בימים אלו אנו חווים את יום השואה, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה וכמובן יום העצמאות.

בפסח אנחנו מלמדים את הילדים על ערכים של חופש וחירות, יש שמגדילים לעשות ומדברים גם על חופש המחשבה וחופש התודעה, בפורים אנחנו נותנים לילדים לחוות בעוצמה את המקום של החופש הפנימי וזה הרבה בזכות התחפושת, ביום כיפור וחגי תשרי אנחנו מדברים על חשבון נפש וכולי וכולי. בימי הזיכרון ויום העצמאות אנחנו מדברים על ההסטוריה של מדינת ישראל, חשיבות הזיכרון וההנצחה וכשאני חושב על חשיבות ההנצחה אני שואל את עצמי כיצד מכבדים באמת את זכר הנופלים והנה אני פורש לפניכם את הלך מחשבותיי.

 

"במותם ציוו לנו את החיים..."

בימים אלו אנו חווים את יום השואה, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה וכמובן יום העצמאות.

לא בכדי אנו מציינים את ימים אלו בסמיכות רבה זה לזה, שכן ברור שתקומת מדינת ישראל קשורה קשר ישיר לשואה, ועל הקשר בין יום הזיכרון ליום העצמאות אין מה לדבר - אפשר לתמצת אותו במושג אחד "מגש הכסף". במדינה כמו שלנו בה כמעט כל אחד היה חייל בצבא וכמעט כל אחד מכיר באופן כזה או אחר מישהו שנפגע או נפל חלל במשימות ההגנה על המדינה.

והיום אני רוצה לגעת במשפט אחד מאד מרכזי: "ובמותם ציוו לנו את החיים" - לי אישית השרות הצבאי חידד כמה החיים הנם ברי חלוף, כמה כל חוויה בחיים היא משמעותית, כמה יש להתייחס לכל דבר בעוצמה, ולחיות מתוך עוצמה וחוויה. ההיפך מלהיגרר אחרי החיים.

כחצי שנה אחרי השחרור נחשפתי למושג "כאן ועכשיו" בהקשר של מדיטציה, חוויה ועוצמה ובמיוחד לאור השרות הצבאי המושג הזה קיבל משמעות עוצמתית מאד אצלי.

אני חוזר, "ובמותם ציוו לנו את החיים", איזה חיים הם ציוו לנו?

חיים שכששואלים אותנו מה נשמע נענה תשובות אופייניות כגון -"ככה", "שורדים", "סוחבים"? אני בטוח שלא את החיים האלו ציוו לנו במחיר יקר כל כך. המשפט הזה, שחרוט בזכרוני, מחדד אצלי את הצורך מחד לזכור לעצמי ומאידך להזכיר לאחרים: החיים טובים, החיים יפים, תחוו את החיים בעוצמה, באנרגיה, ולא מתוך ברירת מחדל כי איזה שני הורים הביאו אתכם לעולם.

כשאתם רוקדים, רקדו כאילו אף אחד לא רואה אתכם וכאילו זה הריקוד האחרון שלכם.

כשאתם אוכלים, התענגו על האוכל.

כשאתם מפחדים, תודו בפחד כדי שתוכלו ללכת קדימה.

כשאתם כועסים, אל תשמרו את הכעס בבטן- הוציאו אותו לאוויר העולם בים, בספורט בקיק בוקסינג וכו‘ ואל תוציאו אותו דווקא על הקרובים ביותר אליכם.

כשאתם אוהבים, אהבו והעזו להרגיש.

התייחסו לגופכם בכבוד הראוי לו וכשאתם עושים אהבה עשו זאת באמת מתוך אהבה ועוצמה.

אהבו את עצמכם כאילו הייתם מושלמים.

הכל מתחיל מבפנים – וזכרו, "ובמותם ציוו לנו את החיים", מחיר כל כך יקר, כל כך קשה, אז חיו את החיים בעוצמה והנאה - זו המתנה הכי גדולה שאתם, משפחתכם וחבריכם קיבלתם ותקבלו אי פעם.

 

 

על הכותב:
רמי בוכניק - מנטור אישי ועסקי
הצטרפו אליי לפייסבוק http://www.facebook.com/coach2u

 


עוד באותו נושא

מה לילדים ולבחירות לכנסת?

הבחירות מעניקות לנו הזדמנות להעלות את נושא הבחירה בכלל ואת נושא הבחירה האישית במצבים שונים בפרט.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?