משועבדים לכסף? עד כמה? האם אנו מגדירים את הכסף כאחת המטרות החשובות בחיים? האם אנו רודפים אחר החומריות יותר מאשר אחרי ערכים אחרים שאליהם חונכנו? ולבסוף מהי מידת העצמאות הכלכלית שלנו? ואיך, אם בכלל,  עצמאותנו הכלכלית באה לידי ביטוי בחיי היום-יום?

בתרבות הצריכה המערבית המודרנית שבה אנו חיים, עלינו לשלם עבור כל דבר חומרי שאנו בוחרים לצרוך: שירותי בריאות, חינוך, מזון, בילויים מגורים, ביגוד, תרבות ומוצרים רבים נוספים. ואם נשלב גם את המסרים הפרסומיים שמגיעים אלינו מכל עבר, אזי שעל מנת להרגיש שהגשמנו את כל שאיפותינו עלינו לקנות כמה שיותר, בתדירות גבוהה ואז נרגיש שיש לנו שליטה על חיינו. הבעיה היחידה היא קיומה של מסגרת האשראי...

היכולת שלנו לצרוך, לצערנו,  תלויה בכמה גורמים, שהחשוב בהם הוא כמובן רמת הכנסותינו שממנה גם נגזר בסופו של דבר כוח הקנייה שלנו. בנוסף, קיימים גם הערכים וסדרי העדיפויות שמכתיבים לנו את תמהיל ההוצאות הרצוי בתקציב המשפחתי שלנו.

אילוצים, נסיבות ו"הפתעות" תקופתיות שמחייבות אותנו להוציא בתקופות מסויימות יותר על סעיפים מסויימים מצמצמים את מידת עצמאותנו הכלכלית עוד יותר. בנוסף, בשל העובדה שמחירים על המוצרים אותם אנו מבקשים לרכוש לעצמנו נקבעים בידי "היד הנעלמה של השוק" כפי שאדם סמית‘ הגדיר אותה והם יותר גבוהים מתקציב הקיים, נוצר מצב שלעיתים עלינו גם לבחור בין מוצר זה או אחר, שכן אין לנו את העצמאות הכלכלית בכדי לממן את שני המוצרים בעת ובעונה אחת.

 

אז איך בכל זאת זוכים בעצמאות כלכלית?

תחילה- מגדירים לעצמנו מהי עצמאות כלכלית שאליה אנו שואפים באופן אישי. הרי אם לא נדע לאן אנו רוצים להגיע, כיצד נגיע לשם? ברגע שנציב לעצמנו את המטרה במונחי הכנסה חודשית, רמת חיים כללית, רמת הוצאות או בכל צורה אחרת שנבחר, תהיה לנו מטרה ברורה מול העיניים וזה כבר חצי דרך להשגתה.

שנית, עלינו להפנים כי מידת עצמאותנו הכלכלית ניתנת לשינוי בכל עת תוך תכנון ויישום הדרכים להשגתה בחיי היום יום. במילים אחרות עלינו לקחת אחריות על חיינו ולהפנים כי אם אנו לא נפעל לשינוי המצב הקיים ממצוי לרצוי שהגדרנו, השינוי המיוחל כנראה לא יתרחש.

ואז, עלינו להתחיל לתכנן תוכנית פעולה שתביא אותנו אל המטרה.

בדרך כלל עצמאות כלכלית מושגת בשלוש דרכים:

  1. צמצום הוצאות מיותרות שמכבידות עלינו ומאלצות אותנו לעשות שעות נוספות בעבודה מה שמקטין את מספר שעות הפנאי שאנו מקדישים לדברים הבאמת חשובים בחיים.
  2. הגדלת הכנסות שמאפשרת לנו להחזיר חובות, לחסוך יותר להוצאות צפויות בעתיד, לבצע השקעות שמניבות הכנסות פסיבית ומטרות נוספות.
  3. שילוב של צמצום הוצאות שאינן הכרחיות מחד והגדלת הכנסות מאידך.

 

לסיכום, בכדי להעצים את עצמאותנו הכלכלית, עלינו גם לבחון מעת לעת מחדש את ערכינו ואת דרישותינו לאותה עצמאות כלכלית שאליה אנו שואפים. ניתן להתאים את עצמנו מחדש לסביבה החברתית, המשפחתית והכלכליה שבה אנו חיים ולשנות את היחס שלנו לקריאות המסרים הפרסומיים לקנות כמה שיותר (ולעבוד בשביל זה עוד יותר קשה), לזה שכולם מסביב קונים הכל לילדיהם, שכולם עובדים שעות נוספות כל יום ושלכולם יש מינוס. זה שזה טוב להם, לא אומר שזה מתאים לנו. ככל שנסגל לעצמנו חשיבה כלכלית עצמאית יותר, שמבוססת על צרכינו האמיתיים, כך נרגיש מידה גדולה יותר של עצמאות כלכלית, הגשמה עצמית וחופש אמיתי לבחור כיצד לחיות את חיינו במדינתנו הצעירה.

 

בברכת חג עצמאות לאומי ואישי-כלכלי שמח,

שלכם,

יוליה

 

 

על הכותבת:
יוליה לוי,
מנהלת תחום "איפה הכסף" בפורטל אמאבא
רואת חשבון מוסמכת ויועצת לכלכלת המשפחה
מנחת סדנאות ומלווה משפחות בדרך להבראה כלכלית
yulia.levy.cpa@gmail.com | 052-3265132


עוד באותו נושא

מועדים לשמחה. האמנם?

דווקא הימים שנחשבים כשיא השמחה: ל"ג בעומר ויום העצמאות, מתויקים ביומני האישי תחת האות ס'. קיצור לסיוט.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?